Recept Vajíčková pomazánka na veku

Bunter Česká kuchyně Do oblíbených Chci uvařit Tisk

Postup

Uvařené žloutky utřeme s máslem a přidáme další suroviny jemně nakrájené.Směs promícháme,necháme chvilku uležet a načechraně mažeme na plátky veky.Pomazánkou zdobíme i plátky lososa.Je to výborné. Rukou psaný recept ze šuplíku,neznámého původu.

Recept je z kategorií: Studená kuchyně

Nahlásit recept

  • 24.06.04 vloženo
  • 18511x zobrazeno

Čas přípravy

  • 30 minut

Počet porcí

  • 2 porce

Ingredience

  • 2 vejce,1 kyselá okurka,1 cibulka,1 uzenka,2 kapary,1 lžíce hořčice,200 g másla,sůl,olej

Tip redakce

Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.

Podobné recepty

Uvařeno uživateli

Vyzkoušel jsem tento recept Přidat hodnocení nebo fotku

Diskuse k receptu Vajíčková pomazánka na veku

Odebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění

Váš příspěvek

Přečtěte si recept na Vajíčková pomazánka na veku

esmeralda
4812 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Tome, v Austrálii vypadá ságo přesně jak to popisuješ. Malé bílé kuličky, ktéré vařením nabobtnají. Tady se to dělá na sladký způsob.

Bunter
457 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Jelikož sypké ingredience hned po příchodu z obchodu přemísťuji do sklenic s uzávěrem,nemám k dispozici obal kde bych se dočetl z jakého škrobu je místní ságo vyrobeno a také po tom moc nepátrám,mohl bych si to najít na nějakém vyhledávači,ale podstatné je jak norské ságo vypadá.Není to prášek,ale malé bílé perličky,menší než antiperle (pamětníci jistě vědí o co kráčí),které vařením zesklovatí a trochu se zvětší na objemu.Jak psáno jinde,dávám hrstičku do bramboračky a ani nevím proč.Ságo nezahušťuje ani nijak nechutná jen to v polévce hezky vypadá…

esmeralda
4812 příspěvků 25.1.09 03:43
Kytko,

nevím jak se sem dostala debata o ságu. Máš pravdu: je to škrob, ale ne z palmy. Pochází z rostliny Cassava, což je vlasně keř s dužnatými jedlými kořeny. Jiná pojmenování pro tuto rostlinu jsou: Yuca, Manioc nebo Mandioca.

Labužník kytka02
26 příspěvků 25.1.09 03:43
Buntere,

jen jsem si ověřila - ságo je škrob z dřeně palmy/palem, nahrazuje se bramborovou moučkou. Hezký den :-)

Labužník kytka02
26 příspěvků 25.1.09 03:43
Buntere,

jen jsem si ověřila - ságo je škrob z dřeně palmy/palem, nahrazuje je bramborovou moučkou. Hezký den :-)

Bunter
457 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Maceška.Pro ty kteří nevědí jak dostala maceška svůj název tak připomínám,že dostala jméno po pražském velkouzenáři Maceškovi,který vymyslel i její receptůru.....Uzenka-podle příručního slovníku jazyka českého…poněkud zastarale uzenářský výrobek v tenkých střívkách,zpravidla spojovaný po dvou,párek.Je až neuvěřitelné,kam se dostanou ohlasy na jeden recept na jednoduchou pomazánku.

Bunter
457 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Kytko,jestlipak dneska někdo ví co je to ságo???Já ho dávám do bramboračky jestli mluvíme oba o stejné věci…dále musím uvést na pravou míru čajovky,macešky i métský salám.Jsou to v podstatě vykutrované hmoty,ale v žádném případě nejsou syrové.Zde je pár receptů pro ty kteří mají chuť a hlavně technické zázemí. Čajový salám-2 kg hovězího zadního masa,4 kg vepřového bůčku,4 kg špíčku,260 g solící dusičnanové směsi,10 g cukru,30 g pepře,10 g nového koření,2,5 g kardamomu,hovězí okolní střeva,motouz.
Veškeré maso i špíček jemně umeleme a vykutrujeme s kořením a solící směsí do máslové konzistence stejně jako čajovky.Dílo narážíme pevně do pokud možno rovných okolních střev.Salámky oddělujeme v délce asi 20 cm.Necháme odvěsit v chladnější místnosti asi 12 hodin a potom udíme studeným kouřem minimálně 24 hodin do světlé červenohnědé barvy.

Métský salám-6,5 kg vepřového prorostlého až tučného masa,3,5 kg hovězího tučného předního masa,250 g dusičnanové solící směsi,10 g cukru,30 g bílého pepře,2,5 g kardamomu nebo tlučeného kmínu,10 g sladké papriky,stroužek třeného česneku,hovězí okolní střeva,motouz. Čerstvé ale odleželé maso nakrájíme na kostky a nasolíme dusičnanovou solící směsí do druhého dne.Potom vše spolu s česnekem přetočíme na vlčku přes nejjemnější desku(šajbu).Dílo s kořením vykutrujeme do jemnosti másla a ihned narážíme.Pokud je dílo málo tuhé,vychladíme je.Hovězí střeva jsou nejlepší vysušená průměru 5-6 cm.Lehce je rozmočíme a narážíme na délku salámů asi 30-40 cm.Udíme studeným kouřem 1-2 dni.Métský salám můžeme také dochutit sardelí nebo výrazněji přibarvit paprikou.

Macešky-6 kg prorostlých vepřových boků,4 kg vepřové plece,50 g bílého pepře,50 g třeného česneku,5 g sladké papriky,260 g dusičnanové solící směsi,20 g cukru,hovězí okolní střeva,motouz.
Maso nakrájíme na drobné kostky,přidáme solící směs,cukr,dobře promícháme a necháme uležet v chladničce na dvy dny.Maso potom umeleme dvakrát přes nejjemnější desku vlčku a kutrujeme spolu s kořením do velice jemné konzistence.Tuhé mazlavé dílo narážíme do hovězích okolních střev.Asi 8-10 cm porce oddělujeme navzájem dvojím převázáním.Výrobky necháme 4 až 6 hodin odpočinout v chladničce a potom je udíme studeným kouřem do teploty 10°C 1 až 3 dny.Výrobek je určený k rychlé spotřebě.Je příjemně aromatický kouřem,kořením a mazlavé máselné konzistence......to je i pro ty kteří tyto masné výrobky milují,aby vědeli,co vlastně jedí…Jestli Pepíček přenese tyto recepty do receptů,má i krásnou fotku čajovek

esmeralda
4812 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Kytko

Jenom ke Kájovi Maříkovi: Jsem odchovanec komunismu a tato literatura byla „nevhodná“. :o))))

Labužník kytka02
26 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Tak zase něco nového - macešky a čajovky a máslovky… ale, Esme, Kája Mařík je pro mne celé dětství - čteno z knížek mojí maminky, ovšem. Ale je to půda neprobádaná z hlediska kulinářského - takové rozpíčky, ságo v polívce, jidáše, lívanečky s lesními malinami, naložená svíčková paní lesní - to jen, co mne teď spatra napadá. Hezký víkend!

Labužník kytka02
26 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Tak zase něco nového - macešky a čajovky a máslovky… ale, Esme, Kája Mařík je pro mne celé dětství - čteno z knížek mojí maminky, ovšem. Ale je to půda neprobádaná z hlediska kulinářského - takové rozpíčky, ságo v polívce, jidáše, lívanečky s ledními malinami, naložená svíčková paní lesní - to jen, co mne teď spatra napadá. Hezký víkend!

esmeralda
4812 příspěvků 25.1.09 03:43
Pendo a Glamo

Člověk se někdy nasměje. Ano, maceška byla čajovka a ne máslovka. Ach ta skleróza. A bylo to takové růžové, ale že to bylo šlehané syrové maso to jsem nevěděla. Jako děcku se mi po tom zvedal žaludek. Dnes bych to určitě sežrala i s tím obalem. Jak se časy mění. Díky vám oběma za doplnění mých znalostí. :o))))

penda
4751 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

…díky..esmeraldo…jé to jsem se právě zasmála své blbosti…asi jsem taky nějaká mladší..protože já uvažovala stejně jako kytka…čili ve slově maceška jsem viděla jen kytičku…glamo, čajovku už znám..to jo…ale maceška…to slyším poprvé..děkuji Vám oběma za doplnění informací…zase nejsem zbytečně na světě........a pro zasmání…uzenka jsme říkávaly coby holky v pubertě docela jiným věcem........teď jsem růžová ..jak ta čajovka…;-)))

glama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

No, já tedy také nejsem ještě tak stará, ale Macešku si pamatuji docela dobře, protože něco podobného se stále prodává! Také se jí říká ČAJOVKA a pozor, je to šlehané syrové maso! prodává se ve formě takových buřtíků - podobně jako játrovky a má strašně dobou, velmi specifickou chuť! Barva hmoty je velmi slabě růžová, podobně jako třeba šunková pěna. Zkuste, s pečivem je vynikající!

esmeralda
4812 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Kytko

Vidím, že jsi ještě mladá, když si nepamatuješ na Macešku. Byla to taková dosti tučná paštika. Myslím že se tomu také říkalo máslovka, nebo tak nějak. Na druhou stranu na Káju Maříka jsem mladá i já.

Bunter
457 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Kytka a Cuso budou mít pravdu!!Uzenka je jistě nějaký párek a říkalo se mu tak zastara,jak píše správně kytka…Mončo dneska jsi propadla.....

Kari
545 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Není uzenka uzenáč? Ale něco uzenýho to asi bude.....;o)), že jo, Tomíku?

Cuso
350 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Podľa mňa Bunter mal na mysli naozaj párok:-)

Labužník kytka02
26 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Lidi, nějak se nechytám. Macešku znám taky, ale ta kvete… uzenka kdysi býval párek, alespoň Kája Mařík si ho kupoval :-)

esmeralda
4812 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vajíčková pomazánka na veku

Tome, krásný recept. Já totiž na tyhle věci nemám vůbec fantazii, tak jsem moc vděčná. Jen mi prosím tě řekni co to je uzenka? Znám macešku. Je to něco podobného? Dík.

Vložit nový komentář

Dnes doporučujeme:

Nejlepší recepty

Pečené kuřátko s brusinkovou omáčkou Pečené kuřátko s...
Boršč pro labužníky Boršč pro labužníky
Plněné bramborové knedlíky anglickou slaninou se zelím Plněné bramborové knedlíky...
Vánoční pečená kuřata Jamieho Olivera Vánoční pečená kuřata...
Třeboňský tataráček z kapra Třeboňský tataráček z kapra

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz