Recepty - hovězí kýta

Více z Maso ».

Hovězí kýta

Hovězí kýta známe také jako: zadní kýta, svrchní šál, spodní šál, karabáček, ořech, květová špička, váleček

Recepty s hovězí kýtou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Hovězí kýta a víno  

Velký, libový kus hovězí kýty najdete v zadní části jalovice či býka. Kýta se dále dělí na svrchní šál, spodní šál s karabáčkem, ořech (předkýtí, koule), zadní kýtu (květová špička) a váleček. Spolu se svíčkovou a nízkým roštěncem patří k nejkvalitnějším částem hovězího masa.

 Rady při nákupu

U řezníka si přesně vyberete část kýty podle plánované úpravy. Kýtu lze případně nahradit hovězí plecí, ze které také uděláte výtečné plátky.

 Využití v kuchyni

Hovězí kýta se hodí k dušení a pečení, připravuje se z ní například Znojemská pečeně nebo Hovězí na divoko. Plátky se dají podusit, ale i zavinout do ptáčků či rolád.

Vrchní šál se může připravovat jako steak, na grilu, na plátky a nebo jako minutka. Spodní šál je z celé kýty nejtužší, hodí se proto k pečení. Ořech je vynikající na grilu jako steak, zasyrova v podobě tataráku nebo vcelku jako pečínka. Váleček ale na gril nedávejte, raději ho duste nebo z něj upečte závitky či rostbíf. Řada labužníků ho také krájí na tenké plátky jako carpaccio nebo k němu servíruje svíčkovou omáčku. Dá se totiž dobře špikovat.

Ze zadní kýty doporučujeme připravit rump steak. Těsně před podáváním ho nerozkrajujte a nechte pár minut v klidu stát volně nebo v alobalu. Steak pak bude krásně šťavnatý.

 Skladování

Ve vakuovém balení vydrží déle, u řezníka však máte záruku kvality. V lednici ho nechte maximálně tři dny. Dvě hodiny před zpracováním maso vyjměte z lednice, případně otevřete balíček - maso lehce zesvětlá a při tepelné úpravě nedostane takový teplotní šok.

 Hovězí kýta a víno

Chuť kýty podtrhne výrazné červené víno, středně těžké až těžké. Hovězí na divoko snese velmi těžké. Hovězí na pivě zapíjejte tekutým chlebem.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Velikonoční nádivka Velikonoční nádivka
Bramboráky s bylinkovým krémem Bramboráky s bylinkovým krémem
Tatranské kuře Tatranské kuře
Hruškový koláč Hruškový koláč
Křehké kuřecí plátky v jogurtové marinádě Křehké kuřecí plátky v...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz