Recepty - žlutá čočka

Žlutá čočka známe také jako: mung dhál

Recepty s žluté čočce  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Žlutá čočka je lépe stravitelná než klasická zelená čočka. Ploché tenké šošolky mají světlou nažloutlou barvu, která po uvaření zintenzivní. Tradičně se v Indii podává v zeleninové směsi nebo v polévce. Polévka mung dhál (což je indický název této čočky) se připravuje při průjmech a horečkách. Žlutá čočka lze doporučit při potížích se žaludkem či při držení zdravotních diet. Jako výživná luštěnina se však hodí do každého zdravého jídelníčku. Obsahuje vysoký podíl bílkovin a vlákniny a řadu vitamínů B.

 Rady při nákupu

Dostupná je v loupané variantě, takže ji stačí jen povařit. Pokud chcete připravit indické jídlo a žlutou čočku neseženete, podobně můžete použít čočku červenou. U nelupané varianty se ale doporučuje dvě hodiny máčet, než ji uvaříte.

 Využití v kuchyni

Žlutá čočka je ideální surovinou pro rychlé vaření, nemusí se totiž namáčet jako klasická čočka. Stačí ji povařit jen 12 minut. Pravidelně zkoušejte měkkost, žlutá čočka se totiž snadno rozvaří.

Využívá se především v indické kuchyni a kombinuje se s kari, ale připravíte z ní ale všechny běžně připravované pokrmy. Je z ní vynikající, nenadýmavá čočková polévka, lehký studentý i teplý salát z čočky nebo jako příloha. Hodí se i jako základ pro vegetariánské guláše nebo zeleninové polévky. Rozmixovanou čočkou se dá i zahušťovat, a bez lepku.

 Skladování

Žlutá čočka se skladuje v suchu, temnu, chladu, stejně jako ostatní luštěniny. Nejlépe si zachová své živiny v dobře uzavřené dóze.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Staročeské kotlety Staročeské kotlety
Koláč s jahodami Koláč s jahodami
Štika na smetaně Štika na smetaně
Dušené hovězí na bobkových listech - Boeuf étuvé au feuilles de laurier Dušené hovězí na bobkových...
Holandský řízek z vepřového bůčku Holandský řízek z vepřového...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz