Recepty - salát římský

Více z Zelenina ».

Salát římský

Recepty s římským salátem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Římský salát patří do velké skupiny různých druhů hlávkových salátů. Má úzký a podlouhlý tvar, svrchní listy tmavě zelené a spodní světlejší. Obsahuje velké množství vody a velmi málo kalorií, pomáhá při zažívání a má zklidňující účinky. Římský salát je také výborným zdrojem vitaminů A, K a C a pomáhá při zažívání.

 Rady při nákupu

Římský salát koupíte po celý rok ve všech supermarketech a zelinářstvích, bývá zabalený do plastového sáčku. Pokud chcete český, v sezóně ho seženete na farmářském trhu. Čerstvý salát má ostré a svěže vypadající listy, které nemají tmavé skvrny a nejsou slizké. Okraje by také neměly být hnědé ani zažloutlé a konec salátu, ze kterého listy vyrůstají, nesmí být shnilý.

 Využití v kuchyni

Vnější listy římského salátu mají lehce nahořklou chuť, vnitřní listy jsou sladší a jemnější. Hořkost způsobuje bílá tekutina, která z listů po rozlomení vytéká. Před zpracováním salát vždy pečlivě umyjte ve studené vodě a pak veškerou vodu z listů otřete (kdyby listy zůstaly mokré, neuchytila by se na nich zálivka). Římský salát se nejčastěji používá do různých zeleninových salátů, je nepostradatelnou ingrediencí Caesar salátu. Můžete ho kombinovat s parmazánem, kuřecím masem, ovocem, ořechy, tofu či krevetami nebo zpracovat i tepelně a nahrazovat jím zelí v různých restovaných pokrmech a polévkách - Blesková jarní polévka.

 Skladování

Římský salát skladujte zabalený v utěrce nebo v papírovém sáčku, vždy v lednici a nejlépe odděleně od ovoce. Vydrží 5 až 7 dní.

 Sezóna

Ačkoli v supermarketech římský salát seženete po celý rok, nejlepší kondici má na jaře a po celé léto.

 
 Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Pečené papriky s česnekem Pečené papriky s česnekem
Pečený bůček s blumami Pečený bůček s blumami
Jarní ratatouille s česnekovými brambory Jarní ratatouille s...
Bílá ředkev plněná jehněčím masem Bílá ředkev plněná jehněčím...
Kynuté lívance podle mojí babičky Kynuté lívance podle mojí...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz