Recepty - vepřové maso

Více z Maso ».

Vepřové maso

Recepty s vepřovým masem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Vepřové maso pochází z bravu (prasata čili vepři). Čerstvé má bledě růžovou barvu, je prorostlé tukem. V porovnání s dalšími druhy masa jatečných zvířat má právě vzhledem k většímu obsahu tuku i větší energetickou hodnotu. Složení a tudíž i chuť závisí na věku poraženého zvířete, na hmotnosti, pohlaví, plemeni a hlavně na druhu krmiva. Čím je zvíře starší, tím má hrubší vlákna, je tmavší a tužší. Po porážce se zvíře musí očistit, vyvrhnout, zbavit kůže a kostí. Potom se oddělí sádlo od masa. Maso se bourá (porcuje) na jednotlivé tržní druhy. Nejjakostnější je tzv. panenka (svíčková), která je umístěna pod hřbetem. Někdy se prodává jako součást pečeně (karé nebo také kotlety), někdy bývá od pečeně oddělená. Další velice kvalitní maso je na kýtě (řízky). Jeho obdobou na přední končetině je plec. Další žádaná část masa je krkovice, což je vlastně pokračování pečeně (kotlet) směrem k hlavě. Má více tuku a větší část lopatkové chrupavky. K méně kvalitním a tím i levnějším druhům patří bůček, žebra, kolínka, hlava a nožičky.

 Rady při nákupu

Pro správný výběr masa je důležité, kde nakupujeme. Před nákupem bychom měli mít možnost si maso prohlédnout, řezník by nám je měl ukázat ze všech stran. U baleného masa prodávaného v samoobsluhách však vidíme také pouze vrchní naaranžovanou část. Někdy se stane, že dole na tácku, kam nevidíme, se skrývá tučnější nebo potrhané maso. Ať už nakupujeme kdekoliv, můžeme maso hodnotit hlavně podle barvy. Mělo by mít svěží světlou barvu, být bez okoralých okrajů. Nemělo by být příliš tmavé nebo dokonce nazelenalé. Také jeho vůně vypovídá o jeho čerstvosti.

 Využití v kuchyni

V naší kuchyni je vepřové maso jedno z nejpoužívanějších mas, zpracovává se smažením, pečením, grilováním, dušením… Peče se nejčastěji pečínka, krkovička, plec, bůček, griluje se pečeně (kotlety) a kýta, které se také mohou smažit v trojobalu jako známé řízky - smažený vepřový řízek. Specialitou bývá grilované nebo pečené kolínko. Jako dietní úprava masa se doporučují dušené plátky z kýty nebo plece. Z méně kvalitních druhů (hlavy, ocásku, kolen a nožiček) se připravují zabíjačkové speciality (tlačenka, huspenina). Z vnitřností se potom připravují jitrnice, jelita a prejt. Z mletého masa (bůčku, plecka…) se připravují karbanátky, sekané a další druhy masných výrobků. Průmyslově se vepřové maso také zpracovává na uzeniny (šunky, salámy, klobásy, párky, špekáčky aj.).

 Skladování

Maso ihned po příchodu z nákupu vyjmeme z mikroténového sáčku nebo plastové krabice a uložíme ho do uzavřené nádoby do chladničky. Na delší dobu maso uchováváme zmrazováním. Jednou rozmražené maso znovu nikdy nezmrazujeme. Vepřové maso se také konzervuje uzením. Udit můžeme v podstatě všechny druhy vepřového. Je to potom jeden z nejvyhledávanějších druhů mas. Vepřové maso se při domácích zabíjačkách i průmyslově zavařuje do plechových konzerv. Dříve se také sušilo.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Vánoční pečená kuřata Jamieho Olivera Vánoční pečená kuřata...
Blesková jarní polévka Blesková jarní polévka
Tatranské kuře Tatranské kuře
Uzené se zelím a hruškami Uzené se zelím a hruškami
Hraběnčiny řezy Hraběnčiny řezy

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz