Recepty - fíky

Více z Ovoce ».

Fíky

Recepty s fíky  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Fík je běžně pokládán za plod mohutného stromu fíkovníku, ale ve skutečnosti jde o srostlici kvítků a semínek. Fíky se nejčastěji pěstují ve Španělsku, Řecku, Itálii a v Turecku. Existuje téměř 700 druhů. Obsahují velké množství vápníku, antioxidantů a vlákniny, stopy mědi, manganu a magnezia.

 Rady při nákupu

Fíky se prodávají čerstvé, sušené nebo ve formě marmelád a čatní. Sušené seženete ve všech supermarketech po celý rok, kupujte nejlépe ty v bio kvalitě. Obtížnější je to s marmeládami a s čerstvými fíky. Fíkové marmelády a čatní hledejte ve specializovaných prodejnách s delikatesami. Na čerstvé fíky výjimečně narazíte ve větších supermarketech (nejspíš v září, během hlavní sezóny fíků). Při výběru čerstvých fíků zkontrolujte, že slupka je měkká na dotyk, má celistvou barvu bez skvrn a stopka je pevná a neporušená.

 Využití v kuchyni

Fíky se dají vařit, grilovat, konzervovat nebo sušit, používají se ve slané i sladké kuchyni. Můžete je jíst syrové (po oloupání slupky), sušené nebo zpracované na čatní. Jejich chuť ladí s různými ořechy, bazalkou, tymiánem, kvalitním olivovým olejem, s růžovým pepřem, parmskou šunkou, mozzarellou, medem, mátou či rozmarýnem. Čerstvé fíky nebo fíkové čatní je též možné servírovat společně se sýry – s plísňovými, kozími, smetanovými nebo se sýry typu parmezán či pecorino. Čerstvé fíky jsou ideální ingrediencí do koláčů - Koláč s mandlemi a fíky , muffinů a dalších moučníků.

 Skladování

Fíky spotřebujte co nejrychleji, nejlépe ihned po koupení. Skladovat se dají max. 1 den v chladu. V lednici ale rychle ztratí své aroma.

 Sezóna

Sezóna fíků je od července do září, kdy se sklízejí.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Velikonoční tvarohový bochánek Velikonoční tvarohový bochánek
Dušené hovězí na bobkových listech - Boeuf étuvé au feuilles de laurier Dušené hovězí na bobkových...
Jarní chřestový salát s ředkvičkami Jarní chřestový salát s...
Reveňový koláč Reveňový koláč
Rizoto s batáty Rizoto s batáty

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz