Recepty - tymián

Recepty s tymiánem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Tymián je hojně používaná bylinka v naší, ale i zahraniční kuchyni. Existuje plno druhů a v gastronomii se nejčastěji používá tymián obecný nebo tymián citrónový. Vypadá jako nízký keřík a z dřevnatého stonku vyrůstají drobné, tmavě zelené a pevné lístky. Tymián je také uznávanou léčivou rostlinou, má dezinfekční účinky, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a mírní kašel.

 Rady při nákupu

Tymián se prodává sušený, čerstvý natrhaný (v plastových krabičkách) nebo také jako živá rostlinka v květináči. Jako sušený bývá součástí různých kořenících směsí (např. provensálské koření) nebo se prodává i samotný. Jak čerstvý, tak i sušený tymián seženete ve všech supermarketech nebo na farmářském trhu. Tymián si můžete vypěstovat i na zahrádce, v přírodě na něj narazíte jen zřídka.

 Využití v kuchyni

Tymián je silně aromatický, s jemně nasládlou a kafrovitou chutí. Tymián citrónový má jemně citrónovou vůni i chuť. Ostré podtóny tymiánu vylepší chuť pečeného či grilovaného masa - Kuřecí stehna na tymiánu a ryb, přidává se do různých omáček a hodí se do grilované zeleniny, na ochucení másla, na výrobu dipů, zálivek, dresinků a majonéz. Celé větvičky se používají do známé směsi bouquet garni nebo na aromatizaci olejů a octů. Výborný je i tymiánový med.

 Skladování

Sušený tymián skladujte v suchém a chladném prostředí, čerstvý utržený spotřebujte nejlépe ihned. Čerstvý tymián si můžete i zmrazit a používat po celý rok.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Karbanátky Karbanátky
Jarní chřestový salát s ředkvičkami Jarní chřestový salát s...
Kuřecí tortilla s rajčaty a ledovým salátem Kuřecí tortilla s rajčaty a...
Borůvkový koláč se strouhaným perníkem Borůvkový koláč se...
Jarní ratatouille s česnekovými brambory Jarní ratatouille s...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz