Recepty - klíčky

Recepty s klíčky  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Klíčky a výhonky jsou velmi výživné. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, bílkovin a enzymů, což je výhodné hlavně v zimě a v předjaří, kdy náš organismus trpí nedostatkem kvalitní čerstvé zeleniny. Rostlinné klíčky jsou její jednoduchou, levnou a plnohodnotnou náhradou. Nejčastěji se konzumují klíčky mungo, pšeničné klíčky nebo naklíčené fazole.

 Rady při nákupu

Rostlinné klíčky koupíte ve všech větších supermarketech, kde je najdete přímo připravené do salátů. Například pšeničné klíčky dostanete téměř v každé prodejně specializující se na zdravou výživu. Vybírejte semínka plodin v bio kvalitě, které nebyly vypěstovány pomocí chemických látek. Lepší variantou je však domácí klíčení. Naklíčit lze téměř cokoliv - od luštěnin, přes obiloviny až po olejniny a další plodiny.

 Využití v kuchyni

Konzumujeme je nejlépe syrové, aby se nezničily cenné živiny. Můžete jimi posypat namazaný chléb nebo je zamíchat do salátu. V teplé kuchyni je přidávejte až po dokončení přípravy jídla. Klíčky jsou vhodné do polévek, rizota či do pomazánek. Obzvlášť chutná je celozrnná kaiserka s pšeničnými klíčky nebo bramborový salát se sójovými klíčky.

 Skladování

Pšeničné, nebo i jiné, klíčky skladujte ve vzduchotěsné dóze ze skla nebo plastu. Tu uskladněte v lednici, kde vydrží až devět měsíců. V případě, že při otevření nádoby ucítíte již jen náznak zatuchliny, raději obsah zlikvidujte.

 Sezóna

V velkých supermarketech dnes dostanete již připravené naklíčené klíčky téměř po celý rok, nejčastěji však na jaře, kdy je také jejich konzumace nejužitečnější.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Vepřové podzimní závitky Vepřové podzimní závitky
Květákové placičky s majoránkou Květákové placičky s...
Pečené uzené koleno Pečené uzené koleno
Domácí svíčková omáčka Domácí svíčková omáčka
Králík pečený na česneku Králík pečený na česneku

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz