Recepty - longan

Více z Ovoce ».

Longan

Longan známe také jako: dračí oko

Původ longanu: Čína

Recepty s longanem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  Longan a víno  

Longan pochází z Číny a Thajska. V překladu znamená “dračí oko“ a symbolizuje stálezelenou energii. Plod má oranžovošedou barvu a je velký jako třešeň. Tvoří ho skořápka, pod níž se ukrývá sladkokyselá dužnina s peckou. Chuťově je podobný liči. Míšek je sklovitý, navinulé chuti.

Obsahuje hlavně vitamíny z řad B, ale i vitamín C. Obsahuje mimo jiné draslík, fosfor a hořčík. V čínské medicíně se longanu přisuzují mimořádné vlastnosti, čistí trávicí trakt po konzumaci zkažené potraviny. Pomáhá při nespavosti, poruchách paměti, stimuluje činnost srdce a sleziny. Z jeho semen se vyrábí šampony na vlasy.

 Rady při nákupu

Longan koupíte ho v prodejnách s ovocem a zeleninou. Ač je to exotický druh ovoce, je velmi levný. Měl by být ještě nedozrálý, aby zůstal šťavnatý. Přezrálý plod má hnědě zbarvenou dužninu a konzistenci povidel - takový může způsobit nevolnost nebo průjem.

 Využití v kuchyni

Longan se snadno vypeckuje a k dužnině se pak bez problémů dostanete. Ve studené kuchyni se konzumuje v salátech, v kombinaci s jiným ovocem, například jako švestkový dezert s mučenkou. Sušený se přidává do teplých pokrmů.

 Skladování

Longan má sklony k vysychání, proto je lepší ho tedy skladovat při nižších teplotách a dopřát mu zároveň potřebnou vlhkost. V lednici několik dní vydrží.

 Sezóna

Dozrává v polovině srpna. Sklizeň se střídá s dobrými a špatnými roky, proto se nedá říct, zda bude v České republice dostupný.

 Longan a víno

Používá se na výrobu ovocných sorbetů, vín a sirupů.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Španělský ptáček podle babiček Španělský ptáček podle babiček
Pečené kuřátko s brusinkovou omáčkou Pečené kuřátko s...
Selská pivní polévka Selská pivní polévka
Reveňový koláč Reveňový koláč
Blesková jarní polévka Blesková jarní polévka

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz