Zná někdo tuto rostlinu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

lvice
148 příspěvků 17.09.08 08:02
Zná někdo tuto rostlinu?

Minulý týden jsme viděli v Maďarsku keř s plody - viz obrázek.
Nevíte náhodou někdo o co jde?

http://www.zena-in.cz/…ba/album.asp?…

Omlouvám se, přesto že jsem si vytiskla článek o vkládání odkazů, nějak se mi to nedaří. Takhle by to mělo jít taky. A.

Reakce:

suma
114 příspěvků 17.09.08 12:50
rostlina

jde to, ale vidím to poprvé - nevím.

esmeralda
4813 příspěvků 18.09.08 00:58
Zná někdo tuhle rostlinu?

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.09.08 04:25
Rostlina ...

a mohu vědět co bylo uvnitř. Mám známého botanika … třeba by věděl. Díky.

lvice
148 příspěvků 18.09.08 07:17
Děkuji

Esmeraldo za vložení obrázku. Já bych se tedy dovnitř určitě podívala, ale podařilo se to utrhnout nějaké dívčině s kterou se neznám. Já jsem to viděla růst vždy jen mimo dosah mých 160 cm. .

esmeralda
4813 příspěvků 18.09.08 08:25
Lvice,

není zač.
I mne by zajímalo co to je. Doufám že se najde někdo kdo to ví.

di
2451 příspěvků 18.09.08 10:57
Mám pocit,

že o stejné nebo hodně podobné rostlině se tu už diskutovalo před cca rokem, taky šlo o nález z dovolené - bohužel tu diskusi nemůžu najít. Nějak mi pořád napadají jména jako jackfruit, breadfruit apod. - viz. tady: http://waynesword.palomar.edu/jackfr1.htm - ale možná (teda, skoro určitě) se pletu. Snad by poradil nějaký odborník, jako je Jarka T.?

HelcaK
960 příspěvků 18.09.08 11:18
breadfruit je podobný...

Diskuze je tady, ale je to jen podobné…
http://www.labuznik.com/forum_posts.php?…

esmeralda
4813 příspěvků 18.09.08 11:37
Zná někdo tuto rostlinu?

Nemyslím si že je to Breadfruit

nebo Jackfruit

Obojí jsou tropické rostliny a definitivně jsou o dost větší než plod na obrázku.

di
2451 příspěvků 18.09.08 11:40
Helčo,

dík za odkaz na diskusi, opravdu jsem ji nemohla najít, jen jsem si ji pamatovala.

di
2451 příspěvků 18.09.08 11:41
Esmeraldo,

třeba to bude některá z rostlin, kterou v té předchozí diskusi zmiňuje Jarka? Třeba ta planika? Nebo něco jiného?
Teď mě napadá, že jsem podobný, ale ještě trošku jinačí, plod viděla vloni na dovolené v Chorvatsku (v okrasném parku v Zadaru), pak jsem to ale pustila z hlavy a víc po tom nepátrala.

lvice
148 příspěvků 19.09.08 09:10
Že by to bylo toto?

Možná že už to mám. Tady je odezva z jiného servru, kde jsem se taky ptala. Vypadá to pravděpodobně a zdroj mi příde vzhledem k zaměření vzdělání důvěryhodný. .............­.............­.............­.....
je to plod dřínu hlavatého, původem z Číny a Himaláe, plod později červená.

http://www.hununpa.cz/…/article.php?…

jARKA77
141 příspěvků 19.09.08 14:44
Udělám, co bude v mých silách

Vážení, Manek mně psal, že se zde snad žádá moje malá pomoc. Udělám vše, co budu moci, ale až po neděli, poněvadž jsme právě obdrželi klíče od nového bytu. Prosím o omluvu.
Jistě nás pochopíte. Přejeme všem moc a moc hezký podzimní čas.
Jarka s Brumíkem

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.08 00:48
Zná někdo tuto rostlinu?

Lvice osobně jsem tento plod nikdy neviděla, ale oslovila jsem mého známého botanika z Francie a poslal dokonce odkaz na české stránky. Tak se pokochejte.
tady jsou ty stránky
Po zadání textu „maclura pomifera“ do vyhledávače naběhnou další odkazy.

di
2451 příspěvků 14.10.08 19:19
Bedli,

to bude určitě ono. Moc dík za snahu!

pepicek
1309 příspěvků 25.05.09 03:39
reakce z emailu

na obrázku to co drží v ruce je zřejmě maclura pomifera.

Planika se říká v chorvatsku arbutusu unedo.

Arbutus by měl v lednici být.Je jich ale moc, jsou mnohé divoké i hořké, já jedl plody jedlého velké asi 6cm,sladké, jen 5 velkých semen vadí,plivou se pryč.Proto na plantážích na Hvaru z něj dělají pálenku.Já ho jedl v bavorsku v jakési vesnici na náměstí.nikdo ho tam nesbíral. jeho plody jsou červené.Na aukro jsem koupil semena ale poslali mi něco úplně jiného. ted jsem našel že tam prodávají i sazenioce ale kdoví co to v lastně prodávají.Říkají tam tomu jahodový strom.

Na labužníku je teda pořádný guláš když se kuchařky vyjadřují o botanice. Tropických ovocí je mnoho,pro nás je dost bezvýznamné se jimi zabývat pokud necestujeme do tropů.
Stačí se zabývat tím co u nás roste či lépe-mělo by růst. Mně moc chutnají různé aktinidie a zimolezy.

Zdravím, Kola Jan

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.05.09 10:17
Zná někdo tuto rostlinu?

Pepíčku nevím, kdy pan Kola psal tento komentář, ale ona to není možná … ona to je Macrula pomifera a odkaz tu visí už poměrně dlouho.
Jinak díky za další informace, které pan Kola uvádí.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz