Recepty - hořčice

Recepty s hořčicí  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Hořčice má svůj původ ve Středomoří. Pěstuje se i v Severní Americe. Je to asi 60 cm vysoká rostlina, která má žluté květy. Po dozrání tvoří semeníky, v každém je asi 6 semínek. Rozlišují se tři druhy hořčičného semínka: bílé, černé a hnědé. Hořčice pomáhá při revmatismu a bolestech svalů, při onemocnění ledvin, při dýchacích potížích a zápalu plic. Kloktadlo z hořčice se užívá na bolest v krku.

 Rady při nákupu

V obchodě lze koupit hořčičné semínko jako koření nebo zpracované v podobě polotekuté hmoty, jejímž základem je také mleté hořčičné semínko (doplněné vodou, octem, solí, cukrem, olejem a dalšími kyselinami a s přidání barviv) a která se prodává v závislosti na složení pod různými komerčními názvy. Používá se jako ochucovadlo při jídle. Plnotučná (lidově nazývaná obyčejná) hořčice je jedna z nejjemnějších a je přibarvená žlutým kořením - kurkumou. Druhou nejužívanější je kremžská hořčice, která má v konzistenci znát hruběji mletá semínka. Další druhy jsou: sladká bavorská hrubozrnná hořčice, Francouzská dijonská hořčice, Francouzská kremžská hrubozrnná hořčice a další.

 Využití v kuchyni

Hořčice má pálivou výraznou chuť. Z hořčice se užívají jak celá semínka (např. do nálevů při nakládání okurek, hub a zeleniny, k marinování ryb a ostatního masa,…), tak jako pomletý prášek, drcená semínka, olej nebo pasta. Její nejčastější využití v kuchyni je ale jako ochucovadlo k uzeninám, masům, do dresingů - Dresing k masu, majonéz, salátů, pomazánek, studených i teplých omáček atd.

 Skladování

Hořčičné semínko se skladuje jako koření v papírových či celofánových sáčcích nebo ve skleněných, kovových nebo plastových kořenkách. Hořčičná pasta se prodává ve skleněných nebo plastových dózách, případně v tubách a má dlouhou trvanlivost. V domácnosti má být uložena v chladničce nebo na jiném chladném, suchém a temném místě. Vadí jí sluneční svit i přílišná vlhkost (okraj skleničky může zplesnivět). Nerozbalená hořčičná pasta má trvanlivost i několik let.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Krůtí nudličky s feferonkami Krůtí nudličky s feferonkami
Meruňkový koláč s tvarohovou nádivkou Meruňkový koláč s...
Květáková polévka Květáková polévka
Staročeské kotlety Staročeské kotlety
Pečené kuřátko s brusinkovou omáčkou Pečené kuřátko s...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz