Recept Kořenová zelenina na zimu Veg

Ačraj Česká kuchyně Do oblíbených Chci uvařit Tisk

Kořenová zelenina na zimu

Úvod

Zeleninu na zimu ukládám nejraději do mrazáku, používám hlavně do polévek.

Postup

Na robotu nastrouhám zeleninu, ostatní pokrájím, naplním pytlíky, vysaju vzduch a vložím do mrazáku.

Nahlásit recept

  • 19.10.12 vloženo
  • 13947x zobrazeno

Ingredience

  • mrkev
  • petržel
  • celer
  • pórek
  • paprikový lusk
  • nať celerová i petrželová

Tip redakce

Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.

Podobné recepty

Uvařeno uživateli

Vyzkoušel jsem tento recept Přidat hodnocení nebo fotku
Odkaz na uvaření

Ačraj 19.10.12 16:13

Kořenová zelenina sušená s pórkem na zimu.

Uvaření se již líbí 3 labužníkům

Diskuse k receptu Kořenová zelenina na zimu

Odebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění

Váš příspěvek

Přečtěte si recept na Kořenová zelenina na zimu

Ačraj
697 příspěvků 7.11.12 11:06

DanaJ, jsem ráda, že se Ti podařilo zvítězit nad pórkem, tento problém jsem nikdy neměla, záleží na velikosti mrazáku, dva pytlíky, specielně určené do mrazáku, musí být dostačující, rozhodně nebudu dávat pór do jednoho šuplíku se švestkama, já mám mrazáky dva, o to, to mám snadnější. :mavam:

DanaJ
1136 příspěvků 7.11.12 10:26

@Ačraj Tady nejde o to, že by mi pórek sám o sobě smrděl, ale o to, že mi od něj všechno v mrazáku smrdí. Takže když se pak vyndaj třeba švestky a voněj po pórku, tak to asi nebude to pravý vořechový, když je chci dělat na sladko. ;)

AKTUÁLNĚ to vypadá tak, že jsem nad smrádkem z pórku zvítězila. Takže zabalím do jednoho pytlíku, zamotám, ohnu a opět zamotám (jedno jestli drátkem nebo gumičkou). Dám do druhého pytlíku, zamotám, ohnu a zamotám. Hotovo.
Když byl jen jeden pytlík ohnutý a podruhé ne, tak to bylo pořád cítit. Ale když jsem ohnula i ten druhý, tak to z mrazáku vyčichlo. :palec:
PS: Krabičku jsem si nakonec nějakou vyštrachala, kterou bych obětovala, ale není třeba. Tak na příště.:-) Díky Zuzko. :palec:

Ačraj
697 příspěvků 2.11.12 16:10
zelenina

Zuzko, já už vůbec nesledovala tvoji debatu s DanouJ ohledně kořen. zeleniny, až nyní, ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají…Já kořenovou zeleninu mrazím léta, tak jak jsem psala, některou i s paprikovým luskem, (ten dodá ten správný šmrnc), nebo s pórkem atd. Zeleninu do polévky dávám až ke konci. Enzymy urychlují a řídí všechny biochemické děje v organismu, proto se jim říká „biokatalyzátory“. Ideální je mražení, mražák je fantastický vynález, mražená zelenina si ve velké míře zachovává svou nutriční hodnotu, chuť i vzhled. Chce-li někdo zeleninu nejdříve blanšírovat a potom teprve do mrazáku, tak kořenovou zeleninu 4-7 minut, ale většinu zeleniny jen 2 minuty. Já blanšíruji pouze houby a špenát do mrazáku, jinou zeleninu né. Blanšírování zničí některé enzymy.Tak jsem z těch enzymů na větvi, ale už to více rozebírat nebudu, ať si to každý dělá tak, jak uzná za vhodné. Já jsem ráda, že už ji mám v mrazáku. Zuzko, to mám vyčtené zase z jiného ZDROJE.
Komu smrdí pór, tak ať ho nejí a má po starostech, nemusí řešit pytlíky, nebo krabičky, tím bych tuto debatu opět ukončila. Ahoj! :mavam:

Příspěvek upraven 03.11.12 v 00:50

Mlsala
21 příspěvků 2.11.12 08:49

Já zamrazívám hlavně na svíčkovou a divočinu (máme kamaráda myslivce) ale bez papriky a porku. :mrgreen:

Zuzka1973
2379 příspěvků 29.10.12 18:32

Jejda… jaképak rady? 8o Jen jsem se pokusila být aspoň malinkato ku pomoci… Mě zase kořen celere dost vadí na nos, ale když já ho mám moc ráda… :)
Krabičky se naštěstí vždy seženou, když dělala známá na hospodě, schovávala mi takové ty pěkné, litrové až dvoulitrové od zmrzlin, ony se běžně nekoupí, ty mám dodnes na mouku, cukr… vlastně skoro na vše ve špajzce. Přeji hezký večer

DanaJ
1136 příspěvků 29.10.12 18:26

Celer a petržel mi nesmrdí. Jen ten pórek mě týrá. :lol: Zkusím se optat na krabičky a zkusím asi i ten alobal, než budou krabičky. Moc díky za rady. :D

Zuzka1973
2379 příspěvků 29.10.12 18:22

Já už vím, komu o krabičky říct, u nás to kupuje jedna paní ve velkém pro vnoučata. Jedny z mála pěkně zapadají při zavření, ale stejně ještě pojišťuji vše sáčkem uvnitř. Mám v nich celer, petržel a v pohodě i po „čuchové“ stránce. Brávala jsem si od známých i krabičky od margarínů, ale už si je beru jen od kamarádky, co nakupuje tuším asi v Lidlu - ta mi nosí krabice od kilového balení a ty také dobře drží. Celkově už odmítám kulaté krabičky, beru jen hranaté. Ony jsou rádi, že se jich zbaví a já že je mám, protože u nás se margaríny neujaly, ani ne kvůli složení, ale prostě nám nechutnají…

DanaJ
1136 příspěvků 29.10.12 18:14

Já bych taky musela někde žebrat, páč nic takovýho nekupuju. ..ani zmrzky a ani ty ble margaríny. A přes tu krabičku Ti porek nepročichne?

Zuzka1973
2379 příspěvků 29.10.12 18:11

Dano, ani nevím… pokaždé jinou značku, jen si hlídám na označení, aby byly vhodné k mražení, ale převážně si od známých vyškemrám krabice od toho „Míši“ (zmrzka), ty jdou krásně zavírat, pasujou nad sebe a když prasknou, letí do pytle na plasty…

DanaJ
1136 příspěvků 29.10.12 18:06

Taky jsem si říkal, že mám super duper plastovou krabičku, co se dá dát do mrazáku. Má těsnící gumu a ohejbací kraje. Ale to bych jí asi zničila, že by pak smrděla tím pórkem. Používám jí na přepravu potravin, tak mi její líto. :|
Jaké vlastně na to používáte pytlíky, jako značku? Já mám z DM Profissimo.

Zuzka1973
2379 příspěvků 29.10.12 17:59

@DanaJ No, to je pravda :think: Škoda, že to není menší balení… Taky jsem koukala, že používají krabice od mléka „převíčkované“ alobalem a sáček pod tím jen zahnout…

DanaJ
1136 příspěvků 29.10.12 17:54

Mám toho „jeden kus“, tzv. krájené póry v jednom pytlíku a ten ještě v jednom. ..je toho 3 litry. Zkusím ten alobal, až polezu do mrazáku (abych ho zbytečně nevětrala). Ale zdá se mi to dost nepraktický. Už takhle než dobudu pór, tak otvírám dva pytle. S tím alobalem bych musela asi dávat pokaždý novej. ..teda nedokážu si představit, že bych to rozbalila bez roztržení :oops:, když to pořádně zacuchtám, aby to nepropouštělo pachy. :nevim:

Zuzka1973
2379 příspěvků 29.10.12 17:35

@DanaJ Zkus tedy ty sáčky ještě pořádně obalit alobalem, to by mohlo pomoci…

DanaJ
1136 příspěvků 29.10.12 17:33

Dala jsem do dvou, co se dávaj do mrazáku (jak maj i okénka k popisu na datum, kdy se mrazilo a co) a jeden stáhla gumičkou a druhej tím drátkem. ..ten s gumičkou je zamotaný, pak přehlý a ještě jednou zamotaný. :zed: A stejně je to cítit. :nevim:
Ale já mám hrozně citlivej nos.

Zuzka1973
2379 příspěvků 29.10.12 15:04

Spařovat zeleninu do mrazáku? Tak to ani náhodou…
@Ačraj A proč? ;) To není z mé hlavy, ale už mi to mnohokrát pomohlo… Pokusím se sem stáhnout ofocený text z knihy: Konzervace a ukládání potravin v domácnosti od p. Karla Půhoného, díky ní jsem se lecos přiučila… Ono nejen spařit, ale dokonce i předvařit…

EDIT: Pokusy stahnout foto, někdy mi to prostě nejde stáhnout na první pokus, musím i třeba desetkrát :?

Hlavně to neber jako rýpání, to rozhodně tak nemyslím… Já tu knihu koupila v Antíku (předchozí majitel/ka ji vyšperkoval/a těmi hvězdičkami a čáranci… ale nestydím se přiznat, že mnohé mi ta kniha přinesla nového. Do té doby jsem také znala jen postup: pokrájet, postrouhat, rovnou zmrazit…)
Proto jsem se Daně snažila poradit tak, jak jsem jí i poradila…

Já osobně používám mix všech druhů zmrazení: přímé, po pouhém spaření i to svaření. Na sáčky či krabičky si to poznamenám a vím pak, kam sáhnout…

Příspěvek upraven 29.10.12 v 15:16

Ačraj
697 příspěvků 29.10.12 13:13
zelenina

DanaJ: Tak to mně překvapilo, já s pórkem nemám problémy, vysaju vzduch, sáček stačí jeden, na zeleninu mám zvlášť šuplík v mrazáku. Jaké sáčky používáš, doufám, že né ty obyčejné, do mrazáku kupuji specielně k tomu určené, obyčejné nepoužívám vůbec na nic, cokoliv jde do mrazáku, on to každý neví, že obyčejný pytlík propouští, to bude asi tvůj problém. Spařovat zeleninu do mrazáku? Tak to ani náhodou… ;)

Zuzka1973
2379 příspěvků 28.10.12 14:37

Já to s tím pórkem nezkoušela, jak jsem psala, ten moc nemrazím, jen trošku do směsi na polévky, ale u celere mi stačí ty kostičky nebo nudličky nechat pořádně okapat, aby tam voda nezbyla. Je mi jasné, že ten pórek je zapeklitější věc… zkusím podumat, to by bylo, abychom na něco nepřišly :kytka:

DanaJ
1136 příspěvků 28.10.12 13:20

Mno, ale po spaření se to v sáčku hůř odděluje. :think:

Zuzka1973
2379 příspěvků 28.10.12 13:10

Dano, já některé druhy zeleniny před zmrazením spařím v sítu vařící vodou. Docela to funguje i na ten „čmuch“. Třeba u celere to pomůže hodně, pórek by to mělo zkrotit také, ten já moc nemrazím, mívám ho tak akorát na přímou spotřebu.
Nebo já dávám třeba kopr do sáčku a ještě do krabičky od zmrzliny (Míša apod.), také to fungovalo, v jedné krabičce mám cca na 4 použití (více sáčků „splácnutých“ pěkně na sobě) :) Ale to spaření by mělo u póru stačit.

DanaJ
1136 příspěvků 28.10.12 11:54

Jediný, co mi vadí, že ten pór je cítit v mrazáku i přes dva pytle. Máte na to nějakou fintu, jak jinak pórek zabalit, aby všude nevoněl?
Z mrazáku a sušená, to má úplně jinou chuť. Teda já sušenou jen kupuju ve zdravý výživě, doma jsem ještě nezkoušela. Mražená je víc podobná čerstvé.
:mavam:

Zuzka1973
2379 příspěvků 20.10.12 16:37

Také dělám různé balíčky zeleniny… Od jednodruhových po různě smíchané. Letos byla úroda obvzláště veliká, takže to u nás vypadá velice podobně :kytka:

Ačraj
697 příspěvků 20.10.12 16:05
Zelenina..

Tak to já ani vše nenafotila, pórek mám také ještě zvlášť, petrželovou a celerovou nať i ty tři druhy kořenové zeleniny na svíčkovou mám také, nyní jsem začala i sušit tuto zeleninu, neboť mrazák nejde nafouknout, připravuji to i pro synovu rodinu, která nemá svoji zahrádku, kde by si to mohli vypěstovat. :mavam:

DanaJ
1136 příspěvků 20.10.12 15:48

Děláme doma jen mrkev, celer a petržel. To se pak dá použít i do svíčkové omáčky, pod králíka apod. Pórek a listovou dávám zvlášť. :)

Vložit nový komentář

Dnes doporučujeme: Sýrový bramborák

Nejlepší recepty

Bazalkové máslo Bazalkové máslo
Chléb s celerem Chléb s celerem
Kuřecí stehna na kari s mandlemi Kuřecí stehna na kari s...
Šumavská bramboračka Šumavská bramboračka
Karbanátky Karbanátky

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz