Vitalion
zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz
Více z Maso ».
Recepty s skopovým masem Rady při nákupu Využití v kuchyni Skladování Sezóna Skopové a víno
Skopové maso získáváme z beranů, skopců či bahnic a dělíme ho na část zadní (kýta a hřbet) a přední (plec, krk, pupek, hrudí a kližky). Jedná se o maso syté červené barvy s vysokým obsahem draslíku, sodíku a železa. Díky tomu řadíme skopové mezi velmi vhodné potraviny pro osoby trpících anemií.
Čerstvé skopové je nutné nechat nějaký čas uležet, proto je důležité se při nákupu informovat na čerstvost/uleželost masa. Častěji se ale lze setkat se skopovým, které je již nějaký čas uleželé. Čerstvost poznáte stlačením masa: je-li čerstvé, vlákna se ihned vracejí do původního tvaru.
Pro potlačení a zmírnění typické skopového chuti se před úpravou doporučuje odstranění tukových částí. Důležité je podávat takovýto pokrm horký! Lůj z ovcí totiž velmi rychle tuhne. Mezi nejvhodnější úpravy patří dušení, které dá vyniknout specifické chuti skopového.
Pokud se nechystáte zakoupené skopové ihned připravovat, umístěte jej do igelitového sáčku do lednice, případně chladnější spíže. Skopové je možno také zamrazit – dbejte však dobrého uzavření obalu. Typická vůně skopového totiž snadno přechází na další potraviny.
Skopové si vychutnáte v zimním období nebo při příležitosti „Skopových hodů“ v restauracích a na farmách. Tyto hody se velmi často konají na podzim.
Ke skopovému jsou chutná vína červená s bohatou tříslovinou (podobně jako ke zvěřině). Doporučujeme Frankovku, Cabernet Sauvignon či André.