Recepty - paprika

Více z Zelenina ».

Paprika

Recepty s paprikou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Paprika patří mezi lilkovitou zeleninu. Má červené, žluté, tmavě nebo světle zelené plody s více či méně masitou dužinou, které uzrávají na keříčcích stejného jména. Papriky mohou být tenkostěnné i tlustostěnné, mohou mít různou velkost, délku i šířku. Plody jsou nasládlé nebo méně či více pálivé. Pálivost papriky závisí na množství lipofilní látky – kapsaicinu.
Jedinou paprikou, která vůbec nepálí je jemná paprika „bell pepper“. Naopak chilli papriky obsahují velké množství kapsaicinu, a proto se kromě kuchyně používají i v léčitelství. (Kapsaicin tiší bolesti – používá se např. ve formě kapsaicinové náplasti). Papriky obsahují ze všech druhů zeleniny nejvíce vitamínu C a také vitamínu D a provitamínu A mají velké množství.

 Rady při nákupu

Při nákupu je třeba vědět, jakou papriku chceme zakoupit. Kapie bývají méně pálivé, mívají tlustší stěny. Naopak špičaté tenkostěnné papriky bývají pálivější. Pálivost je z paprik někdy i cítit. Někdy stačí se pálivé papriky dotknout a kapsaicin nám ulpí na prstech tak, že se ho nemůžeme zbavit ani po umytí vodou. Ať už kupujeme jakýkoliv druh papriky, je vždy třeba dbát na to, aby byla zralá, nebyla nahnilá ani popraskaná nebo jinak poškozená.

 Využití v kuchyni

Paprika se průmyslově využívá k výrobě mleté papriky. V gastronomii se konzumuje jak v čerstvém stavu, ve kterém se používá i ve studené kuchyni (saláty, studené mísy, chlebíčky, jednohubky, jako obloha k teplým pokrmům) nebo se zpracovává tepelně např. na plněné papriky, do gulášů, do masových směsí, do omáček, do polévek, do pokrmů čínské kuchyně, do těstovin, ke zdobení pizzy atd. Paprika se může také zavařovat.

 Skladování

Skladuje se stejně jako ostatní zelenina v chladných a suchých skladech pokud možno po co nejkratší dobu.


Reklama

 
 Váš příspěvek

Reklama

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Nejlepší recepty

Velikonoční tvarohový bochánek Velikonoční tvarohový bochánek
Kuřecí prsíčka v plátku šunky Kuřecí prsíčka v plátku šunky
Vepřové medailonky s česnekovou omáčkou Vepřové medailonky s...
Pečené uzené koleno Pečené uzené koleno
Kuřecí stehna na kari s mandlemi Kuřecí stehna na kari s...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz