Recepty - locika

Více z Zelenina ».

Locika

Locika známe také jako: Salát listový, salát hlávkový

Recepty s locikou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Locikou zde není myšlena známá pohádka od Walta Disneyho, ale rod rostlin zahrnující cca 120 druhů čeledi hvězdnicovité (Astaraceae). Mezi nejznámější a nejvíce pěstované patří locika setá/salátová, která zahrnuje salát hlávkový, římský a ledový.

 Rady při nákupu

Lociku (salát) je třeba vždy důkladně prohlédnout, zda nenese známky kažení či plísně. Saláty balené v igelitu mohou podléhat zkáze rychleji, neboť při špatném skladování může dojít k zapaření a následnému vzniku plísní.

Čerstvost salátu lze poznat dle barvy košťálu. Je-li košťál světlé barvy, salát je čerstvý. Naopak narezlá či hnědá barva koštálu napoví, že byl salát sklizen před několika dny. Pokud bude košťál tmavě hnědý a olezlý, salát raději nekupujte.

 Využití v kuchyni

Úprava lociky se často liší v závislosti na podnebí. Ve Velké Británii můžete ochutnat dušený salát na másle a muškátovém oříšku, v Čechách je však známa spíše studená úprava salátu. V restauracích si lze běžně objednat salát na mnoho způsobů.

 Skladování

V lednici lze skladovat salát v závislosti na jeho čerstvosti i několik dní. V případě povadnutí odstraňte několik svrchních listů.

 Sezóna

Klasická „salátová sezona“ začíná brzy na jaře a přesahuje do léta. V tomto období lze zakoupit salát tuzemské kvality, který může být lepší kvality s vyšším obsahem živin a vitaminů - A, C, aj. Celoročně lze zakoupit salát dovážený, zejména z Itálie či Španělska.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky
Gazpacho z cuket s vejcem - Gazpacho di zucchine e uovo Gazpacho z cuket s vejcem -...
Grilovaný pstruh Grilovaný pstruh
Chléb s celerem Chléb s celerem
Vepřové kotlety na pivě Vepřové kotlety na pivě

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz