Recepty - nektarinka

Více z Ovoce ».

Nektarinka

Recepty s nektarinkou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Nektarinka je peckovité ovoce, které roste na stromech podobných broskvoni, které je také příbuzná. Na rozdíl od broskve má lesklý, hladký povrch bez chloupků a tužší dužninu. Plody obsahují vitamíny skupiny A, B i C. Kvůli výraznému, sladkému aroma se využívá také v kosmetice na krémy, tělová mléka, šampóny, balzámy apod. Typická barva plodu inspirovala kosmetické firmy k výrobě rtěnek stejnojmenného odstínu, tedy nektarinka.

 Rady při nákupu

Nakupujeme hladké, pevné ovoce s pružnou slupkou. Kontrolujeme, zda nejsou na nektarince otlačeniny, černé tečky, známky plísně či mokvavé plošky. Nejlepší je toto ovoce nakupovat na trzích, farmách či v ovoci a zelenině. Seženeme je samozřejmě i v supermarketech a menších obchodech s potravinami.

 Využití v kuchyni

Málokdo ví, že se z nektarinky dělá pálenka – nektarinkovice. Mimo jiné se zpracovává do šťáv, džusů, sirupů, ovocných bowlí, čajů, koktejlů. Skvěle vynikne v ovocných salátech, v kombinaci se sýry, k masu - Vepřové panenky s omáčkou a ovocem, do moučníků - Dort s nektarinkami, kynutých knedlíků, kompotů, pohárů. Vyrábí se z ní zmrzlina nebo se kompotuje.

 Skladování

Skladujeme na chladných, suchých místech, nejlépe v papírových košíčcích, které plody oddělují. Dotýkáním se rychle šíří plísně.

 Sezóna

Plody dozrávají v červnu a červenci, sklízí se v srpnu. Pokud úrodu sklidíme dříve, než dozraje, dužina nebude chutnat tak dobře. U nektarinek totiž neplatí, jako například u banánů, že po utrhnutí mohou ještě dozrát.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Těstovinový salát s kuřecím masem Těstovinový salát s kuřecím...
Třeboňský tataráček z kapra Třeboňský tataráček z kapra
Hermelín ve víně Hermelín ve víně
Mrkvový salát Mrkvový salát
Smažená cibulová kolečka Smažená cibulová kolečka

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz