Vitalion
zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz
Nero Francouzská kuchyně Do oblíbených Chci uvařit Tisk
Přiměřeně velký pekáč vymažeme olejem a vložíme do něj plec kůží nahoru. Ostrým nožem vytvoříme do kůže zářezy ve dvou na sebe kolmých směrech. V misce smícháme bylinky, koření a utřený česnek. Nesolíme, aby se maso během dlouhé přípravy nevysušilo. Touto směsí plec důkladně potřeme ze všech stran a dbáme na to, aby se co nejvíce koření dostalo do zářezů v kůži. Pekáč vložíme do trouby předehřáté na 200 °C na 1,5 hodiny, pak teplotu snížíme na 150 °C a pečeme další 1 hodinu. Během pečení potíráme výpekem a občas podléváme. Chceme-li mít plec důkladně propečenou, pečeme ještě dalších ½ hodiny. Šťávu z pečeně pak přecedíme, osolíme a zjemníme máslem. Touto delší tepelnou úpravou při nízkých teplotách a bez soli získáme pečeni, která zůstane šťavnatá. Sůl nahradí směs koření a slaná šťáva. Pečeni jsme podávali se "smaženými karotkovými noky":https://www.labuznik.cz/recipe.php?ID=30032 , "fazolovými lusky dušenými na slanině":https://www.labuznik.cz/recipe.php?ID=32421 a růžovým sektem.
Recept je z kategorií: Jehněčí a kůzlečí maso Velikonoční recepty
Brambory v běžných úpravách, zeleninový salát
Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.
30.11.16 07:22
Světe div se, ono to opravdu jde bez jediného zrnka soli. Noha se povedla, těším se na další.
Líbí se miOdebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění
Přečtěte si recept na Velikonoční jehněčí plec
5068 příspěvků 18.4.11 22:10
vim, ze nejsem eja, avsak s pecenim jehneciho mam po dlouha leta praxi. Mam pomerne dost receptu, avsak neustale se vracim ke svemu oblibenemu Australská jehněčí kýta na rozmarýnu Casto si ostrym nozikem kost vyriznu, ale prilozim ji do pekace. Vzniklou roladu vyrovnam navysku a zaroluji. Svazi kuchynskym motouzkem a pak uz dle receptu. Maso nikdy neni vysusene avsak davam pozor aby bylo pekne ruzove a neprepecene, tedy cas je vic jak orientacni. Jus na dne pekace odtucnim a neni-li ho dost, tak prileju cerveneho vina a uvolnim pripeky ze dna. Nikdy nezaprasuji, jus je husty sam o sobe.
Já kýtu potřu utřeným rozmarýnem s česnekem a solí, opeču zprudka na olivovém oleji ze všech stran asi 10-15 minut do hněda a potom položím kýtu na rošt do trouby předehřáté na 85°C. Tam zůstane 4-5 hodin; mezitím uklidím kuchyň, maso prská až bůhvíkam
Občas se při pečení může otočit. Pod roštem je pekáč s trochou vody. Maso je po upečení šťavnaté a unvitř růžové. Šťávu odtučním, zahustím studeným máslem a dochutím kapkou koňaku.
1227 příspěvků 6.4.10 01:52
Já peču jehněčí jednou za rok a pokaždé jinak, protože si nepamatuji, jak jsem pekla před rokem. A skopové nemám vůbec ráda. Takže nejsem specialista. Ale myslím, že při pečení záleží na druhu masa. Já dělám obyčejně hřbet. Letos jsem připravovala tak, že jsem si udělala pastu z hořčice, olivového oleje česneku a rozdrceného nového koření . Potřela jsem touto pastou den předem už vykostěný hřbet pokryla rozmarýnem a šalvějí a svázala. Před pečením opekla z každé strany asi 5 minut, potom dala na plech a pekla ve vyhřáté troubě na 100°C asi 90 minut. Asi po hodině jsem maso rozvázala a dopekla otevřené. Maso bylo růžové, ale musela jsem poslední minuty hlídat. Jako přílohu jsem udělala bramborový šmorn a zelený chřest. Omáčku jsem připravila tak, že jsem povařila trochu hovězího vývaru, mohla jsem použít šťávu z pečeně, ale když jsem si na to vzpomněla, měla jsem omáčku hotovou
, vmíchala trochu hořčice, trochu
brusinkového kompotu a trochu balsamico creme a zredukovala. Návstěva
pochválila
.
Zvyk jíst skopové maso dobře propečené jsme si osvojili při pobytu v subtropickém pásmu, kde bylo určité riziko parazitární kontaminace. Při důkladné veterinární kontrole je toto riziko minimální.
Ejo, my máme rádi jehněčí růžové, ne propečené. Trik E. Ridiho s pomalým pečením při nízké teplotě neznám, peču většinou hřbet. Zprudka osmahnu a pak peču 30 minut na 1,5 kg masa s kostí při teplotě 220°C, dalších cca 15 minut nechám dojít při vypnuté troubě, aby se maso zatáhlo. Peču s rozmarýnem, citronovou kůrou a pepřem.
Pokud má někdo rád jehněčí propečené, tak je myslím Nerův recept výborný.
Postupoval jsem přesně tak, jak je napsáno a nedovedu si představit, že by ta hotová pečeně byla ještě šťavnatější a chutnější, takže, i když je to subjektivní názor, jsem přesvědčen, že není třeba mít obavy, že by se to jehněčí pokazilo. Pojmy vysoká a nízká teplota jsou jistě relativní. Před chvílí jsme sledovali shodou okolností pořad S Italem v kuchyni, kde je recept na jehněčí pečeni . Pan Ridi peče jehněčí 8,5 hodiny při 80 °C. Podle videa byla ta pečeně na řezu růžová a to by u nás neprošlo. Na rozdíl od hovězího máme rádi jehněčí a skopové dobře propečené, tzn., že teplota uvniř masa by měla dosáhnout 75 - 80 °C a toho jsme při našem postupu dosáhli.
Ejo - žádné obavy, i kritika je vítána, pokud je k věci
Den předem vetřu česnek, sůl a drcený pepř a nechám v lednici, druhý den v pekáči zesklovatím cibuli a česnek na plátky, zprudka opeču celý kus masa ze všech stran, podliji bílým vínem, vývarem, přidám trochu tymiánu, sůl a peču přikryté asi hodinu na 200°C, podle potřeby podlívám a šťávou přelívám, odkryji a další hodinu peču na 180°C.
, Maso je propečené, ale nevysušené, je to
balada 
Maso vyndám, z pekáče sliji tuk, na sporáku zbytek po pečení zapráším hladkou moukou, nechám ztmavnout, oškrábu ze stran přípečky, podliji vodou nebo vývarem a půl hodiny nechám za občasného promíchání zredukovat na požadovanou hustotu, dochutím, přecedím, do šťávy vrátím slitý tuk. Naporcuji maso, přeliji omáčkou, pekáč překryji alobalem a vrátím do trouby na 150°C asi na půl hodiny.
A jak tak znovu koukám na recept Nera, tak peču skoro stejně
Nero, opravdu páníček považuje 1,5 hodiny při 200 stupních za pečení při nízké teplotě? Není to překlep? Jehněčí není levné maso a toto je jistě slavnostní jídlo, byla by škoda ho neudělat dobře. Upřesňuji, je to DOTAZ, ne kritika. Nebo dejme tomu námět k debatě - jak pečete jehněčí?