Recepty - hovězí maso

Více z Maso ».

Hovězí maso

Recepty s hovězím masem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Hovězí maso je maso z krav, býků, volů a jalovic. Čerstvé má charakteristicky cihlově červenou barvu, je jemně prorostlé tukem, čím je starší, tím je tmavší. Obsah svalového barviva dále závisí na věku poraženého zvířete, na hmotnosti, pohlaví, plemeni apod. Typická chuť a pach je ovlivněna mastnými kyselinami, která je zvláště výrazná u starších zvířat. Hovězí maso obsahuje širokou škálu živin včetně cenných minerálních látek, zejména železa a zinku.

 Rady při nákupu

Pro správný výběr masa je důležitý obchod, kde nakupujeme. Řezník musí umět poradit, které maso na jaký pokrm použít. Kvalitní maso je čerstvé, voňavé a lesklé. U masa se hodnotí vzhled, chuť, konzistence, šťavnatost, protučnění, vzhled tuku a mírná vlhkost. Před nákupem bychom měli mít možnost si maso prohlédnout. Hovězí maso se dělí na přední a zadní. Zadní maso je kvalitnější. Mezi nejlepší a nejchutnější části hovězího masa patří svíčková (bez kližky a husičky), vysoký a nízký roštěnec a kýta (bez kližky). Přestože lze maso uchovávat chlazením, mrazením, sušením, zavařováním a zpracováváním na masné výrobky, vždy je na zpracování nejlepší maso čerstvé.

 Využití v kuchyni

V české kuchyni je hovězí jedno z nejpoužívanějších mas a existuje několik způsobů jeho zpracování. Na tom závisí i jeho výživná hodnota. Upravuje se např. pečením, grilováním, dušením či vařením. Co se týká porcování, může být tepelně zpracováváno v celku (hovězí pečeně), na plátky (steak - Hovězí steak na grilu), drobné kousky (guláš - Pražský guláš), mleté (sekaná či hamburger).

 Skladování

Maso ihned po příchodu z nákupu uložíme v uzavřené nádobě (neměla by být plastová) do ledničky. Na delší dobu maso uchováváme zmrazováním. Jednou rozmražené maso znovu nikdy nezmrazujeme. Dříve se hovězí maso také doma zavařovalo a sušilo. V současné době se s konzervami z hovězího masa setkáme už jen v obchodě (hovězí maso ve vlastní šťávě, hovězí maso na divoko, hovězí guláš apod.) Konzervy doma uchováváme na chladnějším místě – např. ve spíži.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Losos na kopru s medovou omáčkou Losos na kopru s medovou...
Houbová smaženice Houbová smaženice
Pórková polévka s cizrnou Pórková polévka s cizrnou
Bazalkové máslo Bazalkové máslo
Kapustičky na slanině Kapustičky na slanině

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz