Recepty - rozmarýn

Rozmarýn známe také jako: rozmarýna

Recepty s rozmarýnem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Rozmarýn je velmi aromatická bylinka, která se vyskytuje volně v přírodě nebo se pěstuje uměle a existuje plno druhů. Je to stále zelený keřík s pevnými větvičkami, na kterých jsou tuhé, úzké a špičaté lístky, kvete modře. Rozmarýn má antibakteriální účinky a v minulosti se tak užíval jako dezinfekce.

 Rady při nákupu

Rozmarýn se prodává sušený, čerstvý natrhaný nebo čerstvý v květináčku. Sušený seženete ve všech obchodech a kořenářstvích. Čerstvý natrhaný a zabalený v průhledných krabičkách prodávají v některých větších supermarketech u oddělení zeleniny. Rozmarýn v květináči si vypěstujte ze semínek nebo kupte na farmářském trhu či ve větším specializovaném zahradnickém obchodě.

 Využití v kuchyni

Rozmarýn chutná a voní po cedru. Má velmi intenzivní vůni i chuť, která je jemně olejovitá, s náznaky borovice, kafru, šalvěje a pepře. Lepší je používat rozmarýn čerstvý, sušený bývá až příliš aromatický. Toto delikátní koření se používá dohromady s jinými aromatickými přísadami, např. s česnekem a šalvějí. Hodí se na rožnění, grilování a pečení mas - Králík na rozmarýnu , výborný je v kombinaci s jehněčím masem nebo s candátem. Rozmarýnem můžete dochutit těstoviny, různá zeleninová jídla (např. ratatouille), pečené brambory, dipy a salsy nebo třeba pizzu či slaný koláč.

 Skladování

Rozmarýn v květináči je velmi choulostivý, přes léto se mu bude dařit na zahrádce, na zimu ho přeneste dovnitř. Sušený rozmarýn skladujte v suchém a chladném prostředí, čerstvý utržený rozmarýn spotřebujte ihned.

 Sezóna

Od jara do konce léta.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Podzimní hřejivá dýňová polévka Podzimní hřejivá dýňová...
Vatovec (pýchavka obrovská) v trojobalu Vatovec (pýchavka obrovská)...
Horké maliny se zmrzlinou Horké maliny se zmrzlinou
Pečené kuřátko s brusinkovou omáčkou Pečené kuřátko s...
Jarní pochoutka - chřest Jarní pochoutka - chřest

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz