Recepty - hrášek

Více z Zelenina ».

Hrášek

Hrášek známe také jako: hrách

Recepty s hráškem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Hrách setý je luštěnina bohatá na bílkoviny. Obsahuje vitamíny B i C, podporuje vývin svalů, imunitu a posiluje nervový systém. Pochází z Předního Východu, ale v Čechách se konzumuje už od pradávna i těmi nejchudšími vrstvami. Měli by se ho vyvarovat lidé trpící nadýmáním a problémy s trávením, jelikož je velmi sytý.

 Rady při nákupu

Hrách lze sehnat jako čerstvé lusky, konzervovaný, zamražený nebo osmažený jako vložka do polévek v každém obchodě s potravinami. Můžeme si vybrat žlutý nebo zelený hrášek. Při nákupu dáváme pozor, zda lusky nejsou napadeny plísní nebo jinými škůdci.

 Využití v kuchyni

Kuličky hrášku můžeme jíst čerstvé, dusit, smažit, zapékat, pražit, zamrazit, nakládat i sušit. Sušený před přípravou proplachujeme a namáčíme tak jako ostatní luštěniny na několik hodin, čímž nabude na objemu. Nabobtnalý hrách vaříme pozvolna, nikdy však do vody nepřidáváme sůl. Stravitelnost zlepšíme, pokud ho ještě horký prolisujeme. Hodí se do salátů, polévek, krémů, těstovin, jako příloha k masům, rybám či do rizota. Hrachová kaše či hrachová polévka by neměly chybět na českém stole alespoň několikrát do roka.

 Skladování

Po vyloupání hrášku bychom ho měli co nejdříve zpracovat. Pokud tak neučiníme, můžeme ho zamrazit či sušit, jinak vyschne. Sušený hrách skladujeme na chladném, suchém a dobře větraném místě maximálně jeden rok.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Grilovaná vepřová žebra Grilovaná vepřová žebra
Bylinkové palačinky s chřestem Bylinkové palačinky s chřestem
Pečené uzené koleno Pečené uzené koleno
Brokolicová polévka se smetanou Brokolicová polévka se...
Vepřové maso v mrkvi Vepřové maso v mrkvi

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz