Vitalion
zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz
Karoulec Do oblíbených Chci uvařit Tisk
A zase kuře. Mám ho rád.
Tímto voňavým pokrmem často pestřím sobě a svým kolegům z pohřebky
dlouhé a mnohdy hodně nepříjemné letní šichty…
Veškeré maso, včetně tuku, omyjeme studenou vodou a pokrájíme na malé kousky - asi tak 2 krát 2 cm. Rozložíme do kastrolu, osolíme, přidáme hrst kostiček mrkve, hrstku cibule a přelijeme vývarem. Přidáme nové koření, bobkový list, uvedme do varu a prudce povaříme asi 2-3 minuty. Musí to jakoby “utopencově“ zavonět. Ihned odstavíme, vlijeme víno, míchneme a necháme maso v této polévce dalších, přibližných pět minut. Vylovíme, větší kousky ještě pokrájíme, nakrájíme na kousky kapii, cibuli i rajče, olivy na půlky, nasekáme 1 strouzek česneku. Maso okořeníme chilli papričkou a bazalkou, smícháme s kapií, cibulí, rajčetem, česnekem a olivami a lze též kápnout slzu olivového oleje. Vytvoříme směsku a tu pak již balíme do kůže, osolené a nakrájené na obdélníčky a vytváříme takové štrůdlíky. Klonky. Nezavazujeme, jen shněteme a uplácáme na pevno a případně obtočíme nití. Potřeme olivovým olejem, opět jen slzou. Zabalíme do alobalu a pečeme asi čtvrt hodiny na 180 stupňů. Zjistíme, zda je již maso měkké, pokud ano, alobal odstraníme a klonky dopékáme do zlatova, obracíme, hlídáme a potíráme - třeba tím použitým vývarem s přidáním bazalky a chilli, anebo jen kostičkou másla. Mělo by to vypadat jako kremrole; pozor při manipulaci, kůžička bude velmi tenká a křehká, může prasknout, což je nežádoucí. Ona na talíři během vyjídání vnitřku změkne a utvoří příjemnou chuťovou tečku. Podáváme s bramborovou kaší, klasickou, s mlékem a máslem. S kaší, která při finálním míchání musí ševelivě šustit a šeptat, jak pravila moje babička. ___ P.S.: Budeme-li se chtít tímto pokrmem třeba nějak prezentýrovat, pokapeme štrůdlík úplně prostým bešamelem, očesnekovaným a s nastrouhaným sýrem - a bude-li tím sýrem ještě ke všemu sám parmazán, jistě si u leckoho i šplhneme. Pak bych ovšem změnil přílohu z kaše na brambory, a to za syrova na plátky krájené a v troubě na sucho na plechu pečené, oregánem provoněné. Doporučuji zapíjet chlazeným bílým vínkem, já osobně k tomu mlsal Rulandské šedé - Štěpán Maňák r.2005 a byl to absolutní zážitek. Není to špatné též s bramborovým knedlíkem a špenátem, pak ovšem bez té česnekové omajdy. Česnek dáme klasicky do špenátu - a k tomu pak samozřejmě pivečko... Dobrou chuť a mějme se rádi, dokud jsme!
Recept je z kategorií: Kuřecí maso
brambory, nebo bramborová kaše - a z žádného pytlíku, jak tu někteří nejmenovaní od P. radí:-)
Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.
Odebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění
Přečtěte si recept na Kuřecí klonky
288 příspěvků 10.2.10 06:58
Jo,jo s některými je tu sranda.Díky
528 příspěvků 9.2.10 16:18
Ten recept je vynikající, už se moc těším až ho budu dělat. Dík za inspiraci.
24 příspěvků 8.2.10 22:27
Zdravím - ano, je to tak, jak zde napsala Danda - u dobrého řezníka seženete vše a ještě vám to nakrájí k vaší libosti.
Zkoušel jsem takto napěchovat i kůži z kuřecího krku, ale vypadalo to dost divně, až odpudivě. I když, čistě technicky vzato, fungovalo to lépe, než jen zarolované.
757 příspěvků 8.2.10 21:52
zabili kennyho,parchanti
Nevrátil se náhodou kenny?
z anatomického hlediska máte pravdu, ale pokud v gastronomii uvedu bránice, každý ví, že se jedná o tukovou síťku, dokonce ji pod tímto názvem obchody prodávají a nikdy jsem se nesetkala s neporozuměním
2452 příspěvků 8.2.10 05:24
váš dotaz proč myslíte se asi vztahuje k té bránici. Nemyslím si to, ale vím, bránice je svalově šlašitá membrána, oddělující hrudní dutinu od břišní, do té byste nezabalila nic. To, čemu se obecně říká bránice, opravdu bránice není, už se to tu mockrát diskutovalo.
změnte řezníka, dobrý řezník vám kuře na roládu vykostí i kůži prodá, pokud si v prodejně sami bourají maso, tak nevědí co s ní a rádi se jí zbaví, jinak ji mohou objednat u dodavatele, není to problém.
A v tomto receptu potřebujete maso bez kůže, takže i když koupíte celé kuře nebo stehenní řízky s kůží, tak vám kůže zbyde na balení.
Kamarádka balí do kůží houskovou nádivku a peče, je to dobrota, i když jen pro někoho
hm, proč myslíte?
2452 příspěvků 8.2.10 05:02
aby nedošlo k nedorozumění (svou předchozí poznámku jsem nemyslela zle), ale - když kostím kuře, je to na roládu, takže si tu kůži nechávám, když chci stehenní maso, koupím si je už připravené, bez kůže, stehýnka s kůží používám tak jak jsou. Tam, kde u nás prodávají skelety, kůži opravdu nemají, ptala jsem se, chtěla jsem si ulehčit práci právě s tou roládou.
2452 příspěvků 8.2.10 04:54
No, u nás právě kůži nemaj, už jsem se ptala. O těch zbylých zdrojích jaksi tuším
BTW. Do bránice byste nezabalila nic, ale to asi víte, že?
kůži seženete tam, kde prodávají kuřata, popřípadě jde koupit celé kuře a vykostit, nebo jen stehenní řízky s kůží a tu stáhnout.
2452 příspěvků 8.2.10 03:46
To vypadá moc pěkně, akorát nevím, kde sehnat tu kůži?
2 příspěvky 8.2.10 03:34
Už samo čtení receptu je pro mne zážitek a jsem si jista, že i finální výsledek nezklame
Ba i do bránice by šlo zabalit, nebo do jehněčích střívek a udělat malé klobásky, anebo kůže ze stehenních řízků, byla by už naporcovaná, vypadá to na jižní kuchyni
757 příspěvků 8.2.10 02:23
No vidíš ,to už je lepší.
Snad jenom aspoň u těch nejdůležitějších surovin by nezaškodilo množství (aspoň přibližné). Jinak zajímavý.:d