Recepty - saturejka

Recepty s sarutejkou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Saturejka je jednoletá, hojně rozšířená bylinka pocházející z jihovýchodní Evropy. V našich podmínkách ji pěstujeme od jara do zimy v květináčích či zahradním substrátu jako léčivou bylinku a koření. V lidovém léčitelství je vysoce ceněna pro své pozitivní účinky na široké spektrum potíží – snižuje krevní tlak, podporuje trávení a desinfikuje dýchací cesty.

 Rady při nákupu

Saturejku můžete vysévat od časného jara do květináče na slunečné místo. Případně ji zakoupíte v zahradnictví, rovněž ji nabízejí také četné obchodní řetězce. Doporučujeme se však obrátit spíše na zahradnictví, kde vám poradí s výběrem i pěstováním.

 Využití v kuchyni

Tuto aromatickou bylinku využijete při dušení a pečení masa, s luštěninami (velmi dobrá je hrachovka dochucená kořením obsahujícím saturejku), případně ji můžete použít při výrobě domácích uzenin. Chcete-li využít jejích léčivých účinků, doporučuje se přelít polévkovou lžíci sušené natě horkou vodou, po 5 minutách scedit a takto připravený čaj popíjet 4-5× denně.

 Skladování

Saturejku skladujte v látkových sáčcích nebo skleničkách s tmavým sklem. Takto vydrží saturejka aromatická po delší dobu.

 Sezóna

Sezóna saturejky začíná od časného jara a trvá do podzimu. Sběr rostliny pro sušení je ideální v období červenec, srpen, září. Sušte ji pozvolna ve stínu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Chilli con carne Chilli con carne
Tatranské kuře Tatranské kuře
Ořechový koláč Ořechový koláč
Smažená cibulová kolečka Smažená cibulová kolečka
Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz