Recepty - hovězí játra

Více z Maso ».

Hovězí játra

Hovězí játra známe také jako: játra

Recepty s hovězími játry  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Hovězí játra a víno  

Stačí jednoduché orestování a hovězí játra se stanou lahůdkou. Sice se vnitřnosti příliš netěší oblibě, nicméně výživová hodnota jater stojí za zařazení do jídelníčku. Játra totiž obsahují velké množství bílkovin. také v nich najdete vysoké množství cholesterolu, ale také lecitin napomáhající k jeho vstřebávání. Hovězí játra jsou ze všech jater nejméně tučná. Výhodou je také jejich nízká cena oproti hovězí maso.

 Rady při nákupu

V játrech se zachytávají růstové hormony, které se ve velkochovech přidávají do krmiva. Proto doporučujeme kupovat bio kvalitu. Při nákupu dbejte především na čerstvost - nebojte se v řeznictví zeptat, jak dlouho je nabízejí. Jakmile na játrech vidíte odlesky šedé či zelené barvy, už je nekonzumujte.

 Využití v kuchyni

Z jater vykrájejte blány a cévy a játra pak nakrájejte na kousky. Vynikající jsou na zelenině nebo orestovaná na cibulce se slaninou a rozmarýnem. Játra by neměla být úplně syrová, ale ani zcela vysušená. Podle velikosti nakrájených jater stačí 5-7 minut. Játra solíme až úplně nakonec, jinak by ztvrdla a nedala se jíst. Servírujte s rýži, hranolkami nebo americkými bramborami. Z hovězích jater můžete také připravit vynikající paštiku.

 Skladování

Vnitřnosti zpracujte co nejdříve, v lednici vydrží maximálně pár dní.

 Hovězí játra a víno


S vnitřnostmi se obvykle servíruje výrazné červené víno. Vychutnejte si například Beaujolais nebo Svatomartinské. Restovaná játra i paštičku lze připravit jak z červeného, tak z bílého vína. Víno použité k přípravě pokrmu pak následně servírujeme.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Tatranské kuře Tatranské kuře
Reveňový koláč Reveňový koláč
Kynuté lívance podle mojí babičky Kynuté lívance podle mojí...
Grilovaný pstruh Grilovaný pstruh
Pečená kuřecí stehna Pečená kuřecí stehna

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz