Recepty - locika

Více z Zelenina ».

Locika

Locika známe také jako: Salát listový, salát hlávkový

Recepty s locikou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Locikou zde není myšlena známá pohádka od Walta Disneyho, ale rod rostlin zahrnující cca 120 druhů čeledi hvězdnicovité (Astaraceae). Mezi nejznámější a nejvíce pěstované patří locika setá/salátová, která zahrnuje salát hlávkový, římský a ledový.

 Rady při nákupu

Lociku (salát) je třeba vždy důkladně prohlédnout, zda nenese známky kažení či plísně. Saláty balené v igelitu mohou podléhat zkáze rychleji, neboť při špatném skladování může dojít k zapaření a následnému vzniku plísní.

Čerstvost salátu lze poznat dle barvy košťálu. Je-li košťál světlé barvy, salát je čerstvý. Naopak narezlá či hnědá barva koštálu napoví, že byl salát sklizen před několika dny. Pokud bude košťál tmavě hnědý a olezlý, salát raději nekupujte.

 Využití v kuchyni

Úprava lociky se často liší v závislosti na podnebí. Ve Velké Británii můžete ochutnat dušený salát na másle a muškátovém oříšku, v Čechách je však známa spíše studená úprava salátu. V restauracích si lze běžně objednat salát na mnoho způsobů.

 Skladování

V lednici lze skladovat salát v závislosti na jeho čerstvosti i několik dní. V případě povadnutí odstraňte několik svrchních listů.

 Sezóna

Klasická „salátová sezona“ začíná brzy na jaře a přesahuje do léta. V tomto období lze zakoupit salát tuzemské kvality, který může být lepší kvality s vyšším obsahem živin a vitaminů - A, C, aj. Celoročně lze zakoupit salát dovážený, zejména z Itálie či Španělska.


Reklama

 
 Váš příspěvek

Reklama

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Nejlepší recepty

Zapečený losos s pórkem (pro Lvy) Zapečený losos s pórkem...
Zelí s jablečným cidrem Zelí s jablečným cidrem
Šamorínský rožeň Šamorínský rožeň
Marinovaná kuřecí křídla Marinovaná kuřecí křídla
Kuře na medu Kuře na medu

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz