Recepty - zázvor

Recepty s zázvorem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Zázvor se získává z rostliny zázvoru pravého nebo zázvoru obecného. Rostlina je složena ze spodní části - oddenku (nesprávně kořene) a vrchní části - stonku, listů a květů. V kuchyni se používá pouze spodní, oddenková část, která se oddělí od nadzemní části, očistí se, oloupe nebo oškrábe se a poté se nastrouhá či nakrájí do pokrmu. Také se může používat v sušeném stavu jako koření. Chuť zázvoru je ostrá, pálivá, výrazně pryskyřicová. Jeho nejvýraznější chuťovou složkou je olej obsahující aromatické látky jako například zingiberen a malé množství bisabolenu, jež mu dodávají jeho zvláštní chuť. Zázvor je léčivý (zázvorový čaj se podává při nachlazení, má působit protinádorově a dokonce má mít afrodisiakální účinky), ale ve velkém množství může lidskému tělu i uškodit.

 Rady při nákupu

Oddenky zázvoru se v současné době dají koupit v prodejnách zeleniny nebo v odděleních zeleniny v supermarketech. Mají zcela nepravidelný tvar s mnoha výstupky a výčnělky. Při nákupu je třeba vybírat celistvé zdravě vyhlížející kusy. Zákazníci často z celého kusu odlamují menší části. Na lomu potom okorává, jsou tam evidentní vlákna. V místě odlomení se může začít i kazit.. Starý zázvor bývá seschlý. Čerstvý poznáme podle svěží světlé barvy slupky a celkově zdravého vzhledu.

 Využití v kuchyni

Zázvor v čerstvém stavu se u nás používá na dochucení omáček i polévek - Mrkvová polévka se zázvorem, k vepřovému či hovězímu masu - Hovězí na zázvoru, k mořským plodům, do masových a zeleninových směsí, do salátů, jídel čínské a indické kuchyně apod. Připravují se z něj léčivé čaje - zázvorový čaj, limonády, tonic a pivo.. V Japonsku (a v poslední době i u nás) se nakládá a přidává k suši. Podle toho, že obsahují zázvor, jsou pojmenované i koláčky – zázvorky, přidává se i do perníčků, z čehož je odvozen i jejich anglický název - gingerbread. Sušený mletý zázvor v podobě koření může v některých případech čerstvý zázvor nahradit.

 Skladování

Čerstvý zázvor je třeba skladovat na suchém chladném místě, nejlépe ve vzduchotěsně uzavřené nádobě. Volně položený v chladničce sesychá, na lomu či řezu okorává, případně může začít i ohnívat nebo plesnivět. Nakládaný zázvor v původním balení uchováváme také v chladu. Zázvor ve formě koření se doporučuje skladovat na suchém, tmavém místě v dózách z tmavého skla.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Krémové rizoto s brokolicí a sušenými rajčaty Krémové rizoto s brokolicí...
Kuře na medu Kuře na medu
Pečené kuřátko s brusinkovou omáčkou Pečené kuřátko s...
Hraběnčiny řezy Hraběnčiny řezy
Vepřovo-kuřecí roláda s čerstvým špenátem Vepřovo-kuřecí roláda s...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz