Recepty - arašídový olej

Recepty s arašídovým olejem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Arašídový olej a víno  

Arašídový olej je jedním z nejzdravějších tuků a patří neodmyslitelně do asijské kuchyně. Má příjemně oříškový nádech. Obsahuje vysoké procento nenasycených mastných kyselin, má antioxidační účinky a napomáhají srdeční činnosti. Jeho stupeň zakouření je 227°C, proto se hodí pro zdravé smažení.

 Rady při nákupu

Známe celkem tři druhy arašídových olejů - rafinovaný, gurmánský a panenský. Rafinovaný arašídový olej je bez typického aroma a také bez zdraví prospěšných látek. Gurmánský olej se vyrábí z opražených arašídů a má specifickou chuť, stojí ale více. Nejlepší volbou je mezi oleji panenský olej, který se vyrábí tradičním lisováním. Jednoznačně nejdražší a nejzdravější varianta, která se hodí do studené kuchyně než předchozí dva druhy.

 Využití v kuchyni

Olej z arašídů je velmi vhodný pro smažení. Dá se zahřát na vysokou teplotu a také dodá jídlu lehce oříškovou chuť a vůni. Používá se jako olej do pánve wok, kde se připravuje výborná thajská citrónová rýže, ale i zelenina nebo maso. Olej vyzkoušejte i na přípravu teplých dezertů, například na smažené banány.

 Skladování

Arašídový olej je potřeba skladovat v suchu a uzavřené nádobě. V ní je za příznivých podmínek schopen vydržet až dva roky. Prošlý olej poznáme po čichu - vytratí se z něj příjemná oříšková vůně.

 Arašídový olej a víno

Pokrmy připravované na tomto oleji jsou povětšinou asijské, proto není kombinování s vínem příliš vhodné. Většinou se však doporučuje lehké bílé víno.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Reveňový koláč Reveňový koláč
Pečený bůček s blumami Pečený bůček s blumami
Kuřecí prsa obalená pršutem Kuřecí prsa obalená pršutem
Krémové rizoto s brokolicí a sušenými rajčaty Krémové rizoto s brokolicí...
Hraběnčiny řezy Hraběnčiny řezy

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz