Recepty - římský kmín

Recepty s římským kmínem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Římský kmín (cuminum cyminum) je známý především pěstováním v Asii. Pochází z Etiopie, staří Egypťané a Římané ho používali místo pepře. Je příbuzný s kmínem kořenným, má ovšem větší plody a také našedlou barvu. Z jeho léčivých účinků je potřeba vyzdvihnout především to, že je proti nadýmání a dalším zažívacím problémům. Také podporuje kardiovaskulární systém a zmírňuje kašel.

 Rady při nákupu

Římský kmín je světlejší barvy, přesto aromatičtější a pronikavější. Je potřeba s ním kořenit jen lehce. Je součástí i dalších kořeních směsí, např. kari nebo garam masala. Raději se vyhněte drcené podobě, silice rychle vyprchávají. Je lepší si ho bezprostředně před přípravou jídla čerstvě nadrtit.

 Využití v kuchyni

Nejvíce se využívá v indické kuchyni s koriandrem, ale nepohrdne jím ani mexická příprava jídel. Římský kmín se přidává jako ingredience k vařenému masu. Chutná ovšem i v kombinaci s podušenou zeleninou, rýží a luštěninami, ale i v nakládaném nálevu. Stejně jako klasický kmín, podtrhne chuť kysaného zelí. Přidává se do pečiva, salámů i sýrů. Výtečně chutná je červená čočka – polévka nebo burritos se zeleninou.

 Skladování

Římský kmín skladujte v suchu a chladu nejlépe ve skleněné uzavíratelné kořence. Nevyprchají z něj tak rychle jeho silice.

 Sezóna

Římský kmín je koření, které nepodléhá sezónnímu výskytu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Chilli con carne Chilli con carne
Velikonoční nádivka Velikonoční nádivka
Květáková polévka Květáková polévka
Středomořské krůtí špízy (BBQ) Středomořské krůtí špízy (BBQ)
Holandský řízek z vepřového bůčku Holandský řízek z vepřového...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz