Recepty - cuketa

Více z Zelenina ».

Cuketa

Recepty s cuketou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Cuketa se v našem jídelníčku zabydlela až posledním dvacetiletí. Jedná se vlastně o tykev obecnou. Asi 90% obsahu plodů cukety tvoří (podobně jako u okurek) voda, dále má významný podíl zdraví prospěšné vlákniny. Cuketa je bohatá na provitamin A (důležitý pro zrak), vitamíny skupiny B, vitamín E a stopové prvky (hořčík, vápník, železo, fosfor, draslík, měď, zinek). Cukety jsou vhodné pro detoxikaci organismu, mají čistící účinek na zažívací trakt, především na střeva (působí lehce projímavě). Obsažený vitamin A zároveň pomáhá udržet střevní sliznice odolné proti infekcím, zánětům a mikroorganismům. Mladé plody jsou zdravější, protože mnoho výživných látek se nachází ve slupce, která je u mladých plodů jemná a lehce stravitelná i za syrova. Starší plody, které dosahují délky až 80 cm a hmotnosti až 5 kg je nutné před použitím oloupat.

 Rady při nákupu

Mladé cukety se nechají koupit běžně v prodejnách a odděleních zeleniny v supermarketech. Starší a větší plody se prodávají v tržnicích nebo si je můžeme vypěstovat na zahrádce ze semen nebo sazeniček, které zakoupíme na trhu nebo v zahradnictví. Cuketa je poměrně nenáročná na pěstování, přináší velkou úrodu. Rodí postupně od června až do prvních mrazíků v září.

 Využití v kuchyni

Cuketa nachází v kuchyni čím dál širší uplatnění. Přidává se do zeleninových polévek, vaří se z ní krémové polévky - Blesková a snadná, avšak moc dobrá cuketová polévka, používá se jako příloha k masu - Cuketové zelí, smaží se z ní placky (jako bramboráky), griluje se, obaluje se v trojobalu. Přidává se do sladkých i slaných koláčů. Také se zavařuje ve sladkokyselém nálevu – buďto samostatně nebo jako součást zelenin do salátů.

 Skladování

Cuketu můžeme skladovat na chladném místě až několik týdnů.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Květákové placičky s majoránkou Květákové placičky s...
Guláš z hlívy ústřičné Guláš z hlívy ústřičné
Tiramisu z mascarpone Tiramisu z mascarpone
Hovězí znojemská pečeně Hovězí znojemská pečeně
Reveňový koláč Reveňový koláč

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz