Recepty - rybíz

Více z Ovoce ».

Rybíz

Recepty s rybízem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Rybíz je bobulové ovoce, které obsahuje velké množství vitamínu C, dále jsou pro něj příznačné: vitamín P, flavonoidy, pektiny a resveratrol. Éterické silice dávají zejména černému rybízu typické aroma, které se line jak z plodů, tak z listů a větviček keře. V přírodě roste jak divoce, tak v podobě vyšlechtěných odrůd. Rybíz má typické hrozínky plodů červené, černé nebo i žluté a bílé barvy. Červené, bílé a žluté odrůdy jsou na chuť nakyslé, černý má specifickou (někomu nepříjemnou) chuť. Využívá se jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Má močopudné, potopudné a protihnilobné účinky, působí detoxikačně, posiluje žaludek a střeva. Černý rybíz se doporučuje konzumovat při nachlazení. Sušené plody i listy bývají součástí léčivých čajů.

 Rady při nákupu

Rybíz si můžeme vypěstovat sami na zahrádce nebo koupit na tržnici či u velkopěstitelů. Jedná se o velmi choulostivé, šťavnaté ovoce, kterému hrozí pomačkání, a proto se s ním musí šetrně zacházet.

 Využití v kuchyni

Rybíz se dá dobře konzumovat v čerstvém stavu. Častěji se ale zpracovává do koláčů - Rybízový koláč, zákusků, na ozdobu pohárů, koktejlů a ovocných salátů. Ještě obvyklejší je jeho využití pro přípravu džemů, marmelád, šťáv a domácího vína. Také se z něj připravuje kompot, který může nahrazovat při přidání vhodných ingrediencí kompotované brusinky. Rybíz se nechá zmrazovat (pro další použití do koláčů a bublanin) nebo se suší do léčivých ovocných čajů.

 Skladování

Červený, bílý a žlutý rybíz je velice choulostivý a nedá se dlouho skladovat (maximálně do druhého dne). Je třeba ho co nejrychleji zpracovat. Černý rybíz má tužší slupku, a je proto o něco lépe uchovatelnější v čerstvém stavu. Musí být uložen na chladném místě, pokud možno v co nejnižší vrstvě.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Vatovec (pýchavka obrovská) v trojobalu Vatovec (pýchavka obrovská)...
Kuřecí tortilla s rajčaty a ledovým salátem Kuřecí tortilla s rajčaty a...
Cuketové placky Cuketové placky
Vepřové podzimní závitky Vepřové podzimní závitky
Hovězí znojemská pečeně Hovězí znojemská pečeně

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz