Recepty - kopr

Recepty s koprem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Kopr patří mezi u nás hojně využívané zelené natě. Je to bylina zelené barvy s jemnými větvičkovitými listy, která může být vysoká až 1 m. Kvete od června do září. Její žluté květy jsou klasické oklíky, v nichž dozrávají semena. Kopr je známý svým charakteristickým aroma. Má kulinářský i léčivý význam. Používá se např. proti bolení hlavy a při kardiovaskulárních onemocněních.

 Rady při nákupu

Kopr se u nás běžně pěstuje na zahrádce, kde je někdy považován i za plevel, neboť se rozmnožuje samovolně roznášením semen větrem. Pokud se rozhodneme ho nakupovat, doporučuje se zakoupit ho např. na trhu, stejně jako všechny ostatní druhy koření, v co nejčerstvějším stavu. Prodává se ve snítkách a je poměrně levný. V obchodě je k dostání i kopr sušený (balený v papírových sáčcích) nebo nakládaný do soli nebo octa, který se prodává ve skleničkách. Sušený kopr má omezenou trvanlivost.

 Využití v kuchyni

Z kopru se využívají v kuchyni nadrobno nasekané zelené větvičky (buď v čerstvém stavu nebo sušené nebo nakládané) k výrobě polévek (kulajda), omáček (koprovka), ochucování mas, pomazánek, salátů a dresingů. Kopr se používá také do marinád na ryby, např. lososa. Semena kopru a někdy i větší části celých rostlin se užívají do nálevu při nakládání okurek a jiné zeleniny.

 Skladování

Při skladování kopru vonného v chladničce vydrží čerstvý až několik dní. Může se také uchovávat kratší dobu ve sklenici s vodou, aby neovadl. Na delší dobu se doporučuje uchovávat konzervovaný – sterilizovaný, nakládaný v soli nebo octu, anebo sušený. Sušený kopra ovšem na světle ztrácí svoji zelenou barvu a šedne.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Koláč s jahodami Koláč s jahodami
Vepřové kotlety na pivě Vepřové kotlety na pivě
Hruškový koláč Hruškový koláč
Reveňový koláč Reveňový koláč
Chléb s celerem Chléb s celerem

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz