Zničené prádlo

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kissintime
15 příspěvků 05.06.07 23:10
Zničené prádlo

Dobrý den,
Chtěl bych vás poprosit o radu.
Po posledním praní a usušení tmavého prádla na balkónu jsem zjistil, že mám zničené některé trička. Mají polovinu (určitě tu, která byla vystavena sluníčku) světlejší. Nezměnil jsem ani prášek ani aviváž a přece se to stalo. A já absolutně nevím, proč.
Trička to jsou kvalitní a značková, takže škoda je dost vysoká a já budu mít hrůzu z dalšího praní.
Pokud někdo víte, čím to mohlo být… poraďte mi prosím
 Děkuji

Reakce:
Eja
3838 příspěvků 06.06.07 07:38
Trička

asi nebudou tak moc kvalitní. Zkusila bych je vyprat ještě jednou, možná i v nějakém Woolite Coloru nebo něčem podobném a nesušit na sluníčku. Možná se barva srovná.

Labužník lochneska02
102 příspěvků 06.06.07 09:19
zničené prádlo

Obávám se že nesrovná,....­.slunko je dost agresivní, a barvu prostě vyšisuje. Příště obracej trika naruby tam to tak nevadí, a snaž se je sušit jinde než na prudkým slunci......

kltko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.06.07 09:20
púha chémia

voda + slnko = peroxid vodíku
A ten je bieliacim činidlom (neprírodnými blondínkami mooc obľúbeným)
Na tomto princípe naše babičky bielili prádlo (roztiahlo sa na lúke a kropilo vodou) Časom a praním sa ti zrejme farby vyrovnajú. Mimochodom, to že je tričko značkové neznamená, že v mene zisku nepoužijú lacný spôsob farbenia.
Rada do budúcna - sušiť otočené na ruby. Jednoduché a účinné a nemusíš sa vzdať rýchleho sušenia na balkóne

kltko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.06.07 09:25
...

tak sme sa s lochneskou stretli temer v minúte

Jenofefa
1315 příspěvků 06.06.07 09:33
Nejsem chemik,

Kltko promine, že mu fušuji do řemesla, ale myslím, že dochází i k nějaké reakci použitého prášku a sluníčka - zjistila jsem v praxi, že i čistě bílé vyprané prádlo na balkoně reaguje na sluníčko: na straně ozářené sluncem je zažloutlé, zabarvení je jednoznačně ohraničené přehybem prádla na šňůře. To se ale vypralo, u toho barevného to asi je opravdu neodstranitelně „vyšísované“.

kissintime
15 příspěvků 06.06.07 09:51
Děkuji za info

Určitě budu sušit naruby a raději vyměním i prací prášek.
Díky moc

meisje
580 příspěvků 06.06.07 11:15
...

Bohuzel taky mam stejnou zkusenost a co je na tom zajimave, ze se to stava u drahych veci ( panske kosile od Ralpha Laurena, tricka od Malboro Classic apod.) tricku od sikmych spoluobcanu se to nestane! To me reknete jak je to mozne…?!? Je mozne, ze slunicko ma schopnost odhalit pouzitou kvalitu barviva?
Bohuzel dodatecnym vypranim se to nezlepsi, ja jsem to vyresila tak, ze jsem nakoupila klasickou barvu od „Iberie“a veci dobarvila do puvodnich barev. Bohuzel tenhle trik je pouzitelny jen u veci ktere jsou barevne jednotne a bez napisu, nasivek apod.

kissintime
15 příspěvků 06.06.07 11:42
Barvení...

Jo, na zabarvení všech takto zničených věcí se taky chystám a věřím, že výsledek bude určitě lepší než vzhled triček, jak vypadají nyní

jolana
5065 příspěvků 06.06.07 12:09
Znicene pradlo...

Moja skusenost je, ze biele pradlo susim aj na slniecku a nikdy mi nezozltlo jednoducho davam pri plakani program plakania navyse a to aj u farebneho pradla. Prasky su z roka na rok agresivnejsie aby sa lepsie predavali takze to plakanie navyse je ozaj potrebne. Inac zakon u nas doma je, ze pradlo akekolvek sa pere naruby( aj spinave do kosa sa otaca narub) a aj susi. Farebne sa nesusi na slnku ale v prievane a ziadne pradlo sa nema presusovat - skodi to kvalite veci. A co sa tyka znackovych veci ma Kltko pravdu…moja skusenost je ze zanackova vec co som kupila doma na slovensku alebo v cechach(z dovozu) nebola tej istej kvality ako ta ista vec kupena vonku- hlavne co sa tyka farieb- patenty na trickach okolo prieramku a rukavov menili farby ako chameleon. Ale zasa nasa vyroba ceska a slovenska a pre tu istu znacku je velmi dobra a sluzi uz dlhe roky ako nova a aj nase znacky su velmi dobre a sluzia.

kltko
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.06.07 12:52
...

kissintime
ak budeš dofarbovať v práčke, pozor na dôkladné vypláchnutie po farbení, pre istotu by som dal jeden krátky program (napríklad syntetika) bez prádla, ale s omerkou sava (chlórnanu). Ono kvapka farby ostane v bubne a sú to silné farby. Následné pranie nebodaj bieleho by mohlo mať zaujímavé efekty ;o)

jolana
možno máš pravdu, že rozmanité prídavky môžu bieliaci účinok slnko+voda zosilniť, plákanie navyše neuškodí. Ale sušenie naruby je spoľahlivé.

DanaJ
1136 příspěvků 06.06.07 14:14
Nám se nic takového nestává.

u nás to funguje takhle: Když háže někdo oblečení do prádla, tak ho rovnou otočí. Do pračky tedy hážu již otočené. Pračku zapnu jen s práškem. Používám Persil. Nechám vyparat a odstředit (tím se vlastně vše pořádně promáchá a odstraní se špína a prášek). Odstřeďování také napomáhá odstranění prášku, takže sílu odstřeďování co nejvyšší dle materiálu oblečení. Aviváž dám až po ukončení prášku a zapnu na máchání, pak dám ještě odstřeďování.
Když věším, tak už nemusím otáčet narub. Je třeba dávat pozor, aby, i když prádlo je na ruby, se nedalo ďourou na krk nahoru ke sluníčku, protože pak se vyšisuje vzadu pod krkem na líci půlkruh od přední části více vykrojené (snad je to k pochopení). Žehlím též po rubu, nědělají se potom lesky.

PS: Prádlo může být také žluté tím, že se dá na dávku prádla zbytečně moc prášku (prášek se jakoby zapírá do prádla). Zašedlost značí opak, málo prášku.

kissintime
15 příspěvků 06.06.07 15:15
Vám všem.... díky moc
zlata
1200 příspěvků 06.06.07 17:24
Vyšisované prádlo

já pokud to ho prádla nemám moc, tak suším na noc a ráno bez problémů seberu suché.

lesni_bytost
119 příspěvků 09.06.07 08:17
Bílé bývá zažloutlé

od pylu :-) Dokud jsme bydleli v domě s balkonem a vešeli na něj, byl vždycky s bílým problém, když všechno začalo kvést.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz