Recepty - arašídový olej

Recepty s arašídovým olejem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Arašídový olej a víno  

Arašídový olej je jedním z nejzdravějších tuků a patří neodmyslitelně do asijské kuchyně. Má příjemně oříškový nádech. Obsahuje vysoké procento nenasycených mastných kyselin, má antioxidační účinky a napomáhají srdeční činnosti. Jeho stupeň zakouření je 227°C, proto se hodí pro zdravé smažení.

 Rady při nákupu

Známe celkem tři druhy arašídových olejů - rafinovaný, gurmánský a panenský. Rafinovaný arašídový olej je bez typického aroma a také bez zdraví prospěšných látek. Gurmánský olej se vyrábí z opražených arašídů a má specifickou chuť, stojí ale více. Nejlepší volbou je mezi oleji panenský olej, který se vyrábí tradičním lisováním. Jednoznačně nejdražší a nejzdravější varianta, která se hodí do studené kuchyně než předchozí dva druhy.

 Využití v kuchyni

Olej z arašídů je velmi vhodný pro smažení. Dá se zahřát na vysokou teplotu a také dodá jídlu lehce oříškovou chuť a vůni. Používá se jako olej do pánve wok, kde se připravuje výborná thajská citrónová rýže, ale i zelenina nebo maso. Olej vyzkoušejte i na přípravu teplých dezertů, například na smažené banány.

 Skladování

Arašídový olej je potřeba skladovat v suchu a uzavřené nádobě. V ní je za příznivých podmínek schopen vydržet až dva roky. Prošlý olej poznáme po čichu - vytratí se z něj příjemná oříšková vůně.

 Arašídový olej a víno

Pokrmy připravované na tomto oleji jsou povětšinou asijské, proto není kombinování s vínem příliš vhodné. Většinou se však doporučuje lehké bílé víno.


Reklama

 
 Váš příspěvek

Reklama

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Nejlepší recepty

Francouzské kmínové sušenky Francouzské kmínové sušenky
Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky
Ostrý jazyk Ostrý jazyk
Blesková jarní polévka Blesková jarní polévka
Tatranské kuře Tatranské kuře

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz