Homocystein

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
gabi
551 příspěvků 12.8.04 13:43
Homocystein

HOMOCYSTEIN – společný jmenovatel civilizačních chorob

Mnohaletý světový výzkum civilizačních chorob nedávno shrnul výsledky vědeckého bádání o příčinách infarktů a ostatních srdečně cévních onemocnění se zjištěním, že mají společný původ s dalšími civilizačními chorobami.Velká skupina zdánlivě nesourodých nemocí má příčinu v nitrobuněčné metabolické poruše, při které vzniká v nadměrném množství toxická látka homocystein.

Víme již, že zvýšená hladina homocysteinu v krvi znamená totéž, co dříve obávaná „otrava krve“. Otrava homocysteinem vzniká nenápadně, je dlouhodobá a až dosud zůstávala skrytá za chorobami, jež se považují za „kříž lidstva“. Podle současných znalostí sem patří kromě infarktu a dalších cévních onemocnění také nádory, předčasné stárnutí, zánětlivá revmatická onemocnění kloubů, předčasné porody a potraty a některé vrozené vývojové vady nervového systému novorozenců, deprese, demence včetně Alzheimerovy choroby a chronický únavový syndrom. Čeká se, jaké hladiny homocysteinu budou nalezeny u ekzémů, kožních alergií a u průduškového astmatu. Nepochybuje se, že dojde k zařazení dalších chorobných stavů, jejichž společným znakem je souvislost mezi nárůstem počtu onemocnění a poválečným civilizačním rozvojem. Tyto objevy vytvářejí předpoklady pro obrovský pokrok ve vývoji zdravotní péče.

Trvalá porucha metabolismu

Homocystein, který lékaři nacházejí v krvi pacientů s vyjmenovanými stavy, vzniká jako mezičlánek v důležitém biochemickém cyklu lidského nitrobuněčného metabolismu, jehož úkolem je dodávat pro chemické procesy v buňkách nenahraditelné součástky, podmiňující udržení života. Životnost částic homocysteinu je při správné funkci cyklu velice krátká. Při poruše této složky metabolismu se homocystein v buňkách hromadí, přechází do krve a začne vyvolávat shora uvedená poškození. Je k tomu vybaven značnou toxicitou, chemickou agresivitou a proměnlivostí v dceřinné produkty podobných vlastností.

Zdravotní problémy civilizované části lidstva vznikají proto, že biochemický cyklus, ve kterém homocystein vzniká, je starší než lidstvo samo a vznikl pro zcela jiné podmínky života, než v jakých žijeme dnes. Chemický cyklus proměn homocysteinu je společný všem savcům, a musel tedy vzniknout o miliony let dříve než lidský rod. Řízení tohoto cyklu je pevně geneticky zakódováno a díky svému stáří nemá schopnost přizpůsobení novodobým nárokům, které se na něj pokoušíme klást.

Tisícileté změny ve stravování člověka se vystupňovaly zejména v posledních desetiletích výrazným zvýšením podílu živočišných bílkovin, ze kterých homocystein vzniká, a poklesem příjmu tří vitamínů – B6, kyseliny listové a B12 –, které podmiňují výkonnost systémů zajišťujících jeho proměnu v neškodící látky. Proto dnes vzniká v metabolismu homocysteinu trvalá porucha, která se stupňuje s věkem a má podobu chronické, většinou prohlubující se intoxikace organismu. Ta se projevuje navenek chorobami z výše uvedeného výčtu, jejichž příčinu jsme do včerejška nechápali. V tom je obecný princip vzniku civilizačních chorob.

Kosmetika má jen krátkodobý efekt

Lidstvo stojí před hledáním přijatelného přizpůsobení se nezměnitelnému zákonu přírody. K pochopení této nezbytnosti přispělo studování změn zdravotního stavu u jedinců, kteří trpěli značnými zdravotními obtížemi a zbavili se jich po přijetí změn životního stylu, které vedly ke snížení hladiny homocysteinu v jejich krvi. Díky nim dnes víme, že bolesti hlavy, snadná unavitelnost a malátnost, nervozita, deprese, bolesti v oblasti krční nebo bederní páteře, bolesti kloubů, šlach a vazů, poruchy spánku, poruchy trávení, žlučníkové obtíže, nadváha, kolísavé zvyšování krevního tlaku, vznik varixů, hemoroidů a další příznaky jsou varovnou signalizací oznamující zvyšování hladiny homocysteinu. Významným upozorněním je též změna výrazu obličeje s rychlou tvorbou vrásek. Jsou to známky destruktivního působení homocysteinu na vazivová vlákna zpevňující kůži. Proto mají investice do kosmetických prostředků a procedur bez zásahu do látkové přeměny homocysteinu jen krátkodobý efekt. Závažné je, že kromě viditelných nepříjemností probíhají v postiženém těle pod vlivem homocysteinu další skryté procesy, které jsou přípravou na vážnější poškození zdraví a mohou ohrozit i život člověka: jsou to jednak nitrobuněčné změny, které vyúsťují ve vznik nádorového onemocnění, a také ateroskleróza tepen končící mozkovou příhodou nebo infarktem. Přítomnost ohrožení silně naznačuje obezita soustředěná v oblasti pasu a hýždí. Jde nejen o estetický defekt, který kazí ženský půvab a mužský vzhled, ale hlavně o známku dispozice k větší poruše látkové přeměny homocysteinu, která bývá pro svého nositele často osudová.

Cesta k nápravě? Změna stylu!

Nové poznatky zahrnují i vysvětlení příčin objektivně horšího zdravotního stavu populace ČR ve srovnání s USA nebo s průměrem našich západoevropských sousedů. Postupné zhoršování zdraví nejlépe vyjadřuje vzrůst úmrtnosti na srdečně cévní onemocnění. Od roku 1950 došlo za 36 let k jejímu nárůstu o 72 %. To značí roční přírůstek o 2 %. Nejde o náhodnou shodu okolností, ale o zákonité sepětí mezi růstem ekonomiky se vzestupem kupní síly domácností a jejich projevy na zdraví. V našich podmínkách se v rodinách nejvíce prostředků „navíc“ investovalo do obohacení stravy o zdroje homocysteinu a cholesterolu. Od pochopení hlubších souvislostí předchozích objevů a formulování principu vzniku nemocí civilizace vede i cesta k nápravě, která spočívá ve změně životního stylu.

Prevzato ze serveru: www.nakrizovatce.cz Zdroj: MUDr. Karel Erben – Nepřítel se jmenuje HOMOCYSTEIN (Týdeník Květy ze dne 6. 9. 1999)

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz