Recepty - locika

Více z Zelenina ».

Locika

Locika známe také jako: Salát listový, salát hlávkový

Recepty s locikou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Locikou zde není myšlena známá pohádka od Walta Disneyho, ale rod rostlin zahrnující cca 120 druhů čeledi hvězdnicovité (Astaraceae). Mezi nejznámější a nejvíce pěstované patří locika setá/salátová, která zahrnuje salát hlávkový, římský a ledový.

 Rady při nákupu

Lociku (salát) je třeba vždy důkladně prohlédnout, zda nenese známky kažení či plísně. Saláty balené v igelitu mohou podléhat zkáze rychleji, neboť při špatném skladování může dojít k zapaření a následnému vzniku plísní.

Čerstvost salátu lze poznat dle barvy košťálu. Je-li košťál světlé barvy, salát je čerstvý. Naopak narezlá či hnědá barva koštálu napoví, že byl salát sklizen před několika dny. Pokud bude košťál tmavě hnědý a olezlý, salát raději nekupujte.

 Využití v kuchyni

Úprava lociky se často liší v závislosti na podnebí. Ve Velké Británii můžete ochutnat dušený salát na másle a muškátovém oříšku, v Čechách je však známa spíše studená úprava salátu. V restauracích si lze běžně objednat salát na mnoho způsobů.

 Skladování

V lednici lze skladovat salát v závislosti na jeho čerstvosti i několik dní. V případě povadnutí odstraňte několik svrchních listů.

 Sezóna

Klasická „salátová sezona“ začíná brzy na jaře a přesahuje do léta. V tomto období lze zakoupit salát tuzemské kvality, který může být lepší kvality s vyšším obsahem živin a vitaminů - A, C, aj. Celoročně lze zakoupit salát dovážený, zejména z Itálie či Španělska.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Cuketové placky Cuketové placky
Zeleninová pomazánka Zeleninová pomazánka
Kuřecí tortilla s rajčaty a ledovým salátem Kuřecí tortilla s rajčaty a...
Tiramisu z mascarpone Tiramisu z mascarpone
Těstoviny s lososem v krému Těstoviny s lososem v krému

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz