Recepty - burské oříšky

Burské oříšky známe také jako: buráky, arašídy

Recepty s burskými oříšky  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Burské oříšky, plodina z Jižní Ameriky, jsou typické svou vrásčitou, měkkou skořápkou tvaru přesýpacích hodin. Uvnitř najdeme semena, kterým říkáme arašídy. Obsahují mnoho minerálních látek, bílkovin a vitamínů řady B, E, ale na druhou stranu též velké množství kalorií a tuků. Rostou na podzemnici olejné. Mnoho lidí dráždí alergeny obsažené v ořechu, alergie na arašídy tedy nejsou výjimkou. Své využití našly i v kosmetice, kde se používá arašídový olej. Ten zásobuje pleť vitamíny a nenasycenými mastnými kyselinami. Také se přidává do léčivé měsíčkové masti.

 Rady při nákupu

Buráky koupíme volně - nevyloupané i se skořápkou – nebo balené v sáčcích. K dostání jsou pražené, solené, v čokoládě, karamelu, jogurtu, pikantních těstíčkách, ve wasabi směsi apod. Kromě celých ořechů se můžeme setkat se sekanými ořechy, arašídovou pomazánkou, olejem či máslem - Arašídové máslo. Často je najdeme též v müsli sypaném či müsli tyčinkách. Seženeme je v každém obchodě s potravinami či ve světě oříšků a v prodejnách se sušenými plody.

 Využití v kuchyni

Kromě konzumace samotných oříšků je také často používáme do masových, zeleninových, těstovinových, rybích, rýžových, bramborových, houbových směsí, dále do moučníků, řezů, zmrzlin, jako posypovou směs, do salátů, polévek - Arašídová polévka, patří i do omáček, zkrátka téměř všude.

 Skladování

Uchováváme v uzavřeném pytlíku či nádobě, a to v chladu a temnu po několik měsíců. Kontrolujeme, zda nejsou žluklé, tedy jestli nemají hořkou, nepříjemnou chuť a zašlou barvu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky
Houbová smaženice Houbová smaženice
Hermelín ve víně Hermelín ve víně
Zeleninová pomazánka Zeleninová pomazánka
Horké maliny se zmrzlinou Horké maliny se zmrzlinou

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz