Recepty - makadamové ořechy

Makadamové ořechy známe také jako: queenslandské ořechy, puma ořechy, makadamiové ořechy

Recepty s makadamovými ořechy  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Makadamové oříšky patří k nejzdravějším potravinám a i nejlepším a nejkvalitnějším oříškům vůbec. Prodávané oříšky se hodí k přímé konzumaci - jsou již tepelně upravené a vyloupané. Právě kvůli náročnosti vyloupnutí z ořeší jsou makadamové ořechy dražší pochoutkou. Za deset deka makadamových oříšků zaplatíte okolo 70-80 Kč. K nám dovážené oříšky pocházejí nejčastěji z Jižní Afriky, původně však makadamový ořech, tedy strom, vyrůstal pouze v Austrálii ve státě Queensland.

Makadamové oříšky obsahují velké množství prospěšných mononenasycených mastných kyselin, vitaminu B1, vitaminu E a selenu a všechny esenciální aminokyseliny. Neměly by tedy chybět v jídelníčků vegetariánů nebo lidí se srdečním onemocněním. Tyto oříšky jsou velmi tučné, proto se konzumují v malých dávkách. Vyrábí se z nich také makadamový olej, který se používá nejen do salátů, na smažení, ale i přímo na pleť.

 Rady při nákupu

Svým tvarem připomínají oříšky lískové, jednoznačně se u nich ale liší cena. Proto si dejte pozor při kupování směsi v pytlíčku - podívejte na složení, zda nejde o mix lískových a makadamových oříšků.

Podle toho, jak budete oříšky konzumovat, vyberte natural (pouze vyloupané) nebo pražené solené. Pražené se hodí k přímé konzumaci, natural můžete využít i v kuchyni. Žluklé ořechy poznáte až při jejich ochutnání.

 Využití v kuchyni

Ořechy jsou skvělou svačinou, není nutné je nijak upravovat. V kuchyni z nich ale připravíte lahodné ořechové mléko nebo vynikající ořechový krém. Ze suchých plodů a vloček si sesypejte vlastní müsli. Makadamové oříšky se hodí také jako posyp na moučníky, doporučujeme například koláč s makadamovou vrstvou nebo jako luxusnější náhrada ořechů do vanilkových rohlíčků.

 Skladování

Ořechy ponechejte zabalené v papírovém sáčku nebo ve skleničce, a to v suchu a v chladu. Otevřený sáček se zbylými ořechy skladujte v lednici. Žluklé makadamy hned vyhoďte, mohly by vám způsobit žaludeční problémy. Pozor, pro psy jsou všechny makadamové ořechy toxické.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Králík pečený na česneku Králík pečený na česneku
Kuřecí prsa obalená pršutem Kuřecí prsa obalená pršutem
Karbanátky Karbanátky
Francouzská česnečka vhodná k večeři Francouzská česnečka vhodná...
Kuřecí nugetky s hořčicovo - medovým krémem Kuřecí nugetky s hořčicovo...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz