Recepty - makový olej

Recepty s makovým olejem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Makový olej a víno  

Makový olej je znám již po staletí, jedná se o skvělou volbu, co se týče zdravých přírodních olejů. Obsahuje v sobě velké množství nenasycených mastných kyselin, dokonce dvakrát více než je, v již tak velmi zdravém, lněném oleji. Dále je zásobárnou vitamínu E, vápníku, hořčíku a vysoký je i podíl železa. Vhodný je při léčbě osteoporózy, neurózách, špatné kvalitě nehtů, vlasů a pokožky. Má však řadu dalších pozitivních účinků na lidský organismus.

 Rady při nákupu

Při nákupu si vždy pečlivě přečtěte informace na obalu. Olej by měl být jednolitý, bez viditelných nečistot, či poloprůhledných skvrn na hladině i v samotném obsahu. Vždy si vybírejte panenský olej, který obsahuje veškeré zdravé látky. Rafinovaný olej se nedoporučuje.

 Využití v kuchyni

Makový olej má velmi specifickou chuť a aroma. Je velmi suchý, a proto se skvěle hodí do salátů. Dá se využívat jak pro smažení, tak i vaření, ale těmito procesy ztrácí své jedinečné aroma, které je velmi uklidňující. Proto je vhodný do studené kuchyně a pro marinování. Velmi lahodný je s bramborami. Nebojte se jím ochutit také rýži či těstoviny.

 Skladování

Tento olej je velmi háklivý na žluknutí, proto jej musíme skladovat v suchu, chladu a šeru. Po otevření se doporučuje rychlé spotřebování. Uchováváme jej v originálním obalu.

 Makový olej a víno

Díky své jemnosti se skvěle hodí k suchým bílým vínům, které skvěle doplní jeho chuť a aroma u pokrmů, kde je olej použit ve větší míře. U pokrmů, kde není tak výrazný, volíme víno podle ostatních ingrediencí v pokrmu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Ořechový koláč Ořechový koláč
Boršč pro labužníky Boršč pro labužníky
Pečené uzené koleno Pečené uzené koleno
Hermelín ve víně Hermelín ve víně
Hovězí pečeně na jalovci a pivu Hovězí pečeně na jalovci a...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz