Recepty - makadamové ořechy

Makadamové ořechy známe také jako: queenslandské ořechy, puma ořechy, makadamiové ořechy

Recepty s makadamovými ořechy  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Makadamové oříšky patří k nejzdravějším potravinám a i nejlepším a nejkvalitnějším oříškům vůbec. Prodávané oříšky se hodí k přímé konzumaci - jsou již tepelně upravené a vyloupané. Právě kvůli náročnosti vyloupnutí z ořeší jsou makadamové ořechy dražší pochoutkou. Za deset deka makadamových oříšků zaplatíte okolo 70-80 Kč. K nám dovážené oříšky pocházejí nejčastěji z Jižní Afriky, původně však makadamový ořech, tedy strom, vyrůstal pouze v Austrálii ve státě Queensland.

Makadamové oříšky obsahují velké množství prospěšných mononenasycených mastných kyselin, vitaminu B1, vitaminu E a selenu a všechny esenciální aminokyseliny. Neměly by tedy chybět v jídelníčků vegetariánů nebo lidí se srdečním onemocněním. Tyto oříšky jsou velmi tučné, proto se konzumují v malých dávkách. Vyrábí se z nich také makadamový olej, který se používá nejen do salátů, na smažení, ale i přímo na pleť.

 Rady při nákupu

Svým tvarem připomínají oříšky lískové, jednoznačně se u nich ale liší cena. Proto si dejte pozor při kupování směsi v pytlíčku - podívejte na složení, zda nejde o mix lískových a makadamových oříšků.

Podle toho, jak budete oříšky konzumovat, vyberte natural (pouze vyloupané) nebo pražené solené. Pražené se hodí k přímé konzumaci, natural můžete využít i v kuchyni. Žluklé ořechy poznáte až při jejich ochutnání.

 Využití v kuchyni

Ořechy jsou skvělou svačinou, není nutné je nijak upravovat. V kuchyni z nich ale připravíte lahodné ořechové mléko nebo vynikající ořechový krém. Ze suchých plodů a vloček si sesypejte vlastní müsli. Makadamové oříšky se hodí také jako posyp na moučníky, doporučujeme například koláč s makadamovou vrstvou nebo jako luxusnější náhrada ořechů do vanilkových rohlíčků.

 Skladování

Ořechy ponechejte zabalené v papírovém sáčku nebo ve skleničce, a to v suchu a v chladu. Otevřený sáček se zbylými ořechy skladujte v lednici. Žluklé makadamy hned vyhoďte, mohly by vám způsobit žaludeční problémy. Pozor, pro psy jsou všechny makadamové ořechy toxické.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Smažená cibulová kolečka Smažená cibulová kolečka
Ořechový koláč Ořechový koláč
Jarní pochoutka - chřest Jarní pochoutka - chřest
Bílá ředkev plněná jehněčím masem Bílá ředkev plněná jehněčím...
Plněné bramborové knedlíky anglickou slaninou se zelím Plněné bramborové knedlíky...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz