Recepty - hovězí játra

Více z Maso ».

Hovězí játra

Hovězí játra známe také jako: játra

Recepty s hovězími játry  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Hovězí játra a víno  

Stačí jednoduché orestování a hovězí játra se stanou lahůdkou. Sice se vnitřnosti příliš netěší oblibě, nicméně výživová hodnota jater stojí za zařazení do jídelníčku. Játra totiž obsahují velké množství bílkovin. také v nich najdete vysoké množství cholesterolu, ale také lecitin napomáhající k jeho vstřebávání. Hovězí játra jsou ze všech jater nejméně tučná. Výhodou je také jejich nízká cena oproti hovězí maso.

 Rady při nákupu

V játrech se zachytávají růstové hormony, které se ve velkochovech přidávají do krmiva. Proto doporučujeme kupovat bio kvalitu. Při nákupu dbejte především na čerstvost - nebojte se v řeznictví zeptat, jak dlouho je nabízejí. Jakmile na játrech vidíte odlesky šedé či zelené barvy, už je nekonzumujte.

 Využití v kuchyni

Z jater vykrájejte blány a cévy a játra pak nakrájejte na kousky. Vynikající jsou na zelenině nebo orestovaná na cibulce se slaninou a rozmarýnem. Játra by neměla být úplně syrová, ale ani zcela vysušená. Podle velikosti nakrájených jater stačí 5-7 minut. Játra solíme až úplně nakonec, jinak by ztvrdla a nedala se jíst. Servírujte s rýži, hranolkami nebo americkými bramborami. Z hovězích jater můžete také připravit vynikající paštiku.

 Skladování

Vnitřnosti zpracujte co nejdříve, v lednici vydrží maximálně pár dní.

 Hovězí játra a víno


S vnitřnostmi se obvykle servíruje výrazné červené víno. Vychutnejte si například Beaujolais nebo Svatomartinské. Restovaná játra i paštičku lze připravit jak z červeného, tak z bílého vína. Víno použité k přípravě pokrmu pak následně servírujeme.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Španělský ptáček podle babiček Španělský ptáček podle babiček
Ořechový koláč Ořechový koláč
Hovězí znojemská pečeně Hovězí znojemská pečeně
Tatranské kuře Tatranské kuře
Guláš z hlívy ústřičné Guláš z hlívy ústřičné

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz