Recepty - kakao

Recepty s kakaem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Za kakao se označuje prášek ze semen kakaovníku, který slouží především jako základ čokolády. Získává se lisováním kakaových bobů, při kterém se kromě kakaového prášku odděluje i kakaové máslo. Neslazené má velmi hořkou chuť, proto se v kuchyni využívají jeho upravené varianty. Nejpopulárnějším je tzv. holandské kakao, které má velmi jemnou chuť a zároveň bohatší vůni.

Kakao je bohatým zdrojem mnoha vitamínů a stopových prvků. Vysoký podíl hořčíku bojuje proti únavě a křečím v končetinách, antioxidanty obsažené ve složení kakaa posilují imunitu. Nepražená kakaová semena navíc obsahují látky, které příznivě působí na pohodu a výkon organismu.

Největším producentem kakaa je bezkonkurenčně západní Afrika, přestože je kakaovník původem z Jižní Ameriky. V období kolonizace se právě kakao stalo jedním z hlavních vývozních artiklů mezi Evropou a koloniemi.

 Rady při nákupu

Kakao vybírejte nejen podle barvy, která by neměla být matná a zašedlá, ale hlavně podle vůně. Aroma kvalitního a dobře skladovaného kakaa by mělo být silné a výrazné. Kakaový prášek by současně neměl obsahovat hrudky, které zhoršují jeho rozpustnost.

 Využití v kuchyni

Kakao se v kuchyni nejčastěji využívá jako ingredience do zákusků a dezertů. Je nedílnou součástí nepečených kakaových dortů,, koláčů a buchet, bez kakaa se neobejde ani tradiční mramorová bábovka. Kakao je také oblíbeným základem horkých nápojů. Ať už pouze s mlékem nebo k dochucení kávy a čokolády. Najdete ho ale i ve slané kuchyni. Vyzkoušet můžete například ostré kuře po mexicku.

 Skladování

Kakao je jednou ze surovin, které snadno absorbují vlhkost. Aby si zachovalo práškovou konzistenci a nezaměnitelné aroma, neskladujte jej v papírovém sáčku, ale v uzavřené, nejlépe vzduchotěsné, nádobě.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Kotlíkový guláš po cikánsku Kotlíkový guláš po cikánsku
Jarní chřestový salát s ředkvičkami Jarní chřestový salát s...
Blesková jarní polévka Blesková jarní polévka
Vepřové maso v mrkvi Vepřové maso v mrkvi
Grilovaná vepřová žebra Grilovaná vepřová žebra

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz