Homocystein

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
gabi
551 příspěvků 12.08.04 13:43
Homocystein

HOMOCYSTEIN – společný jmenovatel civilizačních chorob

Mnohaletý světový výzkum civilizačních chorob nedávno shrnul výsledky vědeckého bádání o příčinách infarktů a ostatních srdečně cévních onemocnění se zjištěním, že mají společný původ s dalšími civilizačními chorobami.Velká skupina zdánlivě nesourodých nemocí má příčinu v nitrobuněčné metabolické poruše, při které vzniká v nadměrném množství toxická látka homocystein.

Víme již, že zvýšená hladina homocysteinu v krvi znamená totéž, co dříve obávaná „otrava krve“. Otrava homocysteinem vzniká nenápadně, je dlouhodobá a až dosud zůstávala skrytá za chorobami, jež se považují za „kříž lidstva“. Podle současných znalostí sem patří kromě infarktu a dalších cévních onemocnění také nádory, předčasné stárnutí, zánětlivá revmatická onemocnění kloubů, předčasné porody a potraty a některé vrozené vývojové vady nervového systému novorozenců, deprese, demence včetně Alzheimerovy choroby a chronický únavový syndrom. Čeká se, jaké hladiny homocysteinu budou nalezeny u ekzémů, kožních alergií a u průduškového astmatu. Nepochybuje se, že dojde k zařazení dalších chorobných stavů, jejichž společným znakem je souvislost mezi nárůstem počtu onemocnění a poválečným civilizačním rozvojem. Tyto objevy vytvářejí předpoklady pro obrovský pokrok ve vývoji zdravotní péče.

Trvalá porucha metabolismu

Homocystein, který lékaři nacházejí v krvi pacientů s vyjmenovanými stavy, vzniká jako mezičlánek v důležitém biochemickém cyklu lidského nitrobuněčného metabolismu, jehož úkolem je dodávat pro chemické procesy v buňkách nenahraditelné součástky, podmiňující udržení života. Životnost částic homocysteinu je při správné funkci cyklu velice krátká. Při poruše této složky metabolismu se homocystein v buňkách hromadí, přechází do krve a začne vyvolávat shora uvedená poškození. Je k tomu vybaven značnou toxicitou, chemickou agresivitou a proměnlivostí v dceřinné produkty podobných vlastností.

Zdravotní problémy civilizované části lidstva vznikají proto, že biochemický cyklus, ve kterém homocystein vzniká, je starší než lidstvo samo a vznikl pro zcela jiné podmínky života, než v jakých žijeme dnes. Chemický cyklus proměn homocysteinu je společný všem savcům, a musel tedy vzniknout o miliony let dříve než lidský rod. Řízení tohoto cyklu je pevně geneticky zakódováno a díky svému stáří nemá schopnost přizpůsobení novodobým nárokům, které se na něj pokoušíme klást.

Tisícileté změny ve stravování člověka se vystupňovaly zejména v posledních desetiletích výrazným zvýšením podílu živočišných bílkovin, ze kterých homocystein vzniká, a poklesem příjmu tří vitamínů – B6, kyseliny listové a B12 –, které podmiňují výkonnost systémů zajišťujících jeho proměnu v neškodící látky. Proto dnes vzniká v metabolismu homocysteinu trvalá porucha, která se stupňuje s věkem a má podobu chronické, většinou prohlubující se intoxikace organismu. Ta se projevuje navenek chorobami z výše uvedeného výčtu, jejichž příčinu jsme do včerejška nechápali. V tom je obecný princip vzniku civilizačních chorob.

Kosmetika má jen krátkodobý efekt

Lidstvo stojí před hledáním přijatelného přizpůsobení se nezměnitelnému zákonu přírody. K pochopení této nezbytnosti přispělo studování změn zdravotního stavu u jedinců, kteří trpěli značnými zdravotními obtížemi a zbavili se jich po přijetí změn životního stylu, které vedly ke snížení hladiny homocysteinu v jejich krvi. Díky nim dnes víme, že bolesti hlavy, snadná unavitelnost a malátnost, nervozita, deprese, bolesti v oblasti krční nebo bederní páteře, bolesti kloubů, šlach a vazů, poruchy spánku, poruchy trávení, žlučníkové obtíže, nadváha, kolísavé zvyšování krevního tlaku, vznik varixů, hemoroidů a další příznaky jsou varovnou signalizací oznamující zvyšování hladiny homocysteinu. Významným upozorněním je též změna výrazu obličeje s rychlou tvorbou vrásek. Jsou to známky destruktivního působení homocysteinu na vazivová vlákna zpevňující kůži. Proto mají investice do kosmetických prostředků a procedur bez zásahu do látkové přeměny homocysteinu jen krátkodobý efekt. Závažné je, že kromě viditelných nepříjemností probíhají v postiženém těle pod vlivem homocysteinu další skryté procesy, které jsou přípravou na vážnější poškození zdraví a mohou ohrozit i život člověka: jsou to jednak nitrobuněčné změny, které vyúsťují ve vznik nádorového onemocnění, a také ateroskleróza tepen končící mozkovou příhodou nebo infarktem. Přítomnost ohrožení silně naznačuje obezita soustředěná v oblasti pasu a hýždí. Jde nejen o estetický defekt, který kazí ženský půvab a mužský vzhled, ale hlavně o známku dispozice k větší poruše látkové přeměny homocysteinu, která bývá pro svého nositele často osudová.

Cesta k nápravě? Změna stylu!

Nové poznatky zahrnují i vysvětlení příčin objektivně horšího zdravotního stavu populace ČR ve srovnání s USA nebo s průměrem našich západoevropských sousedů. Postupné zhoršování zdraví nejlépe vyjadřuje vzrůst úmrtnosti na srdečně cévní onemocnění. Od roku 1950 došlo za 36 let k jejímu nárůstu o 72 %. To značí roční přírůstek o 2 %. Nejde o náhodnou shodu okolností, ale o zákonité sepětí mezi růstem ekonomiky se vzestupem kupní síly domácností a jejich projevy na zdraví. V našich podmínkách se v rodinách nejvíce prostředků „navíc“ investovalo do obohacení stravy o zdroje homocysteinu a cholesterolu. Od pochopení hlubších souvislostí předchozích objevů a formulování principu vzniku nemocí civilizace vede i cesta k nápravě, která spočívá ve změně životního stylu.

Prevzato ze serveru: www.nakrizovatce.cz Zdroj: MUDr. Karel Erben – Nepřítel se jmenuje HOMOCYSTEIN (Týdeník Květy ze dne 6. 9. 1999)


Reklama


Reklama

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz