Recept Platýs červený na cidru

youpi Francouzská kuchyně Do oblíbených Chci uvařit Tisk

Úvod

Recept je z Normandie - Limande au cidre

Postup

Tyto ryby se kuchají tak, že se odstraní žábra a otvorem pomoci ostrého tenkého nože odstraní vnitřnosti. Ostříhejte nůžkami "obvodovou ploutev” stejně tak ploutvičky a ocásek . Okartáčujte, omyjte a velmi ostrým nožem udělejte mělké zářezy, osolte a opepřete. Vložte do máslem vymazaného pekáče. Nasekejte drobně petržel, pažitku, estragon a posypte ryby. Zalijte cidrem a dejte hoblinky másla. Vložte do předehřáté trouby na 200 ° C (6) na cca 20 min. Pět minut před dokončením přidejte do vzniklého zahuštěného vývaru creme fraiche a velmi opatrně zamíchejte a přelijte vzniklou omáčkou ryby a ukončete tepelnou úpravu. Těsně před podáváním jakmile předáte na podávací mísu, přelijte ryby omáčkou a posypte bylinkami. Podáváme s brambory v páře. Platýs červený je výborný rovněž na slaném normandském másle, anebo pošírovaný s bílým máslem. Lat. microstomus kitt, ang. Lemon sole, něm. Rotzunge, fr. sole limande, port. solha limao, dán. mareflynder, nor. lomre, niz. tongschar, pol. zlocica!

Recept je z kategorií: Mořské

Nahlásit recept

 • 20.04.10 vloženo
 • 4028x zobrazeno

Čas přípravy

 • 30 min

Počet porcí

 • 4 porce

Ingredience

 • 2 platýse červené a ks 500 gr
 • 2 dl cidru
 • 150 gr creme fraiche
 • 40 gr polo-slaného másla
 • 1 PL směsi stejným dílem pažitky, estragonu a ploché petrželky
 • pepř
 • sůl.
 • na ozdobu:
 • 1 KL na drobno nasekanou směsi stejným dílem pažitky, estragonu a ploché petrželky.

Tip redakce

Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.

Uvařeno uživateli

Vyzkoušel jsem tento recept Přidat hodnocení nebo fotku

Diskuse k receptu Platýs červený na cidru

Odebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění

Váš příspěvek

Přečtěte si recept na Platýs červený na cidru

youpi
75 příspěvků 20.4.10 20:05
Re: Platýs červený na cidru

Manku,
Moc hezký a vyčerpávající. Dík Y

alena45
588 příspěvků 20.4.10 19:42
Re: Platýs červený na cidru

v Írsku som pila jablčné pivo v plechovke - to bolo ono ? Veľmi osviežujúce a chutné .

mjam
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.4.10 18:54
Re: Co je cider

Tak takových komentářů si cením. Dík za něj.

Podotýkám jen, že v severní Francii (Normandie, Bretaně) patří cider ke kultovním nápojům. Pije se odpoledne z čajových šálků a k němu se jedí palačinky. Buď slané ze špaldové mouky plněné šunkou, sýrem, žampiony …, anebo sladké s cukrem a máslem nebo s marmeládou, likérem, čokoládou …

Ale to ani nepatří do příspěvku o rybách

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.4.10 15:38
Re: Platýs červený na cidru - Co je Cider?

Cider není ani pivo, ani víno, ale mošt. Zkvašený jablečný mošt s různými stupni alkoholu. Vzniká jednoduchou fermentací jablečné šťávy, která se nechává zrát ve starých dubových sudech ve vhodné teplotě a pak se stáčí, čistí, pasterizuje a ředí na požadovaný obsah alkoholu. O nejdelší historii výroby se přou tradiční rivalové, Angličané a Francouzi.

V celé Velké Británii se ročně vypije kolem 500 milionů litrů cideru. Už v dobách Keltů se na území Británie dostala jablka vhodná k moštování, pravděpodobně ještě před příchodem Římanů, ovšem první záznam o výrobě cideru se objevil v Norfolku roku 1205. Již o sto let později byl tento postup známý po celé jižní Anglii.

V Devonu se cider začal připravovat průmyslově a přes přístavy kolem Londýna se dostával i za moře. Než se zjistilo, že citrónová šťáva chrání námořníky za dlouhých plaveb před kurdějemi, stačila jim k ochraně jedna sklenice cideru denně. Například James Cook vezl cider na své lodi Endeavour v roce 1768 až na Tahiti.

Největší rozkvět výroby cideru nastal v Británii v devatenáctém století. Dnes jsou nejznámějšími producenty cideru moštárny z hrabství Somerset, Gloucester a Hereford, kde sídlí také museum tohoto oblíbeného nápoje. Z hrušek se alkoholický nápoj připravený fermentací nazývá Perry a je také populární, i když ne tak známý. Dříve nebo později se rodinné výrobny spojují ve větší celky a své výrobky exportují do celého světa, do České republiky již od roku 1992.

V poslední době má velký úspěch takzvaný organic cider, připravovaný z jablek, které se pěstují bez jakékoliv chemie a pří:,–( a výrobní postupy podléhají přísným kontrolám. Jablečný čirý extrakt se vyváží i do Skandinávie, kde se z něj přidáním dalších příchutí připravují tamní oblíbené sladší cidery - třešňové, kaktusové, limetové a další. Ve Francii má jablečný cidre neméně dlouhou tradici, ale výsledek se více podobá šumivému moku, proto se musí uzavírat do masivních lahví šampaňského typu s drátěnou ochranou. V poslední době se však také objevily druhy prodávané v lahvích s korunkovým uzávěrem, což svědčí o menším množství bublinek. U nás se z jablek připravuje pouze mošt a pak až víno a pálenka.Což je skutečně škoda.

Fáze cideru se bohužel přeskakuje a velký odpor je zřetelný především ve vinařských oblastech, protože cider je velká alkoholická konkurence. Je stejně silný jako pivo ležák, ale lehčí a v porovnání s vínem slabší a také levnější. Cider se podává točený ze sudů (hlavně v irských hospodách), v lahvích různých velikostí (0,27; 0,33; 0,5 i l a 2 litry), v plechovkách a také v tuhých krabicích, které obsahují hliníkové vaky s pípou (3 nebo 20 litrů).

Jeho síla se pohybuje od jednoho procenta alkoholu (takzvaný málo alkoholický) až po 8,2 %, což je nejvyšší přípustná hranice pro cider. Za ní už je víno. Může být perlivý i bez bublinek, sladký, suchý, polosladký, polosuchý - a vždy je dobré, když je chlazený. A na závěr - cider mohou pít vegetariáni, vegani i celiaci.
Jeden recept na výborný nápoj

Do velké nádoby nalejte litr dobře vychlazeného cideru, přidejte litr studené limonády nebo sodovky, vložte dužinu z jednoho a šťávu z půlky citronu. Potom dejte ke směsi jednoho panáka whisky a ginu a trochu přislaďte cukrem podle chuti.

Dalších variant docílíte, když citron nahradíte pomerančem nebo okurkou, anebo mátou a jinými podobně aromatickými bylinkami.

Další recepty najdete v nové kuchařce Cider v kuchyni

http://www.ciderclub.com/co-je-cider/

Vložit nový komentář

Nejlepší recepty

Staročeské kotlety Staročeské kotlety
Křehké kuřecí plátky v jogurtové marinádě Křehké kuřecí plátky v...
Štika na smetaně Štika na smetaně
Nejlepší zelný salát - s fíglem! Nejlepší zelný salát - s...
Mandle s čokoládou Mandle s čokoládou

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz