Recepty - nektarinka

Více z Ovoce ».

Nektarinka

Recepty s nektarinkou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Nektarinka je peckovité ovoce, které roste na stromech podobných broskvoni, které je také příbuzná. Na rozdíl od broskve má lesklý, hladký povrch bez chloupků a tužší dužninu. Plody obsahují vitamíny skupiny A, B i C. Kvůli výraznému, sladkému aroma se využívá také v kosmetice na krémy, tělová mléka, šampóny, balzámy apod. Typická barva plodu inspirovala kosmetické firmy k výrobě rtěnek stejnojmenného odstínu, tedy nektarinka.

 Rady při nákupu

Nakupujeme hladké, pevné ovoce s pružnou slupkou. Kontrolujeme, zda nejsou na nektarince otlačeniny, černé tečky, známky plísně či mokvavé plošky. Nejlepší je toto ovoce nakupovat na trzích, farmách či v ovoci a zelenině. Seženeme je samozřejmě i v supermarketech a menších obchodech s potravinami.

 Využití v kuchyni

Málokdo ví, že se z nektarinky dělá pálenka – nektarinkovice. Mimo jiné se zpracovává do šťáv, džusů, sirupů, ovocných bowlí, čajů, koktejlů. Skvěle vynikne v ovocných salátech, v kombinaci se sýry, k masu - Vepřové panenky s omáčkou a ovocem, do moučníků - Dort s nektarinkami, kynutých knedlíků, kompotů, pohárů. Vyrábí se z ní zmrzlina nebo se kompotuje.

 Skladování

Skladujeme na chladných, suchých místech, nejlépe v papírových košíčcích, které plody oddělují. Dotýkáním se rychle šíří plísně.

 Sezóna

Plody dozrávají v červnu a červenci, sklízí se v srpnu. Pokud úrodu sklidíme dříve, než dozraje, dužina nebude chutnat tak dobře. U nektarinek totiž neplatí, jako například u banánů, že po utrhnutí mohou ještě dozrát.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Kuřecí tortilla s rajčaty a ledovým salátem Kuřecí tortilla s rajčaty a...
Tiramisu z mascarpone Tiramisu z mascarpone
Trojité placičky - Gallette triple Trojité placičky - Gallette...
Chléb s celerem Chléb s celerem
Kuřecí stehna na kari s mandlemi Kuřecí stehna na kari s...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz