Recepty - parmazán

Recepty s parmazánem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Snoubení s víny  

Parmazán je králem mezi italskými sýry. Má světle žlutou barvu, zrnitou strukturu a velmi intenzivní až ostrou chuť. Pravý Parmigiano Reggiano se vyrábí jen na zákonem stanoveném území – v provinciích Parma, Reggio Emilia, Modena a Mantova a v Boloňské oblasti. Kromě toho musí mléko pocházet od volně chovaných krav, které se živí jen zeleným krmivem. Chuťově podobný je také sýr Grana Padano nebo český Gran Moravia.

 Rady při nákupu

Parmigiano Reggiano, Grana padano nebo Gran Moravii seženete ve všech větších supermarketech nebo ve specializovaných prodejnách se sýry. Levnější a dostupnější verzí může být Gran Moravia, která je i chuťově velice dobrá, ale originální Parmigiano je bez pochyby nejlepší. Nikdy nekupujte parmazán již nastrouhaný v sáčku, vždy je lepší ten v kusech a ideálně nakupujte v prodejnách, kde si můžete sýr navíc ochutnat.

 Využití v kuchyni

Parmazán můžete podávat samotný, jako chuťovku k vínu nebo jako předkrm. Odlámané kousky tohoto sýra namáčejte např. do hustého a kvalitního balsamikového octa. Výtečně se také hodí na hoblinky strouhaný do salátů (např. k rukole nebo do salátu Caesar), na pizzu, k těstovinám, do rizota - Šafránové rizoto s parmazánem, rozdrcený v pestu nebo jemně nastrouhaný do polévek. Parmazán využijete i do dalších vegetariánských pokrmů, např. k zapečeným lilkům. Parmazán by neměl chybět v žádné lednici a rozhodně se ho nesnažte nahradit jinými typy sýra, výsledek by nikdy nebyl ideální.

 Skladování

Parmazán skladujte v lednici, vždy zabalený do folie nebo uzavřený v plastové krabičce.

 Snoubení s víny

Čím je parmazán starší, tím je vhodnější výraznější a plnější červené víno. K mladšímu parmazánu se hodí i kvalitní Lambrusco Reggiano.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Kachní prsa s badyánem Kachní prsa s badyánem
Velikonoční nádivka Velikonoční nádivka
Zapečené brambory s cuketou Zapečené brambory s cuketou
Mandle s čokoládou Mandle s čokoládou
Kynuté lívanečky ze špaldové celozrnné krupice Kynuté lívanečky ze...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz