Recepty - mrkev

Více z Zelenina ».

Mrkev

Recepty s mrkví  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Mrkev, všem známá sladká, křupavá a zdravá zelenina. Pěstovat se začala již před 5 tisíci lety a do Evropy se pravděpodobně dostala ve 12. století. Dnes se pěstuje po celém světě. Obsahuje plno vitaminů a jiných užitečných látek, z nichž nejvýznamnější je betakaroten. Konzumace mrkve tak má dobrý účinek na zrak a pleť a pomáhá při detoxikaci organizmu.

 Rady při nákupu

Ačkoli existuje plno druhů mrkve, u nás se nejčastěji prodávají úzké, dlouhé a rovné oranžové typy. Prodává se čerstvá, sterilovaná či zmražená. Mrkev seženete ve všech obchodech, zelinářstvích nebo na farmářských trzích.

 Využití v kuchyni

Mrkev je velmi mnohotvárná surovina, může být použita na předkrm, hlavní chod, ale i do dezertu. Konzumuje se syrová, dušená, vařená, zapečená, grilovaná či smažená. Její nasládlá chuť se výborně kombinuje s římským kmínem, koriandrem, zázvorem, koprem, šafránem, česnekem či citrusy. Hodí se na přípravu krémových polévek - Mrkvová polévka se zázvorem, soté, pomazánek, do salátů, šťáv, k masu, do omáček, rizot, indických karí a dalších pokrmů. V dezertech se používá hlavně do různých dortů - Rychlý mrkvový dort, muffinů a sladkých chlebíčků a je ideální ve spojení s mandlemi, karamelem, medem, rozinkami, muškátovým květem a oříšky.

 Skladování

Při skladování je důležité udržet v mrkvi vláhu. Vždy mrkev uložte do utěrky či papírového sáčku a nenechávejte ji na volno v lednici. Další možností je skladování v písku nebo v zemi.


Reklama

 
 Váš příspěvek

Reklama

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Nejlepší recepty

Kuřecí nugetky s hořčicovo - medovým krémem Kuřecí nugetky s hořčicovo...
Vatovec (pýchavka obrovská) v trojobalu Vatovec (pýchavka obrovská)...
Pečená kachna s jablky a rozinkovou omáčkou Pečená kachna s jablky a...
Smažená cibulová kolečka Smažená cibulová kolečka
Tatranské kuře Tatranské kuře

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz