Recepty - dýně

Více z Zelenina ».

Dýně

Recepty s dýní  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Tato zelenina a jeden z hlavních symbolů podzimu a anglosaského lidového svátku Halloweenu obsahuje plno vitamínů, minerálních látek a betakarotenu. Existuje mnoho druhů, nejznámější a nejchutnější jsou Hokkaido, Butternut a muškátová dýně. Hodí se do dietního jídelníčku.

 Rady při nákupu

Dýni si poměrně jednoduše můžete vypěstovat sami na zahrádce nebo ji seženete během podzimu a na začátku zimy ve všech větších supermarketech, zelinářstvích, na farmářských trzích nebo přímo u pěstitele na farmě. Kupujte jen dýně neponičené, sytě zbarvené, pevné, s hladkou a tvrdou slupkou, se stopkou. Ta musí být seschlá a zdřevnatělá – tak se pozná zralá dýně.

 Využití v kuchyni

Dýně má velmi široké využití v gastronomii. Může se vařit, péct, zapékat, zavařovat či smažit. Její jemná, lehce oříšková a nasládlá chuť se hodí do slaných jídel i moučníků, klasikou je dýňový koláč . Ladí s různými bylinkami, např. s tymiánem, šalvějí a rozmarýnem, se zázvorem nebo s chilli. Dýně jsou ideální do různých krémových polévek - Zapečená dýňová polévka , k plnění a zapékání. Přidává se do omáček na těstoviny, do kašovitých pyré, do italského rizota, do různých buchet, muffinů nebo i do zmrzliny. Lze ji také servírovat grilovanou jako samostatný pokrm nebo jako přílohu k masu.

 Skladování

Celé dýně skladujte v chladném a suchém sklepě, vydrží zde i půl roku. Jakmile však dýni nakrojíte, spotřební lhůta se začne krátit. Ideální je zabalit ji do folie a uložit do lednice, vydrží zde max. 1 týden.

 Sezóna

Hlavní sezóna dýní začíná v říjnu, vrcholí koncem měsíce a končí v listopadu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Losos na kopru s medovou omáčkou Losos na kopru s medovou...
Vepřové s vejci a brambory Vepřové s vejci a brambory
Vánoční pečená kuřata Jamieho Olivera Vánoční pečená kuřata...
Mrkvový salát Mrkvový salát
Rebarborový crumble Rebarborový crumble

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz