Recepty - třtinový cukr

Třtinový cukr známe také jako: hnědý cukr, melasa

Recepty s třtinovým cukrem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Třtinový cukr se postupně stává nejčastější alternativou běžných sladidel. Velké krystalky hnědé barvy připomínají svou vůní a chutí med, pokrmy tak příjemně zvýrazňují.

Vyrábí se ze šťávy třtinového stébla. Na rozdíl od klasického bílého cukru ale neprošel chemickým procesem, při kterém by byl vybělen a z jeho složení by byla odstraněna melasa. Právě kvůli melase se třtinový cukr považuje za zdravější než cukr bílý. Obsahuje totiž vitamíny a minerály důležité pro lidské tělo, jako je vápník, železo, sodík, draslík, chrom, zinek, selen anebo hořčík, ale i důležité aminokyseliny prospívající lidskému organismu.

 Rady při nákupu

V obchodě narazíte hned na několik druhů hnědého cukru. Pod jeho názvem najdete ale i cukr bílý, který je pouze obarven melasou nebo karamelem. Protože melasa zůstává pouze na povrchu, cukr tak neobsahuje dostatečné množství vitamínů a minerálů jako klasický třtinový cukr. Výživovou hodnotou tak odpovídá klasickému bílému cukru.

 Využití v kuchyni

Podobně jako bílý cukr se i třtinový využívá ke slazení pečiva, buchet, koláčů a domácích sušenek. Použít jej můžete i k dochucení zmrzlin a ovocných salátů. Třtinový cukr je oblíbenou součástí alkoholických i nealkoholických nápojů. Hodí se výborně do orientální kuchyně. Chybět by neměl v indických, thajských a latinskoamerických pokrmech. Vyvažuje trpkost rajčat v omáčkách. Konzumovat se dá i samotný, připravíte z něj i karamel.

 Skladování

Třtinový cukr skladujte v suchu nejlépe v uzavřené nádobě.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Štika na smetaně Štika na smetaně
Těstoviny s lososem v krému Těstoviny s lososem v krému
Grilovaný pstruh Grilovaný pstruh
Středomořské krůtí špízy (BBQ) Středomořské krůtí špízy (BBQ)
Králík pečený na česneku Králík pečený na česneku

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz