Recepty - kerblík

Více z Zelenina ».

Kerblík

Recepty s kerblíkem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Kerblík třebule, staročesky nazýván stokláska, je bylinka se sladkou vůní. Připomíná anýz s lékořicovým, lehce peprným aroma. Má křehké listy s květenstvím, které se dají konzumovat včetně stonků i květů. Podobá se petrželi, ale lístky jsou jemnější a drobnější. Kerblík podporuje činnost žaludku a střev, pomáhá zejména při chronických průjmech a vysokém krevním tlaku. Pochází z jihovýchodní Evropy, používá se často ve středomořské kuchyni.

 Rady při nákupu

Lístky kerblíku by měly vypadat mladě, svěže, určitě ne povadle nebo suše. Hráškově zelená barva je ideální. Čerstvý kerblík se dá koupit v obchodě s potravinami v koutku s ovocem a zeleninou, ale i jako směs namíchaného sušeného koření do polévek či jiných pokrmů, např. „fines herbes“. Kerblík si také dost často lidé pěstují pro své potřeby i sami na okně.

 Využití v kuchyni

Kerblík zaujímá v kuchyni širokospektré možnosti. S chutí se snoubí velmi dobře se známou francouzskou kombinací petržele, pažitky a estragonu. Jemnost a delikátní chuť se uplatní především v polévkách, salátových zálivkách, masech i omáčkách. Výtečně chutná špenátový salát s kerblíkem nebo řeřichový salát s kerblíkem a ředkvičkami. Čerstvý kerblík se dává na závěr, aby vynikla jeho chuť a uchoval si i zdravější hodnotu pro zdraví.

 Skladování

Skladování kerblíku je obtížné. Čerstvý vydrží v lednici jen pár dní a to ještě s maximální péčí (zabalen do vlhkého papíru nebo uzavřen v sáčku). Mrazením ztrácí chuť.

 Sezóna

Sezóna kerblíku je od jara do podzimu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Podzimní hřejivá dýňová polévka Podzimní hřejivá dýňová...
Novoroční čočka s houbami Novoroční čočka s houbami
Bylinkové palačinky s chřestem Bylinkové palačinky s chřestem
Cibulačka Cibulačka
Nejlepší zelný salát - s fíglem! Nejlepší zelný salát - s...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz