Vánoce se blíží

21.09.10

Často již v listopadu začíná předvánoční shon a v přeplněných obchodech se snadno na něco zapomene a to nám později může pokazit sváteční chvíle.

Začneme-li s přípravami včas, můžeme si v klidu a pohodě domova řadu věcí přichystat a třeba i sami vyrobit. Před vánocemi stráví hospodyňky v kuchyni mnohem více času než jindy, ale rodina jejich snažení určitě ocení. Taky v Labužníku najdeme spoustu vánočních receptů na sladkosti i přípravu různých vánočních pokrmů aj. Menší děti budou asi nadšeně zdobit pečivo, nebo pomáhat při pečení perníkových panáčků, větší se možná budou podílet na přípravě vánočního blahopřání. Důležitá je taky výzdoba domu, kterou si můžeme připravit a taky zejména svátečního stolu. Nejen vybraná jídla, ale také krásně upravený stůl přispívá k opravdu sváteční atmosféře Vánoc.

Dárky, které sami vyrobíme, mají zvláštní kouzlo. Jsou-li vytvořeny s potřebnou péčí a trpělivosti, budou přijaty jako důkaz lásky nebo přízně. Shánění drobných pozorností pro přátele odpadne, pokud si doma sami nějaké nápadité dárečky vyrobíme; třeba hezké lahvičky s aromatizovaným olejem a snítky bylinek, nebo ušijeme-li např. několik levandulových sáčků a další.

Taky si před vánocemi zdobíme své domovy stálezelenými rostlinami, které doplňujeme jmelím, umělými či sušenými květy, šiškami apod. Neměl by chybět ani dětem adventní kalendář a vystřihovánky pro děti, či mísa ozdobených pomerančů.

Taky ozdoby na vánoční stromek nemusíme zdobit jenom skleněnými koulemi. Řadu originálních ozdob z nejrůznějších materiálů si můžeme vyrobit sami. Taky se můžeme rozhodnout pro cukroví ze sladkého či slaného těsta. Děti zdobí různé hvězdičky a sněhuláčky s velkou radostí. A do týdne je také stačí sníst.


V
ánoční věnec
už bývá samozřejmostí většiny lidí. Tento adventní věnec na dveřích znamená, že je u nás v době adventu každá návštěva srdečně vítána. Věnec splétáme z větviček stálezelených rostlin, cesmíny a břečťanu, a ze svazečků borových šišek a jmelí. Zvlášť efektně budou působit zlaté zvonky. Krásného barevného kontrastu dosáhneme, přidáme-li do věnce umělé bobule, které jsou od pravých k nerozeznání a navíc mohou zaplnit nežádoucí mezery. Kostru věnce koupíme v květinářství.

Větvičky a ozdoby na ni připevníme drátky.


Který si koupíte?
Výběr stromku se v posledních letech značně rozšířil, ale poznáte bezpečně, jaký druh si kupujete? Možná vám pomůže tato malá ukázka pichláčů

1. Smrk ztepilý ( Picea abies)
2. Smrk pichlavý stříbrný ( Picea pungens)
3. Borovice lesní, sosna ( Pinus silvestris)

1. Smrk ztepilý ( Picea abies) 2. Smrk pichlavý stříbrný ( Picea pungens) 3. Borovice lesní, sosna ( Pinus silvestris)

4. Borovice hedvábná, vejmutovka ( Pinus strobus)
5. Jedle bělokorá (Abies alba)

4. Borovice hedvábná, vejmutovka ( Pinus strobus)5. Jedle bělokorá (Abies alba)


Pomeran
čové koule
jsou v oblibě již po celá staletí. Pomeranče s napíchaným vonným hřebíčkem znali lidé již v 16. století – tehdy se domnívali, že se jim podaří odvrátit nemoci. Zkuste zapíchat hřebíčky do pomerančů, také ve tvaru spirál, hvězdic apod. Tyto ozdoby připravujeme již několik týdnů před Vánocemi, aby pomeranče trochu vyschly.

Materiál:
malé žluté pomeranče s tenkou kůrou,
hřebíčky,
ostrý kuchyňský nůž

Pomeranč rozdělíme řadami na 8 stejných dílů a uprostřed každého dílu vyškrábneme dlouhé mělké rýhy. Nebo můžeme zapíchat hřebíčky do pomeranče tak, aby se vytvářely spirály, hvězdice apod.

Hotové koule uložíme na místo, kde je zajištěno stálé proudění vzduchu.

 

Ozdobné pomeranče
a jiné citrusové plody ozdobíme velmi jednoduše vyhloubením hlubokých rýh až do bílé části kůry. Při troše zručnosti můžeme do pomerančů vyrýt i složitější vzory. Tyto pomeranče dobře vysychají, a proto je můžeme ihned uložit na místa, kde mají tvořit vánoční výzdobu. Vzory se nejsnáze vyhloubí speciálním nožem na linoryt.

Materiál:
čerstvé pomeranče s pevnou kůrou,
černý fix,
nůž na linoryt nebo jiný rýhovací nůž

Černým fixem nakreslíme na pomerančích různé vzory. Začínáme nejjednoduššími a později, když se v práci zdokonalíme, můžeme vytvářet vzory složitější a jemnější.

Vzory vyryjeme rýhovacím nožem přesně podle nákresu. Na kůře pomeranče by neměly zůstat žádné stopy po kresbě fixem.

 

Ozdobné jmenovky

Jednoduchými jmenovkami s elegantní ozdobou v zelené, nachové a zlaté barvě můžete pozvat své hosty ke stolu. Než tyto jmenovky označíte, pocvičte se trochu v krasopise.

Materiál:
nůžky,
tenký hladký karton,
skalpel nebo ostrý nůž,
kaligrafické pero,
listy břečťanu,
zlatě třpytivý fix,
tenký zlatý fix,
pravítko,
pečetní vosk,
zápalky,
stará minceJmenovky vystříhneme ve dvojnásobné výšce z tenkého kartonu. Karton uprostřed nařízneme a přeložíme jej na polovinu. Příslušné jméno napíšeme do pravého dolního rohu. Listy břečťanu zdobíme zlatě třpytivým fixem. Rámecek buď od ruky nebo podle pravítka. Na každou jmenovku položíme jeden břečťanový list. Na jeho řapík kápneme rozehřátý pečetní vosk a obtiskneme do něj minci.

 

Levandulové sáčky

Sáčky nebo polštářky naplněné levandulí či jinými vonnými bylinkami přijímají přátelé jako milou pozornost. Levandule je nejúčinnější, ostatní bylinky se většinou musí rozemnout. Sáčky i polštářky zdobíme krajkou, portou, růží ze stužky nebo střapcem. Vkládají se do zásuvek a prádelníků, a jsou-li opatřeny poutkem, mohou se zavěsit do skříně nebo i na vhodně viditelné místo jako dekorace.

Materiál:
jehla, nit, nůžky


Pro nařasený sáček
:
pruh látky o délce 20 cm a šíře 8 cm,
sušená levandule, nebo jiné vonné bylinky,
ozdobný střapec

Pro polštářek:
pruh látky o délce 20 cm a šířce 8cm,
sušená levandule nebo jiné bylinky,
30 cm úzké krajky nebo ozdobné porty o šířce 12 mm,
20 cm saténové stužky o šířce 6 mm na látkovou růži

Nařasený sáček: Pruh látky přeložíme na polovinu, lícem na líc, boční strany sešijeme, horní okraj olemujeme. Sáček obrátíme na líc a naplníme ho levandulí nebo jinou vonnou bylinkou.

Asi 25 mm pod horním okrajem sáček sešijeme a nařasíme. Hotový sáček ozdobíme střapcem.

Polštářek naplníme levandulí, okraje otvoru zahneme do rubu a z lícové strany otvor zašijeme. Podél okrajů polštářku přišijeme krajku nebo ozdobnou portu.Chceme-li sáček zavěšovat, přišijeme v rohu poutko z úzké stužky. Konec poutka zakryjeme růžičkou.

 

Aromatizované oleje

Hezké láhve s aromatizovaným olejem nebo octem jsou atraktivní dárky pro přátele a příbuzné. Bylinky, koření, čili papričky, česnek, kůra či plátky citrusových plodů olej nebo ocet výborně ochutí a navíc jsou velmi dekorativní. Oleje přijímají aroma velmi dobře, ale přesto bychom měli k tomuto účelu použít jen jemný a kvalitní olej. A u octa to platí dvojnásobně. Láhve by měly mít zajímavý tvar a pokud možno širší hrdlo, ale v každém případě by měly být napřed sterilizovány a po naplnění dobře uzavřeny.

Materiál:
čerstvé bylinky, nedrcené sušené koření,
citrusové plody, celé červené čili papričky, česnek,
bezbarvé skleněné láhve různého tvaru a velikosti,
oleje, světlé octy

Bylinky, koření, čili papričky, česnek a citrusové plody sestavíme podle určitého návodu. Bylinky pečlivě opláchneme a necháme uschnout na papírových ubrouscích, citrusové plody dobře omyjeme.

Vybrané bylinky, koření atd. Vložíme do lahví a zalijeme octem nebo olejem. Láhve dobře uzavřeme a uložíme na 2 týdny na chladné tmavé místo.


N
áměty na úpravu slunečnicového oleje:
Čili olej: červené čili papričky a černý pepř

Pomeran
čový olej: pomerančová kůra nabodnutá na dřívko a zrnka koriandru

Citronov
ý olej: plátky citronu, bobkový list a černý pepř


N
ámět pro olivový olej:
Česnekový olej: stroužky česneku nabodnuté na dřívko


N
ámět pro ocet:
koriandrový ocet: čerstvé snítky koriandru

Spirály citronové kůry vypadají velmi pěkně a dobře se jimi plní i láhve s úzkým hrdlem.

Listy šalvěje a stroužky česneku napíchnuté na dřívku působí skutečně dekoratívně; snítky rozmarýny zase velmi hezky ozdobí olivový olej.

 

Ozdobné svíčky

Svíčky ozdobíme poměrně snadno, připevníme-li na ně různé sušené listy nebo drobné snítky rostlin, borové šišky a vonné svitky skořice.

Materiál:
Svíčky různých velikostí,
Lepidlo na bázi gumy,
Sušené listy nebo drobné snítky rostlin,
Svítky skořice, borové šišky

Nejprve odstraníme ze svíček prach a případně i jiné nečistoty a zajistíme jejich stabilitu.

Chceme-li ozdobit drobnými prvky, např. listy, přímo povrch svíčky, přidržíme na daném místě nahřátou kovovou lžíci, pod níž se vosk nebo parafín trochu rozehřeje. Potom na to místo rychle přitiskneme list a přidržíme jej, dokud povrch svíčky opět neztuhne.

Težší skořicové svítky musíme na svíčky přilepit. Potřeme je tenkou vrstvičkou lepidla a přitiskneme je k povrchu svíčky i k sobě navzájem.

Borové šišky nejprve rozřízneme na polovinu a pak je hladkou plochou přilepíme ke svíčce.

Dostane-li se plamen k listu nebo jiné ozdobě, mohou začít svíčky blikat. Proto by ozdobné svíčky nikdy neměly dlouho hořet bez dozoru. Blíží-li se plamen k ozdobám, raději je zhasněte.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz