Recepty - avokádo

Více z Ovoce ».

Avokádo

Recepty s avokádem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Avokádo má své místo v lidském jídelníčku, ale můžeme ho zakoupit i v květinářství jako pokojovou rostlinu. Ovoce hruškovitého tvaru s tvrdou, kulatou peckou uvnitř bývá někdy považováno i za zeleninu. Zralé avokádo má tmavě zelenou či fialovou slupku a světle zelenou dužninu. Tmavě fialové avokádo pochází ze Střední a Jižní Ameriky. V Evropě je k dostání tmavě zelený plod, který do Česka dovážíme především ze Španělska. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamíny řady A, B, C. Hodí se tak i pro vegetariánskou stravu či těhotné ženy. Avokádo se v hojné míře využívá pro pleťové masky, šampony či vlasové kúry, díky vysokému obsahu tuku především pro citlivou pleť. Měli bychom ho ukrýt před domácími mazlíčky, pro které je toxické a může způsobit jejich smrt.

 Rady při nákupu

Čerstvé avokádo lze koupit v supermarketech, ovoci a zelenině či v květinářství po celý rok. Na jeho povrchu by neměly být znatelné otlačeniny ani žádné náznaky plísně či černých flíčků. Pokud si koupíte avokádo příliš tvrdé, můžete ho nechat dozrát na chladném místě v papírovém obalu. Přezrálé plody poznáme tak, že při jejich zmáčknutí zůstane v ovoci viditelná známka otlačení. Zpracované avokádo je k dostání ve formě pomazánek, dipů, past, oleje aj.

 Využití v kuchyni

Čerstvé avokádo rozkrojíme, vyjmeme pecku a poté oloupeme. Vydlabeme dužninu a rozmačkáme vidličkou. Aby nezhořklo, zakápneme jej citrónovou šťávou. Takto připravené ho přidáváme do salátů, pomazánek, omáček, koktejlů nebo jím plníme zeleninu. Půlky avokáda lze zapékat v troubě, smažit v těstíčku či péci jako slaný koláč. Specialitou je tatarák z avokáda či Guacamole – avokádový dip. V tekutém stavu se prodává jako avokádový likér.

 Skladování

Avokádo skladujeme při pokojové teplotě. Rozhodně nepatří do ledničky, kde může pod slupkou zčernat.

 Sezóna

Sezóna avokáda trvá od května do srpna.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Zapečené brambory s cuketou Zapečené brambory s cuketou
Nejlepší zelný salát - s fíglem! Nejlepší zelný salát - s...
Květáková polévka Květáková polévka
Gazpacho z cuket s vejcem - Gazpacho di zucchine e uovo Gazpacho z cuket s vejcem -...
Blesková jarní polévka Blesková jarní polévka

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz