Recept Houbový játrový salám

Muchacho Česká kuchyně Do oblíbených Chci uvařit Tisk

Postup

Houby opláchnout, a osušit. ( nevím jestli je bezpodmínečně nutné použít pouze ryzce syrovinku ) Maso játra s bobk.listem cibulí pepřem novým kořením uvařit. Maso játra houby velice jemně semlít, smíchat s paštikovým kořením, přidat rozpuštěnou želatinu v trošce masového vývaru a naplnit do salámových obalů. Možná nechat i malé kousky hub vcelku ve směsi. Zavázat a 1,5 hodiny při teplotě 70°C zahřívat. Dát vychladit a co nejdříve spotřebovat Taktéž dle p. Mgr Vrbky !

Recept je z kategorií: Houby

Nahlásit recept

 • 04.02.07 vloženo
 • 9611x zobrazeno

Ingredience

 • 750g vepřovch jater
 • 600g uzeného bůčku
 • 100g vepřového plecka
 • 5 dcl nakládaných hub
 • 2,5 dcl uzených ryzec syrovina( v oleji)
 • 75g slaniny
 • želatina
 • 1 cibule
 • bobk. list
 • pepř sůl
 • paštikové koření

Tip redakce

Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.

Podobné recepty

Uvařeno uživateli

Vyzkoušel jsem tento recept Přidat hodnocení nebo fotku

Diskuse k receptu Houbový játrový salám

Odebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění

Váš příspěvek

Přečtěte si recept na Houbový játrový salám

Muchacho
361 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám -jandule

zkus zavařit houby do dobrého oleje. i po snědení -spotřebování hub se nechá zbylý olej použít ( jíška do bramboračky ) atd.

Labužník Jiti02
170 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - jandule

my udíme všechny houby, protože nám to strašně chutná a protože nám ještě víc chutnají naložené, udíme je, když opravdu rostou a myslím, že směs hub je vždy nejlepší...... o mých naložených houbičkách se jeden kamarád vyjádřil: no, nacpat kouř do vody do je fakt dobrý :-)........
J.

Ivo
1045 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - ještě k tomu sýru...

…eidam příliš nedoporučuji - ten bývá velmi často syntetický a špatně se topí.....a ještě mám odzkoušeno: sýr a nějaký salám typu Junior (nebo něco na ten způsob, ale opět volit cosi masitějšího - žádnou sóju s pilinami) v poměru 2:1, nakrájet na kostičky, promíchát, šup s tím do punčochy a pak už víte :-)))

Muchacho
361 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám jandule

dobře se dá udit koupená hlíva

danda
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - Spiser :-)

Tak tohle je daleko lepší než co děláme doma, od této chvíle budou kamarádi jezdit ještě častěji :-))

spiser
717 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Co se týká uzení sýru: zkuste se podívat na www.namlate.com a kliknete na sýry. Jsou tam i obrázky a myslím si ze je to inspirující.

Labužník jandule02
1093 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Když už mluvíme o uzení, v receptu je ryzec syrovinka, který je poměrně vzácný. Sice jsme hrozně prožraní, už několit let si vždycky slibujeme, že zkusíme vyudit houby, ale nějak na to nikdy pořádně - až na pár takových divných pokusů - nedošlo. Jaké houby jsou uzené takové nejlepší? Pokud možno dostupné v lesích v Česku.

Labužník handula02
634 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám, Muchacho

Jak popisuješ ten vyuzený sýr od souseda, měla jsem tu čest od kamaráda ochutnat. Téda to jsme mlaskali a dělali se nám boule za ušima.

Muchacho
361 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám- dando

Ten sýr strouhaný s bylinkama kořením určitě na jaře nebo až bude tepleji zkusím. to musí bejt moc dobrý Dík.

buraci
1136 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - Manku

Vidis, ja moc cihlu nekupuju, tak nevim, ze jsou dve:-) V posledni dobe jsme mela prave cest pouze s tou pilinovou, ale s tou tucnejsi by to slo.

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - Buraci,

ono asi záleží na tom, kterou cihlu. Je tučnější, ta vcelku jde, a míň tučná a to jsou právě ty piliny…

danda
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - Muchacho :-)

ty ďáble :-), cihlu nastrouhat nahrubo nebo nakrájet na kostky, smíchat s kořením i čili nebo s bylinkama, nebo s anglickou, nebo s nivou, i ořechy jsou moc dobré :-) a udit tak, jak říkáš, potom se zavěsí chladnout na strom a kolemjdoucí nestačí zírat, cože to tam roste :-) a já jen těm, kteří chutnají poprvé říkám, že ty punčocháče se musí týden nosit .-), ale to sem asi nepatří .-))

buraci
1136 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Tenhle syr delaval muj tata, jeste ho pred uzenim obalil ve smesi palive a sladke papriky, bylo to moc dobre. Dneska bych pouzila tucnejsi syr nez cihla, treba primator, ten neni tak sizeny, cihla bohuzel dnes nekdy chutna trochu pilinove. Spolu se syrem jsme douzovali koupene spekacky a kousek uzeneho bucku, a to pak byla vecere, po ktere se navstevy mohly utlouct.

Muchacho
361 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Jsem rád , že se rozpoutala plodná a tvořivá diskuse o uzení. Vzpoměl jsem si, když už tedy udíme, že jeden soused na zahrádce udí - sýr. a to v dámské podkolence, v klasické udírně. Nějak jsem šel po čuchu až jsem došel k němu, Dali jsme řeč, on koupí když je, v akci, celou šišku sýra-cihly, sloupne PVC obal a šoupne jí do dámské podkolenky, nahoře nějak zaváže zavěsí v udírně a už se udí. zprvu rychleji, při vyšší teplotě a pak dokončuje zvolna asi 4 hod. Dával mi kousek čerstvého ochutnat, chutnalo mi moc. Jinak než koupený uzený sýr. Ten je asi s chemií.

Labužník jandule02
1093 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

No a to právě člověka pudí vzpomenout si a napodobit staré tradiční postupy. Prostě jsme tvorové zvídaví (nebo zvědaví?) a tak když čteme v Kájovi Maříkovi a biřklích (párcích), tak bychom rádi ochutnali jak chutnali párky za 1. republiky. A když nám dá soused na chalupě ochutnat své výrobky, tak již prostá soutěživot nám nedá, abychom to nezkusili taky. No a potom už je jenom na procesu zkoušek a omylů vyprecizovat svůj originální výrobek. (No to je ten, který s pýchou dáváme ochutnat ostatním).

danda
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám Jo, jo Muchacho :-)

všechno je jinak, každá chuť se nechá namíchat v laboratoři a když pak v tom vyudí ty párky a klobásy bez masa …jenom z kostí, bramborové moučky, dochucovadel…:-), a proto se těším na tento domácí, voňavý salámek a divím se, proč jsme se dostali až k uzení ?, to by patřilo k té delikatesní houbové tlačence, ne ? :-))) Vodní dýmku máme a nechutná mi to :-)

Muchacho
361 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Pravda je ,že jsem se suchou břízou laboroval taky, než jsem našel bečku. Nebylo to nejhorší. Ze všeho asi kůru opravdu sundat, zvláště pro miniudírnu. Co vím , dnes se snad udí i měkkým dřevem ale přes vodu , že nepříjemné pryskyřice se vysráží ve vodě. Možná jakási vodní dýmka ?! Ale to je něco úplně jiného. Docela se v Holešovické tržnici prodává uzený kouř v prášku !!! jen se přimíchá do namíchané směsi na klobásy, tyto se naplní a stačí jen rychle očoudit nebo povařit. Divili by se mnozí, kde všude v Praze se vyrábějí uzené produkty a nikoho neobtěžuje a nedráždí kouř z uzení. Ani nesmí ! Jsou to věci.

danda
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - Jandule :-)

beru tě za masového odborníka ( skrzevá deníček ) a proto zkusím byliny do pekáče, člověk se učí celý život :-) a že mě to taky nenapadlo :-))) Pozdrav Brůčovi :-))

danda
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - Pánové :-)

díky !! Ivo, potěšilo mne, že v přehledu je dub jako jeden z nejvhodnějších, ke konci chodím já přihazovat jalovec…, jinak uzení je doménou choťě :-)), šunku švarcvaldskou jsem nikdy nechutnala, ale musí to být nádhera, protože švarcvaldský višňový dort.....no jo, jdu do práce :-)))
Mánečku, mám kamaráda Ukrajince, tak od něho vím, že udí břízou a oni ani kůru nesundávají, když přiveze ryby, klobásy, špek…a už fakt jdu :-))) Mějte se :-)

Labužník jandule02
1093 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Zatím nejlepších výsledků jsme dosáhli s olopanou jabloní a třešní. Protože máme udírnu opravdu velkou, tak musíme pro udržení teploty prokládat smrkem nebo borovicí. Dub je opravdu nakyslý, ale když se oloupe a je vyschlý, tak to jde také.
Jinak na dno udírny dávám pekáč s vodou a bylinami - libeček, dobromysl, tymián a šalvěj a po dobu uzení vodu dolévám. Maso dostane takový jakoby šmrnc.

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - Dandi,

na bříze udím běžně, protože je to pro mě nejdostupnější dřevo. Švestku dávám jenom na konci. Takže to jde bez problémů!

Ivo
1045 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám - mimo hlavní téma

Celkem se mi líbí tento TARGET = _new přehled dřeva, vhodného k uzení, jen se nějak pořád nemohu smířit s dubem - všichni mě „učili“, že dub dává kyselý dým, ale třeba to nebyli ti nejlepší učitelé…hihi…joo, a kdesi jsem četl, že pro výrobu švarcvaldské šunky používají dřevo borovicové (ale asi jen doplňkově).

Já osobně mám dobré zkušeností s bukem a olší (ta se rovněž doporučuje zbavit kůry) a současně mám ověřeno, že když se „hajcuje“ pouze švestkou, tak pak povrch výrobků má štiplavou chuť. Zajímavých výsledků se dosáhne, když do topeniště ve finále přidáme směs jalovce, bylinek, borovicových a jedlových šišek a jehličí

danda
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám Muchacho :-)

Postup na piliny máme stejný, jenom ta bečka z moře vyvržená chybí :-) Teď tu máme syrovou břízu, na Ukrajině s ní udí, ale nevím jestli je to to pravé ořechové, jinak je dost dubu, už namočeného. Dík :-)

Muchacho
361 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Nechci se vnucovat ani dělat přechytralého . Z vlastní zkušenosti vím, že ne všude jsou k disposici piliny na uzení v miniudírně. Já jsem to kdysi moc dávno vyřešil tak, že z trosky bečky (soudku ) co vyvrhlo moře na břeh, jsem toto vyčistil a ve stojanové vrtačce největším vrtákem jsem do dřeva vrtal jednu díru vedle druhé. Za chvíli je pilin dost. U nás jak se ví, se nechá použít i dřevo ovocných stromů, což také používám. Snad se nehodí dřevo z buku, ale to nevím jistě. Některá dřeva, především cizokrajná, udělají vyuzený produkt hořký nebo trpký. Udil jsem i sepie, ale to je NĚCO !! V Praze na Vinohradské tř. prodávali uzené hovězí maso! plátky to je taky Už dost vaření a uzení.

Muchacho
361 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám

Na upřesnění, pan magistr Vrbka lékárník v Moravských Budějovicích mi knížečku o jídlech pro houbaře věnoval v roce 1982. Tehdá to již byl starší pán. Ale zlatého srdce.

danda
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Houbový játrový salám- Muchacho :-)

Pan Vrbka je gurmán a tobě děkuji za napsání :-), až budeme udit hlívu na tláču, přihodím kus na salám, ( snad to tím nezkazím ), mám pocit, že už teď se mi těch 14 dní hrozně povleče :-)

Vložit nový komentář

Nejlepší recepty

Domácí svíčková omáčka Domácí svíčková omáčka
Grilovaná vepřová žebra Grilovaná vepřová žebra
Kynuté lívanečky ze špaldové celozrnné krupice Kynuté lívanečky ze...
Vepřové kotlety na pivě Vepřové kotlety na pivě
Těstoviny s omáčkou z cuket - Con le zucchine Těstoviny s omáčkou z cuket...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz