Recepty - burské oříšky

Burské oříšky známe také jako: buráky, arašídy

Recepty s burskými oříšky  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Burské oříšky, plodina z Jižní Ameriky, jsou typické svou vrásčitou, měkkou skořápkou tvaru přesýpacích hodin. Uvnitř najdeme semena, kterým říkáme arašídy. Obsahují mnoho minerálních látek, bílkovin a vitamínů řady B, E, ale na druhou stranu též velké množství kalorií a tuků. Rostou na podzemnici olejné. Mnoho lidí dráždí alergeny obsažené v ořechu, alergie na arašídy tedy nejsou výjimkou. Své využití našly i v kosmetice, kde se používá arašídový olej. Ten zásobuje pleť vitamíny a nenasycenými mastnými kyselinami. Také se přidává do léčivé měsíčkové masti.

 Rady při nákupu

Buráky koupíme volně - nevyloupané i se skořápkou – nebo balené v sáčcích. K dostání jsou pražené, solené, v čokoládě, karamelu, jogurtu, pikantních těstíčkách, ve wasabi směsi apod. Kromě celých ořechů se můžeme setkat se sekanými ořechy, arašídovou pomazánkou, olejem či máslem - Arašídové máslo. Často je najdeme též v müsli sypaném či müsli tyčinkách. Seženeme je v každém obchodě s potravinami či ve světě oříšků a v prodejnách se sušenými plody.

 Využití v kuchyni

Kromě konzumace samotných oříšků je také často používáme do masových, zeleninových, těstovinových, rybích, rýžových, bramborových, houbových směsí, dále do moučníků, řezů, zmrzlin, jako posypovou směs, do salátů, polévek - Arašídová polévka, patří i do omáček, zkrátka téměř všude.

 Skladování

Uchováváme v uzavřeném pytlíku či nádobě, a to v chladu a temnu po několik měsíců. Kontrolujeme, zda nejsou žluklé, tedy jestli nemají hořkou, nepříjemnou chuť a zašlou barvu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Bazalkové máslo Bazalkové máslo
Hovězí znojemská pečeně Hovězí znojemská pečeně
Bylinkové palačinky s chřestem Bylinkové palačinky s chřestem
Borůvkový koláč se strouhaným perníkem Borůvkový koláč se...
Mandle s čokoládou Mandle s čokoládou

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz