Recepty - pistácie

Pistácie známe také jako: pistáciové oříšky

Recepty s pistáciemi  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Pistácie pochází původně z Asie. Jedná se o vysoký strom se stejnojmennými plody tvaru podobnému šípku, které rostou v trsech. Po sklizni se praží, přičemž se otevře jejich skořápka. Poté jsou připravené ke konzumaci. Jako i ostatní ořechy obsahují pistácie omega 3 mastné kyseliny, minerální látky, vlákninu, bílkoviny, vitamín A, B a E. Působí pozitivně na vlasy, nehty, kůži, pleť, oběh krve v lidském těle. Mají blahodárný vliv na nervovou soustavu a paměť. Pro svou přírodní mastnotu se využívají i v kosmetice, např. do sprchových gelů a tělových mlék.

 Rady při nákupu

Pistácie koupíme ve specializovaných prodejnách s ořechy a sušenými plody, obchodních centrech, na trzích, v obchodech s potravinami a supermarketech. Seženeme je buď vážené, volné nebo v pytlících. Všímáme si, zda v obalu není většina skořápek vypadaná, protože se tak prodejci často snaží zákazníky šidit.

 Využití v kuchyni

Pistácie známe především z oblíbené zmrzliny, sladkých moučníků, krémů - Pistáciový krém s jahodovým pyré a do omáček - Pečená jablka plněná pistáciovou omáčkou. Sypeme jimi saláty, masa, dorty, ryby, ovoce.

 Skladování

Skladujeme v uzavřené nádobě či utěsněném sáčku na temném, chladném místě po několik měsíců. Strouhané udržujeme bez přístupu vzduchu maximálně několik týdnů, jinak vyčichnou.

 Sezóna

Pistácie si lze vypěstovat doma při pokojové teplotě či ve skleníku. Kvete na jaře, plodí v červenci a srpnu a sklízí se v září a říjnu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Zapečené brambory s cuketou Zapečené brambory s cuketou
Kuřecí prsa obalená pršutem Kuřecí prsa obalená pršutem
Kuřecí tortilla s rajčaty a ledovým salátem Kuřecí tortilla s rajčaty a...
Houbová smaženice Houbová smaženice
Štika na smetaně Štika na smetaně

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz