Vitalion
zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz
birkana Česká kuchyně Do oblíbených Chci uvařit Tisk
Zavařování vepřového masa do sklenic.
Vepřové maso zbavíme kůže kostí šlach a přebytečného tuku. Nakrájíme na špalíčky a nacpeme těsně do sklenic. Zalijeme horkým 2% slaným nálevem (20 g soli na litr vody) 2 cm pod okraj. Vyklepneme vzduchové bubliny a nálev doplníme. Pokud máme k dispozici vývar z kůží a kostí, zalijeme s ním - vytvoří se nám rosol. Dobře uzavřené sklenice zvolna zahříváme a při mírném varu (1OO°C) sterilujeme poprvé 1 a půl hodiny a za 24 až 48 hodin ještě jednou 1 hodinu (časy platí pro litrovou sklenici). Opakovaná sterilace je doporučená při konzervaci syrového masa, zničíme tak všechny bakterie, které by po první sterilaci mohly ožít.
Recept je z kategorií: Konzervace Vepřové maso
Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.
21.2.14 10:04
Včera jsem zavařovala pečenou vepřovou kýtu. Před pečením jsem ji nakrájela na asi čtvrtkilové kousky, v pekáči jsem podlila vodou (bez tuku!), posolila a pokmínovala. Pekla jsem první polovinu doby přikryté. Šťávy jsem udržovala větší množství. Do sklenic jsem pak plnila po dvou kusech masa s částí šťávy. Do potřebného objemu jsem dolila dvouprocentním slaným roztokem.
Při použití konzervy se tekutina hodí pro přípravu omáčky k již hotovému konzervovanému masu. Není pak potřeba „dohánět“ chuť vývarem, jen jemně dokořenit.
Konzerva je téměř bez tuku a tak si můžu dovolit např. do základu
rozpéct slaninu, aniž bych měla hotový pokrm příliš tučný
7.12.13 07:50
Tentokrát jsem zavařila předem pečenou vepřovou plec (osolenou a
okmínovanou). Osvědčilo se mi zavařování pečeného masa - pak stačí
jedna hodinová sterilace a maso má chuť velmi podobnou vepřové čínské
konzervě ze sedmdesátých let
3.7.12 12:24
Zavařila jsem i maso z pečeného kuřete - zbavené kostí a kůže. A také klobásy. Kuře jsem zalila výpekem a doplnila vývarem. Klobásy jen osolenou převařenou vodou (jako na syrové maso). V těchto případech stačí sterilizace jednoduchá - litrová sklenice cca 75 minut při 100°C.
Líbí se mi Uvaření se již líbí 1 labužníkoviOdebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění
Přečtěte si recept na Masová domácí konzerva
V použití oleje nevidím problém
Pod olej zavařuji např. lečo a ani po roce
skladování se chuť k horšímu nikdy nezměnila! A komerčně vyrobené
konzervované výrobky zajisté nějaký druh oleje také obsahují - třeba
rybičky

1136 příspěvků 21.2.14 14:53
Chci se zeptat. Někdy nemám ráda, když dělám jiné maso než vepřové, že je se sádlem, tak ho dělám na oleji. Mno a dalo by se to pak taky zavařit?..to upečené maso na oleji.
Když jsem byla malá tak se u nás taky zavařovalo do plechovek a do sklenic maso a paštika dvojí sterilizací. Uzené maso, uzený špek a klobásy se věšely pod strop na ráhno. Jenže poslední kousky už byly tak vyschlé, že se nedaly málem ukrojit, natož ukousnout. Proto se začalo zavařovat i uzené maso i uzený špek a to jednoduchou sterilizací. No a to nám chutnalo víc než to vysušené. Dodnes na to vzpomínám, ale sama už to nedělám, jen občas paštiku. Játrová paštika zabíjačková
Příspěvek upraven 09.12.13 v 22:24
@birkana


Já to uskladňování masa kombinuju: něco mrazím, něco zavařím, něco se vyudí…
U nás se hodně konzervuje (jakýmkoli způsobem), protože jak my, tak většina příbuzenstva, máme velká hospodářství i pozemky, tak by byla škoda to nevyužít k co největší soběstačnosti
Takže nejen ovoce a zeleninu, ale i maso se snažíme uskladňovat na všechny možné způsoby, aby to nebylo „na jedno brdo“ (jak říkávala babička).
Proto jsem ráda za každý nový způsob, který se mi povede najít.
Když můj exmanžel jezdíval na montáže do francie, byl vždy plně vybaven masovkami, čalamádami, uzeninami… vše z domácí kuchyně a nikdy se mu nic nezkazilo
Já bohužel sporák na tuhá paliva už nemám, tak už asi šestý rok musím vzít za vděk sporákem, ale uvažuji nad tím, že zprovozním starý parní kotlík na dřevo, babička v něm také kdysi dávno zavařovala a vejdou se tam i pětilitrovky…
U nás se právě vžil ten způsob, kdy maso napřed tepelně upravím a i s výpekem (včetně sádla) sterilizuju… Což je ale zdlouhavé a už to jde použít jen v rámci toho, která způsob tepelného opracování jsem použila. Dělávám základy na guláše, masové směsi, výpečky…
Takže moc ráda vyzkouším tvůj způsob
Takto (kompotově
) se u nás v rodině nakládalo po zabijačce
syrové maso do plechovek (s dvojí sterilací) a potom i uzené a klobásky
(jednoduchá sterilace). Jen ty zavařovací časy jsem si nepamatovala a tak
jsem postupně skontaktovala starší příbuzné, co si ještě ten postup
pamatovali.
Dnes se totiž vše zamražuje a nebo jen vyudí. Prejt a tlačenku také už nikdo z rodiny nezavařuje - jako malá holka jsem to hodně viděla.
Začala jsem se zavařováním masa zabývat, protože:

a) začíná mi kolabovat mrazák
b) zavařováním uspořím energii (zavařuji na sporáku, kde topím dřívím)
c) maso je předvařené a pak při přípravě ušetřím čas
d) baví mě to
Super, zase trochu jiný postup, než po zabijačce používám já, ten tvůj je jednodušší

Nebylo to špatné, ale vepřové je nejlepší


Ukládám, protože rozhodně využiju, díky
Já zkusila kdysi i králičí, ale v kombinaci s kousky prasátka, aby ušák nebyl suchar
Sem tam naložím i lepší kusy skopového (máme v rodině ovce), k tomu se přidávám koření (bobek, nové koření, jalovec, česnek…)
Ale dodnes jsem používala jen nakládání předem tepelně opracovaného masa )s výpekem, sádlem…)
Proto ráda vyzkouším tento „kompotový“ styl