Recepty - kopr

Recepty s koprem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Kopr patří mezi u nás hojně využívané zelené natě. Je to bylina zelené barvy s jemnými větvičkovitými listy, která může být vysoká až 1 m. Kvete od června do září. Její žluté květy jsou klasické oklíky, v nichž dozrávají semena. Kopr je známý svým charakteristickým aroma. Má kulinářský i léčivý význam. Používá se např. proti bolení hlavy a při kardiovaskulárních onemocněních.

 Rady při nákupu

Kopr se u nás běžně pěstuje na zahrádce, kde je někdy považován i za plevel, neboť se rozmnožuje samovolně roznášením semen větrem. Pokud se rozhodneme ho nakupovat, doporučuje se zakoupit ho např. na trhu, stejně jako všechny ostatní druhy koření, v co nejčerstvějším stavu. Prodává se ve snítkách a je poměrně levný. V obchodě je k dostání i kopr sušený (balený v papírových sáčcích) nebo nakládaný do soli nebo octa, který se prodává ve skleničkách. Sušený kopr má omezenou trvanlivost.

 Využití v kuchyni

Z kopru se využívají v kuchyni nadrobno nasekané zelené větvičky (buď v čerstvém stavu nebo sušené nebo nakládané) k výrobě polévek (kulajda), omáček (koprovka), ochucování mas, pomazánek, salátů a dresingů. Kopr se používá také do marinád na ryby, např. lososa. Semena kopru a někdy i větší části celých rostlin se užívají do nálevu při nakládání okurek a jiné zeleniny.

 Skladování

Při skladování kopru vonného v chladničce vydrží čerstvý až několik dní. Může se také uchovávat kratší dobu ve sklenici s vodou, aby neovadl. Na delší dobu se doporučuje uchovávat konzervovaný – sterilizovaný, nakládaný v soli nebo octu, anebo sušený. Sušený kopra ovšem na světle ztrácí svoji zelenou barvu a šedne.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Králík pečený na česneku Králík pečený na česneku
Slané zapékané hrušky se slaninou a parmazánem Slané zapékané hrušky se...
Karbanátky Karbanátky
Ořechový koláč Ořechový koláč
Hraběnčiny řezy Hraběnčiny řezy

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz