Zdobeni pernicku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník kocka02
15 příspěvků 22.11.04 19:21
Zdobeni pernicku

Ahoj, chtela bych se zeptat jestli byste mi nektera mohla presneji popsat jak udelat ten kornoutek na zdobeni, klidne jako pro 5lete diet, proste aby se to pres internet dalo pochopit. Budu letos zdobit poprve sama a navic ve Francii, tak aby to nejak dopadlo;)igelitaky se mi neosvedcily-vzdycky se protrhly…
Odpovědí (reakce) na příspěvek:

Reakce:

vrba
106 příspěvků 22.11.04 19:50
kornoutky

sice nedělám, jelikož jsem asi trouba ale nějak mi to nejde a vždycky jsem víc nazdobená já, než perníčky, ale teď právě jsem skončila po 3 hodinách se zdobením(peču perníčky na několikrát, jelikož mi to vždy rodina sní dřív než je mikuláše nebo i vánoce.)
Nrmálně se dá koupit zdobička,ale to asi jen tady u nás v Čechách.
Já jsem ji ale taky dnes neměla, tak jsem použila igeliťák. ALE nesmí se použít obyčejný,nýbrž musíš mít ten do mražáku. Ty jsou totiž ze silnějšího igelitu a tak vydrží. Opravdu na 100%.

Kari
545 příspěvků 23.11.04 08:15
Kočko,

mrkni na tuhle diskuzi , která probíhala nedávno na labužníku. Vali, perníkářka, tam ve dvou příspěvcích popisuje kornoutek na zdobení a zdá se mi, že tenhle kornoutek bude fungovat. . Složila jsem ho zkusmo z kousku papíru a je takový pevný a nerozpadací. Přeji štístko, ať se ti zdobení daří.

alouch
56 příspěvků 23.11.04 08:33
zdobení perníčků

Když byly děti malé, dělali jsme perníčky každé vánoce a velikonoce (ve tvaru vejce). Nejlíp se mi osvědčily malé mikroténové pytlíky: do pytlíku dám jen trochu polevy - asi 3 lžíce - nahrnu ji do růžku a pytlík zavážu na uzel. Pak nůžkami na nehty opatrně ustřihnu růžek. Chce to cit, radši stříhat naněkolikrát, až je dírka akorát. Tento „balíček“ pak vezmu do dlaně jako tlustou tužku a kreslím. Podotýkám, že nejsem nijak zvlášť výtvarně nadaná, ale ta práce sama nějak inspiruje, že jsme se s dětmi o poslední neozdobené perníčky skoro pohádali. Na každou várku polevy je potřeba nový pytlík, zbylou polevu přikrýt mokrou utěrkou. A poleva (bílek + moučkový cukr) musí být umíchaná, ne našlehaná - to se po zaschnutí bortí.

misapoho
135 příspěvků 23.11.04 16:10
...

a neprodava se treba nejaka vychytavka uz se zdobickou? Treba ve forme pasty atd.

vencal
213 příspěvků 24.11.04 06:09
Odkaz

vkládám odkaz, který vyštrachala Penda a požádala mě, abych ho vložil, takže zásluhy připisujte Pendě. Stránku o medových perníčcích a jejich zdobení naleznete zde

ajta
590 příspěvků 24.11.04 10:53
a nebylo by...

a nebylo by lepší, kdyby jsi nám ty odkazy Pendo psala ty sama, osobně???
vždyť „mluvit“ s námi nemusíš, pokud nechceš…
ale je fakt, že některé z nás to mrzí, že nekomunikuješ… :-((

měj se moc hezky…

esmeralda
4813 příspěvků 24.11.04 10:56
a nebylo by...

Ajto, výborný nápad

Labužník Andry02
121 příspěvků 24.11.04 13:07
Penda?

Par dni jsem tu nebyla moc ji postradam, copak se stalo ???? Zrovna jsem ji psala dekovny a oslavny komentar za jeden jeji bajecny receptik.....

Labužník kocka02
15 příspěvků 24.11.04 15:18
...

ahoj Kari, na tu diskuzi jsem koukala, ale nejak jsem ten popis od Vali nepochopila

Kari
545 příspěvků 24.11.04 15:24
Kočko,

Zkusím to trochu popsat, jak jsem to pochopila já. Pochopíš to totiž až přitom skládání.

1. Vezmi čtverec papíru a ten uhlopříčně přelož protilehlými rohy k sobě. Tímpádem Ti vznikne jakýsi trojúhelník.
  2. Na té nejdelší příčce toho trojúhelníku bude uprostřed špička (tam Vali radí vlepit kousek izolepy pro zpevnění), ta nejdelší příčka tedy bude v kornoutku dole. Oba kraje (cípy), přilehlé k té nejdelší straně, zvedni směrem k sobě a přelož a zaroluj přes sebe tak, aby Ti vznikl tvar kornoutku. U špičky to dobře tím svinutím utáhni, tam se pak nůžkama odšmikne malá dírka.
  3. Nahoře na okrajích Ti zůstanou čouhat dva cípky, tak je zahni přes horní okraj kornoutku, aby se nerozjížděl.

Snad jsem to pochopila správně podle Vali a snad to pochopíš podle mého popisu. Škoda, že to nemohu načrtnout. Zkus si to třeba nanečisto na malém kousku papíru, důležité, aby to byl čtverec, a uvidíš, že Ti to půjde. Zdobení jsem s ním ještě nezkoušela, ale myslím, že je to ten pravý. Hodně štěstí

macaratek
24 příspěvků 24.11.04 19:29
trošku"mimo mísu"

jen k těm perníčkům všeobecně:
skoro vždycky mi ztvrdly.Vyzkoušela jsem několik receptů,než jsem se dozvěděla,že to není v receptu,ale v tom,že perníčky se musí sesunout z plechu ihned po vytažení z trouby.Jinak ten horký plech tu vlhkost vytáhne.

ajta
590 příspěvků 24.11.04 19:50
kocko a Kari...

mrkněte na ten odkaz, který sem napsal vencal… je tam vyfocený postup tvorby kornoutku přesně tak, jak to popisovala vali…

Vali
1326 příspěvků 24.11.04 21:59
něco ke kornoutku

na tom odkazu to moc dobře vidět není, ale ty cípky na zpevnění, vlastně zajišťují kornoutek proti rozvinutí, jeden se založí dovnitř a druhý ven na okraji toho kornoutku. Potahováním za ty cípky se prakticky dole utahuje špička. Hlavně je moc důležité naplnění, jen do poloviny, aby se dal kornoutek dobře uzavřít a teprve po natlakování se odstřihává ta špička, dále kornoutek musí být pouze z pergamenového papíru, jinak by provlhnul a protrhnul se, protože ta poleva je pod určitým tlakem a ještě se na to při malování tlačí. Chce to zkoušet a nevzdávat to, záleží pouze na cviku a nic těžkého to není.

ajta
590 příspěvků 24.11.04 22:17
vali...

ta isolepa je na kornoutku z vnější strany nebo z vnitřní??

Vali
1326 příspěvků 25.11.04 00:39
ajto

izolepa je z vnější strany, ale musí to být opravdu malý kousek, asi tak 10×4 mm. Nedávám ji na všechny kornoutky, jenom na ty, kde potřebuji hodně dlouho stejnou dirku ve špičce. Ještě další rada, když chci uzavřít naplněný kornoutek, položím ho na stůl spojenými stranami dolů, hladkou stranou nahoru, zaroluji a tím dobře uzavřu kornoutek, kdyby to bylo obráceně, nedržel by dobře pohromadě. Tak pilně zkoušej a dej vědět jak ti to jde.

misapoho
135 příspěvků 25.11.04 08:38
...

ehm ehm, pergamenovy papir je co? asi jsem pitoma :o(

Vali
1326 příspěvků 25.11.04 09:33
misapoho

nevím odkud jsi, nemáš o sobě bližší údaje, proto nemohu posoudit proč nevíš co je pergamenový papír. Je to takový papír, do kterého si můžeš např. zabalit kus slaniny a nepromastí se to. Proto je to pevný papír, vhodný na kornoutky ke zdobení perníčků. Stačí ???????????

Kari
545 příspěvků 25.11.04 10:08
...

VALI: já jsem z Prahy a taky jsem si nebyla úplně jistá, co je pergamenový papír. Někdy se mu taky říká pečící nebo svačinový papír. Neměla jsem jistotu jestli v tom pergamenovým není nějký rozdíl, teď už vím, že není .

ANDRY a ostatní, co ještě neumí a chtějí umět vkládání odkazů .

misapoho
135 příspěvků 26.11.04 11:18
...

jsem na tom stejne jako kari :o) myslela jsem si to, ale jista si nebyla :o))) uz se tesim, v pondeli si beru dovolenou a budu pect pernicky :o)

Váš příspěvek
Další témata z kategorie

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz