Recepty - rozmarýn

Rozmarýn známe také jako: rozmarýna

Recepty s rozmarýnem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Rozmarýn je velmi aromatická bylinka, která se vyskytuje volně v přírodě nebo se pěstuje uměle a existuje plno druhů. Je to stále zelený keřík s pevnými větvičkami, na kterých jsou tuhé, úzké a špičaté lístky, kvete modře. Rozmarýn má antibakteriální účinky a v minulosti se tak užíval jako dezinfekce.

 Rady při nákupu

Rozmarýn se prodává sušený, čerstvý natrhaný nebo čerstvý v květináčku. Sušený seženete ve všech obchodech a kořenářstvích. Čerstvý natrhaný a zabalený v průhledných krabičkách prodávají v některých větších supermarketech u oddělení zeleniny. Rozmarýn v květináči si vypěstujte ze semínek nebo kupte na farmářském trhu či ve větším specializovaném zahradnickém obchodě.

 Využití v kuchyni

Rozmarýn chutná a voní po cedru. Má velmi intenzivní vůni i chuť, která je jemně olejovitá, s náznaky borovice, kafru, šalvěje a pepře. Lepší je používat rozmarýn čerstvý, sušený bývá až příliš aromatický. Toto delikátní koření se používá dohromady s jinými aromatickými přísadami, např. s česnekem a šalvějí. Hodí se na rožnění, grilování a pečení mas - Králík na rozmarýnu , výborný je v kombinaci s jehněčím masem nebo s candátem. Rozmarýnem můžete dochutit těstoviny, různá zeleninová jídla (např. ratatouille), pečené brambory, dipy a salsy nebo třeba pizzu či slaný koláč.

 Skladování

Rozmarýn v květináči je velmi choulostivý, přes léto se mu bude dařit na zahrádce, na zimu ho přeneste dovnitř. Sušený rozmarýn skladujte v suchém a chladném prostředí, čerstvý utržený rozmarýn spotřebujte ihned.

 Sezóna

Od jara do konce léta.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Vaječný salát s pomeranči a řeřichou Vaječný salát s pomeranči a...
Zelené karí s kuřetem a chřestem Zelené karí s kuřetem a...
Staročeské kotlety Staročeské kotlety
Ořechový koláč Ořechový koláč
Středomořské krůtí špízy (BBQ) Středomořské krůtí špízy (BBQ)

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz