Znáte někdo koprovou omáčku na sladko?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník Mirka
3 příspěvky 14.10.02 09:12
Znáte někdo koprovou omáčku na sladko?

V naší rodině se jí recept po babičce, a to koprová omáčka na sladko. Zatím jsem se nesetkala s nikým , kdo by to taky znal a všichni se jen diví. V podstatě je to normální koprovka, ale není na kyselo s octem, ale oslazená. Babička k tomu nadělala takovou lívancovou hmotu, kterou vylila na plech a pekla ji v troubě. Nadělaly se tam takové bubliny a po upečení se to nakrájelo na čtverce 3×3cm a zalilo se to koprovou. Původní recept babičky na tento „svítek“, jak tomu říkala se bohužel nikomu nedaří tak, jako jí, takže jsme to už zjednodušili a v podstatě , když děláme lívance, tak si k tomu naděláme i koprovou. Celé dětství jsem neznala jinou koprovou, až ve škole v jídelně jsem poznala koprovou omáčku na kyselo s vejcem nebo masem a bramborem nebo knedlíkem.
Ale mou sladkou nikdo nezná

Reklama

Reklama

Reakce:

Tinami
166 příspěvků 16.10.02 14:46
Tak nevím ...

Mirko, zda ti pomůžu, protože koprová omáčka, jak ji mám ráda já není podle mne na sladko, na druhou stranu jsem právě teď poprvé slyšela, resp. přečetla si, že by se dával do koprovky ocet. Asi to není to , co hledáš, ale já dělám koprovku jednoduchým až primitivním způsobem. Vezmu trochu vývaru, ve kterém se vařilo maso k omáčce, přileju smetanu ve které předtím rozkvedlám trochu hladké mouky, chvíli povařím a přidám hodně kopru (dělala jsem to jen z čerstvého, ale myslím, že matka v nouzi dávala i nakládaný a chutnalo to stejně dobře). Ale solím to, nesladím. To je zase koprovka mého dětství a vždy pouze z bramborama (nejlepší je v omáčce je rozmačkat, ačkoli ve společnosti by si to člověk dovolit neměl). A chápu tvé překvapení, mně dodnes připadá absurdí, že si dá někdo ke koprovce knedlíky nebo dokonce vejce. Víc ti poradit neumím, vysloveně na sladko to fakt neznám.

Tinami
166 příspěvků 16.10.02 15:01
P.S.

Svítek znám a dělám, ale asi znám pod tímto pojmem něco jiného než ty, podle mne je to vložka do polévky (já ho dávám do květákové). Dělám to ze sněhu z bílků, do kterého přidám žloutek, trochu hrubé mouky a trochu oleje. Ale to asi bude něco jiného než jsi měla na mysli a než dělala tvá babička. No třeba ti s tím i s koprovkou pomůže někdo jiný.

Já si taky říkám, že musím z matky vytáhnout pár mých oblíbených receptů dřív než bude pozdě, přece jen, není už nejmladší.

Pampeliska191
1075 příspěvků 21.10.02 04:24
Mirko,

Pokusim se Ti poslat nejake recepty na sladkou koprovou omacku, kterou nam taky delavala maminka a moc jsme ji milovali. Recept mam od me maminky z jeji kucharske ucebnice, ktera se pred 53 lety ucila kucharkou.. Mozna Ti priblizi tu omacku, kterou vam delavala Tvoje babicka.

Tinami
166 příspěvků 22.10.02 11:20

Pampeliško, moc se omlouvám a vím, že tě i ten nejnevinněji myšlený žertík zraňuje a ubližuje ti. To fakt nechci, ale někdy si ve svém cynismu neumím pomoci. Prosím, neber to osobně, ale jak se sakriš ta učebnice učila na kuchařku? Právě jsem dočetla Mistra a Markétku, takže mám rozjistřnou obrazotvornost a rozhodně bych chtěla takovou šikovnou učebnici doma.

Pampeliska191
1075 příspěvků 22.10.02 15:21
Pepicku, moc Te prosim,

oprav moji chybu, protoze mne se to nijak nedari . Dopis mne tam k memu prispevku zavorku pred a za vetu (Z JEJI KUCHARSKE UCEBNICE),aby to Tinami tolik nevrtalo hlavou. Nebo muzes klidne ten muj prispevek smazat. Mela jsem v umyslu tu vetu dat do zavorky. Vzdyt zadny z nas neni neomylny, ze ano? Dekuji mnohokrat.

pepicek
1309 příspěvků 23.10.02 01:19
Pampelisko

tak to napiš ještě jednou a správně, protože když to v původním příspěvku opravím, tak se nám ta diskuze pěkně zvrhne .

Tinami
166 příspěvků 23.10.02 07:41
Pepičku a Pampeliško,

pokud byste to měli opravovat jen kvůli mým rádoby vtipným poznámkám, tak se na to vykašlete, samozřejmě, že je zřejmé, co měla Pampeliška na mysli. A je pravda, že chybu může udělat každý, já je dělám, kudy chodím. Já si prostě jen občas ráda hraju se slovy, snad nastane chvíle, kdy to i Pampelišku přestane iritovat a vyloudí na své zachmuřené tváři (promiň, Pampeliško, tak si tě představuji) úsměv.

Kopretinka
565 příspěvků 24.10.02 01:33
Opět...

… Tinami a její vtipné poznámky a připomínky.

Labužník Alenka02
9 příspěvků 13.10.04 12:30
Koprovka nasladko

My doma děláme koprovku nasladko z mléka. Mléko přivedeme k varu, přidáme polohrubou mouku rozmíchanou v troše mléka (aby se nedělaly hrudky) a když zhoustne, tak ji ol:,–(íme asi lžící cukru, přidáme hodně čerstvého (nabo zmraženého) kopru a na závěr ochutíme octem (pozor, aby se nám to nezdrclo). Podáváme ji s knedlíkem nebo s bramborem a výhradně s vejcem uvařeným natvrdo.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Jarmark

bazar, oblečení, hand made
www.jarmark.cz