Recepty - fíky

Více z Ovoce ».

Fíky

Recepty s fíky  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Fík je běžně pokládán za plod mohutného stromu fíkovníku, ale ve skutečnosti jde o srostlici kvítků a semínek. Fíky se nejčastěji pěstují ve Španělsku, Řecku, Itálii a v Turecku. Existuje téměř 700 druhů. Obsahují velké množství vápníku, antioxidantů a vlákniny, stopy mědi, manganu a magnezia.

 Rady při nákupu

Fíky se prodávají čerstvé, sušené nebo ve formě marmelád a čatní. Sušené seženete ve všech supermarketech po celý rok, kupujte nejlépe ty v bio kvalitě. Obtížnější je to s marmeládami a s čerstvými fíky. Fíkové marmelády a čatní hledejte ve specializovaných prodejnách s delikatesami. Na čerstvé fíky výjimečně narazíte ve větších supermarketech (nejspíš v září, během hlavní sezóny fíků). Při výběru čerstvých fíků zkontrolujte, že slupka je měkká na dotyk, má celistvou barvu bez skvrn a stopka je pevná a neporušená.

 Využití v kuchyni

Fíky se dají vařit, grilovat, konzervovat nebo sušit, používají se ve slané i sladké kuchyni. Můžete je jíst syrové (po oloupání slupky), sušené nebo zpracované na čatní. Jejich chuť ladí s různými ořechy, bazalkou, tymiánem, kvalitním olivovým olejem, s růžovým pepřem, parmskou šunkou, mozzarellou, medem, mátou či rozmarýnem. Čerstvé fíky nebo fíkové čatní je též možné servírovat společně se sýry – s plísňovými, kozími, smetanovými nebo se sýry typu parmezán či pecorino. Čerstvé fíky jsou ideální ingrediencí do koláčů - Koláč s mandlemi a fíky , muffinů a dalších moučníků.

 Skladování

Fíky spotřebujte co nejrychleji, nejlépe ihned po koupení. Skladovat se dají max. 1 den v chladu. V lednici ale rychle ztratí své aroma.

 Sezóna

Sezóna fíků je od července do září, kdy se sklízejí.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Tiramisu z mascarpone Tiramisu z mascarpone
Bylinkové palačinky s chřestem Bylinkové palačinky s chřestem
Vánoční pečená kuřata Jamieho Olivera Vánoční pečená kuřata...
Podzimní hřejivá dýňová polévka Podzimní hřejivá dýňová...
Kuře na kapustě Kuře na kapustě

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz