Recepty - mrkev

Více z Zelenina ».

Mrkev

Recepty s mrkví  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Mrkev, všem známá sladká, křupavá a zdravá zelenina. Pěstovat se začala již před 5 tisíci lety a do Evropy se pravděpodobně dostala ve 12. století. Dnes se pěstuje po celém světě. Obsahuje plno vitaminů a jiných užitečných látek, z nichž nejvýznamnější je betakaroten. Konzumace mrkve tak má dobrý účinek na zrak a pleť a pomáhá při detoxikaci organizmu.

 Rady při nákupu

Ačkoli existuje plno druhů mrkve, u nás se nejčastěji prodávají úzké, dlouhé a rovné oranžové typy. Prodává se čerstvá, sterilovaná či zmražená. Mrkev seženete ve všech obchodech, zelinářstvích nebo na farmářských trzích.

 Využití v kuchyni

Mrkev je velmi mnohotvárná surovina, může být použita na předkrm, hlavní chod, ale i do dezertu. Konzumuje se syrová, dušená, vařená, zapečená, grilovaná či smažená. Její nasládlá chuť se výborně kombinuje s římským kmínem, koriandrem, zázvorem, koprem, šafránem, česnekem či citrusy. Hodí se na přípravu krémových polévek - Mrkvová polévka se zázvorem, soté, pomazánek, do salátů, šťáv, k masu, do omáček, rizot, indických karí a dalších pokrmů. V dezertech se používá hlavně do různých dortů - Rychlý mrkvový dort, muffinů a sladkých chlebíčků a je ideální ve spojení s mandlemi, karamelem, medem, rozinkami, muškátovým květem a oříšky.

 Skladování

Při skladování je důležité udržet v mrkvi vláhu. Vždy mrkev uložte do utěrky či papírového sáčku a nenechávejte ji na volno v lednici. Další možností je skladování v písku nebo v zemi.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Uzené se zelím a hruškami Uzené se zelím a hruškami
Pikantní těstoviny s dýní Pikantní těstoviny s dýní
Krémová celerová polévka Krémová celerová polévka
Zapečené brambory s cuketou Zapečené brambory s cuketou
Rebarborový crumble Rebarborový crumble

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz