birkana

Motto: "Doma jez, co máš, jinde, co ti dají!" - citace mojí nezapomenutelné babičky, báječné kuchařky, mé učitelky a rádkyně

Ikonka uživatele birkana
Score: 0 Registrován od: 06.02.12, naposledy on-line 19.9.21 18:16
Počet příspěvků v diskuzích: 1739

Preferuji jednoduché pokrmy připravené z dostupných zdrojů, tedy z toho co „roste, létá, plave či běhá“ okolo.

Oblíbené kuchyně: Ostatní

 

Jablečné knedlíčky

Odkaz na uvaření

birkana 14.10.18 13:49

Jak jsem jen mohla na tuhle dobrotu z mého dětství zapomenout! :zed: :zed: :zed: Tyto knedlíčky mi vařívala moje babička. Místo krupicové kaše. A já je měla raději, než tu kaši :lol:

Jablka jsem nadrobno posekala nožem, mouky bylo potřeba víc než dvojnásobek. Dala jsem hrubou. Mastila jsem máslem jen rozpuštěným. I můj masožravec, který obvykle sladká jídla odmítá, ochutnal. A snědl polovinu talíře. To je ta největší pochvala na světě; říkat nic nemusel. ;-)

Uvaření se již líbí 5 labužníkům

Kuřecí lečo

Odkaz na uvaření

birkana 12.10.18 13:36

Podařený oběd, chutnalo nám.

K některým komentářům dole: mě s kuřecím masem chuť kari, papriky a rajčat ladí. Špetka vegety a lžíce kečupu (jistě domácí či bio) ještě nikomu neublížila. :jazyk: :lol:

Uvaření se již líbí 3 labužníkům

Zapékaná kapusta

Odkaz na uvaření

birkana 11.10.18 16:22

Upravila jsem množství surovin pro naše :oops: dvě porce: ¾ kg kapusty (po očištění), 160 g sýra (ementál + gouda), ostatní dle receptu. Polovinu sýrů jsem nakrájela na plátky, těmi jsem pokladla povrch kapusty před zapékáním. Druhou polovinu jsem strouhanou dala do smetany, jak je předepsáno.

Několik strouhnutí muškátového oříšku udělá s kapustovým (i květákovým) jídlem pravé divy! Jen mi tady nějak do chuti nesedlo sherry. Ale dala jsem jej, jak se píše v receptu. Mno, asi mám jinak naladěnou chuť, ale příště bych jej v tomto pokrmu určitě vynechala.

Podávala jsem s bramborami pečenými v troubě.

Uvaření se již líbí 2 labužníkům

Houbová omáčka se smetanou

Odkaz na uvaření

birkana 10.10.18 13:10

Evergreen pro milovníky hub a omáček. :palec: :potlesk: :lol:

Vařila jsem z křemenáčů a hříbků. Navíc do omáček tohoto typu přidávám i trochu čerstvě mletého nového koření – spolu s pepřem umelu v mlýnku. Na talíři jsem ještě dozdobila petrželkou a kysanou smetanou. Příloha: špagety.

Pozn: z uvedeného množství byly 2 větší porce.

Uvaření se již líbí 3 labužníkům

Jednoduchý olivový salát

Odkaz na uvaření

birkana 3.10.18 13:59

Kombinace rajčat s olivami nemůže zklamat . Pro upřesnění: na 1 :oops: porci jsem vzala 225 g rajčat, 70 g oliv bez nálevu a 9 g panenského olivového oleje. Kořenila jsem jen pepřem a na talíři ozdobila několika lístky perské bazalky. NESOLILA JSEM, olivy ze slaného nálevu osolily dostatečně!!!

Jako příloha byl celozrnný toast nasucho opečený a jemně očesnekovaný.

Uvaření se již líbí 3 labužníkům

Čočková polévka se žampiony

Odkaz na uvaření

birkana 1.10.18 12:23

Zajímavé a dobré! Čočku jsem nerozmixovala úplně do krémova. Navrch jsem navíc okořenila sekanou petrželovou natí.

Uvaření se již líbí 4 labužníkům

Hot dog z Hané

Odkaz na uvaření

birkana 29.9.18 13:41

Tak to se mi zas něco nepovedlo. :zed: :zed: :zed:

Tyčinky jsem neměla, použila jsem syrečky – kolečka pokrájené na dílky.

- Poprvé jsem otrocky podle receptu zapékala v troubě po stanovenou dobu. Rohlík jsem „nezavíčkovala“ uříznutou špičkou. Sýr byl všechen mimo rohlík; bylo by třeba péct nastojato.

- Podruhé jsem naplněný rohlík zavíčkovala odkrojenou špičkou, zabalila do alobalu (domnívala jsem se, že celkem pevně) a dala zapéct. Výsledek – sýr byl opět vyteklý. Díky částečnému uzavření špičkou jej vytekla jen část.

- Potřetí jsem naplněný a zavíčkovaný rohlík pevně utáhla do potravinářské fólie, na několika místech balíček propíchla špičkou nože a dala ohřát do mikrovlnky při výkonu 900 W po dobu 30 vteřin. Po stejnou dobu jsem jej pak nechala odpočinout. Tímto způsobem přípravy zůstala většina sýra uvnitř.

Shrnutí na závěr: Hořčice mi moc chuťově s tvarůžky neladila. Hotový pokrm nebyl příliš vzhledný. (Že by byly tvarůžky hodně uleželé a proto tekly?) Nechala jsem jeden rohlík úplně vychladnout a rozkrojila jej. I když sýr téměř nevytekl, objevila se v rohlíku poměrně velká prázdná dutina. Částečně vyteklý „smažák“ nevypadá tak ošklivě, jako toto zde. Opakovat nebudu; raději příště tvarůžky s rohlíkem zastudena.

Fotky nejsou hezké. Váhala jsem, zda je vůbec zveřejnit. :oops:

Lečo s fazolí

Odkaz na uvaření

birkana 23.9.18 13:55

Z posledních paprik a rajčat z našeho skleníku. Ocet nedávám, nesmí chybět chilli paprička. Podávala jsem s žitným kmínovým chlebem.

Uvaření se již líbí 4 labužníkům

rajčatový nesalát

Odkaz na uvaření

birkana 22.9.18 10:40

Tady je to za plný počet hvězdiček! :potlesk: :kytka:

Uvaření se již líbí 5 labužníkům

Cukety"trofolato", neboli na způsob lanýžů (Take4)

Odkaz na uvaření

birkana 21.9.18 15:55

Ajajaj… :cert: …to snad autorka nemyslí vážně! Smažit malé cukety aspoň čtvrt hodiny? A pro tuto dlouhou tepelnou úpravu použít panenský oliváč? To považuji za zvěrstvo!

Jinak se mi recept líbí pro svoji jednoduchost a nenáročnost na vstupní suroviny. Na jednu porci jsem vzala kulatou cuketu, kterou jsem raději oloupala a zbavila semeníků, neb nebyla nejmladší (po očištění bylo 260 g). Ke smažení jsem použila obyčejný olivový olej z pokrutin (cca 1 PL), česnek (1 stroužek) jsem ponechala v pokrmu. Smažila jsem asi 8 minut. Petrželka samozřejmě italská plocholistá z našeho záhonku. :lol:

Jednoduchá a chutná odpolední svačinka. Snědla jsem jen tak, jistě by se hodilo i bílé pečivo.

Za recept dávám jednu hvězdu, za chuť a úžasnou vůni pět. Takže průměr tři. Škoda, že se nedá hodnotit každé zvlášť.

Uvaření se již líbí 5 labužníkům

Špagety s paprikou a olivami

Odkaz na uvaření

birkana 21.9.18 13:19

Neměla jsem žlutou papriku, tedy bez ní :,( . Do leča k těstovinám občas česnek dávám, ale nenapadlo by mne dát i petrželku a olivy. Chuť se změnila; musím konstatovat, že k lepšímu! I na stará kolena se ráda poučím 8) . Je to chutné bezmasé jídlo, určitě vyzkoušejte

Uvaření se již líbí 4 labužníkům

Brambory s tvarůžkama

Odkaz na uvaření

birkana 19.9.18 12:23

Příště zdvojnásobím dávku cibule, česneku a tvarůžků! Je to chuťovka a při použití menšího množství tuku i velice dietní pokrm.

Brambory jsem vařila čerstvé, ale byl by to dobrý nápad, jak naložit se zbylými vařenými bramborami. Pokrm by posloužil jako výborná snídaně na vidličku. My měli k obědu – tedy já s tvarůžky a broučínek s goudou, neb mu tvarůžky nevoní :cert:

Uvaření se již líbí 3 labužníkům

Syrečková omeleta

Odkaz na uvaření

birkana 17.9.18 13:29

Syrečky (spolu se mnou) :twisted: byly vykázány z domu do přírody. Venku je hezky, tak proč ne. Za prvé: mám smysl pro humor a za druhé: moudřejší ustoupí. :lol:

Omelety jsem už dělala s různými sýry, včetně zrajících. Miluji ty s plísňovými, ale se syrečky také nemají chybu. Mám další variaci pro zpestření. Milovníkům aromatických sýrů doporučuji k vyzkoušení!

P. S. Při tepelné úpravě to není tak cítit, jak by se mohl někdo mylně domnívat.

Uvaření se již líbí 4 labužníkům

Houby na paprice s kuřecím masem

Odkaz na uvaření

birkana 16.9.18 13:57

Na rozdíl od receptu jsem místo mleté papriky použila jemně sekaný červený paprikový lusk. Kuřecí prsa vařená, o něco více hub a méně smetany. S dušenou rýží dobrý oběd.

Uvaření se již líbí 3 labužníkům

Papriky po Jugoslávsku

Odkaz na uvaření

birkana 13.9.18 14:12

Na jednu porci jsem vzala 1/4 kg paprik (po očištění) a 20 g másla. Vegeta domácí výroby. Pro zvýraznění chuti jsem přidala ½ lusku chilli papričky. Podávala jsem s domácím kukuřičných chlebem.

Uvaření se již líbí 4 labužníkům

Patisony s vejci

Odkaz na uvaření

birkana 13.9.18 10:23

Na rozdíl od Zuzky (která vyzkoušela přede mnou) se slaninou a kmínem. Výtečné!

Uvaření se již líbí 3 labužníkům

Rajčata s vejci

Odkaz na uvaření

birkana 11.9.18 10:56

Rajčata jsem neloupala, jinak vše ostatní podle receptu.

Chutná a při tom dietní dopolední svačina. K tomu ještě bleskově hotová, na suroviny nenáročná, s nekomplikovanou přípravou. Doporučuji k vyzkoušení. :palec:

Uvaření se již líbí 5 labužníkům

Žampionové klobouky s nádivkou - od Eleeen

Odkaz na uvaření

birkana 9.9.18 11:17

Sáhodlouhé komentáře není třeba psát. Je to prostě vynikající :potlesk:

Po tomto receptu jsem sáhla jen proto, že v lese je stále sucho a žádné houby zatím nerostou. A nelituji, že jsem vyzkoušela.

Uvaření se již líbí 5 labužníkům

Tykvové placky

Odkaz na uvaření

birkana 4.9.18 17:17

Sice časově náročnější na přípravu, výsledek však stojí za to.

Pro větší jedlíky počítejte rovnou s dvojnásobným množstvím. Měla jsem tykev o váze 1,6 kg; po očištění jsem dostala 860 g. A zhruba polovina množství byla voda, kterou jsem zcedila a vymačkala. Výsledek: necelé půlkilo tykvové hmoty pro další použití :think:

Podávala jsem k odpolední svačině s kozím sýrem a čerstvou zeleninou. Hotové jsem potřela jen prolisovaným česnekem bez vody. Recept určitě stojí za zopakování :palec: :potlesk:

Uvaření se již líbí 5 labužníkům

Lecsó - maďárský základní recept a jeho obměny

Odkaz na uvaření

birkana 4.9.18 10:41

Snažím se dodržovat tento poměr druhů zeleniny. Přidávám sekanou chilli papričku. Letos je ve skleníku úroda paprik i rajčat opravdu velká a tak zavařuji, zavařuji, zavařuji. V zimě je to výborná přísada do základů pod dušená či pečená masa. S výhodou používám k bleskové přípravě žebírek po srbsku

Lečo bez vajec mám ráda k svačině s bílým domácím pečivem i bez něj. A pořádnou porci do hlubokého!

Uvaření se již líbí 4 labužníkům
Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 31 Další »
Napsat uživateli birkana zprávu   Přidat uživatele birkana do přátel

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Pečená kuřecí stehna Pečená kuřecí stehna
Chilli con carne Chilli con carne
Uzené se zelím a hruškami Uzené se zelím a hruškami
Kuřecí tortilla s rajčaty a ledovým salátem Kuřecí tortilla s rajčaty a...
Krůtí nudličky s feferonkami Krůtí nudličky s feferonkami

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz