Recepty - olivy

Více z Zelenina ».

Olivy

Recepty s olivami  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Olivy rostou na stromě zvaném Olivovník. Pochází z Asie, dnes se však pěstují v subtropických zemích jako v Řecku, Itálii, Tunisku nebo Španělsku. Odtud se také nejčastěji dováží do České republiky. Olivy dráždí chuťové pohárky, čímž zvyšují chuť k jídlu. Zpomalují stárnutí, proto se využívají i v kosmetice do krémů, indulon, masek, šamponů, koupelí, sprchových gelů aj. Olivový olej nechybí v žádné světové kuchyni.

 Rady při nákupu

Olivy koupíme čerstvé v supermarketech, naložené v plechovce či sklenici i v menších obchodech, stejně tak, jako olej. Balené do plastových sáčků nevydrží moc dlouho, a tak je lepší je nekupovat. I doma si můžeme udělat nakládané olivy - Domace nakladane olivy zelene. Pokud nám nevadí ostrá, slaná chuť, pochutnáme si na zelených olivách, ostatní vezmou zavděk mírnějšími černými. Čerstvé plody by měly být hladké, napnuté a sytě zelené či černé až černomodré. K dostání jsou i plněné paprikovou pastou, česnekem, ančovičkou, lososem, chilli papričkou, kozím sýrem, ementálem.

 Využití v kuchyni

Olivový olej se hodí nejvíce do studené kuchyně. Olivy samotné přidáváme do salátů, pomazánek – např. na olivovou tapenadu , na jednohubky, pizzu, do pečiva jako ciabatta , do omáček, masových směsí, zeleninových pokrmů, těstovin, paštik. Výborně se hodí k vínu.

 Skladování

Čerstvé, vážené olivy skladujeme v kelímku v lednici. Konzervované na chladném, suchém, temném místě. Po otevření plechovky prodloužíme jejich trvanlivost zalitím slabou vrstvou oleje.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Pomerančové rizoto nasladko Pomerančové rizoto nasladko
Hruškový koláč Hruškový koláč
Jarní špenát zapečený se sýrem Jarní špenát zapečený se sýrem
Šumavská bramboračka Šumavská bramboračka
Krůtí nudličky s feferonkami Krůtí nudličky s feferonkami

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz