Recepty - třtinový cukr

Třtinový cukr známe také jako: hnědý cukr, melasa

Recepty s třtinovým cukrem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Třtinový cukr se postupně stává nejčastější alternativou běžných sladidel. Velké krystalky hnědé barvy připomínají svou vůní a chutí med, pokrmy tak příjemně zvýrazňují.

Vyrábí se ze šťávy třtinového stébla. Na rozdíl od klasického bílého cukru ale neprošel chemickým procesem, při kterém by byl vybělen a z jeho složení by byla odstraněna melasa. Právě kvůli melase se třtinový cukr považuje za zdravější než cukr bílý. Obsahuje totiž vitamíny a minerály důležité pro lidské tělo, jako je vápník, železo, sodík, draslík, chrom, zinek, selen anebo hořčík, ale i důležité aminokyseliny prospívající lidskému organismu.

 Rady při nákupu

V obchodě narazíte hned na několik druhů hnědého cukru. Pod jeho názvem najdete ale i cukr bílý, který je pouze obarven melasou nebo karamelem. Protože melasa zůstává pouze na povrchu, cukr tak neobsahuje dostatečné množství vitamínů a minerálů jako klasický třtinový cukr. Výživovou hodnotou tak odpovídá klasickému bílému cukru.

 Využití v kuchyni

Podobně jako bílý cukr se i třtinový využívá ke slazení pečiva, buchet, koláčů a domácích sušenek. Použít jej můžete i k dochucení zmrzlin a ovocných salátů. Třtinový cukr je oblíbenou součástí alkoholických i nealkoholických nápojů. Hodí se výborně do orientální kuchyně. Chybět by neměl v indických, thajských a latinskoamerických pokrmech. Vyvažuje trpkost rajčat v omáčkách. Konzumovat se dá i samotný, připravíte z něj i karamel.

 Skladování

Třtinový cukr skladujte v suchu nejlépe v uzavřené nádobě.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Kynuté lívanečky ze špaldové celozrnné krupice Kynuté lívanečky ze...
Kapustičky na slanině Kapustičky na slanině
Pečené papriky s česnekem Pečené papriky s česnekem
Bramborový guláš s kabanosem Bramborový guláš s kabanosem
Novoroční čočka s houbami Novoroční čočka s houbami

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz